Romy nediskriminujeme, přesvědčují diplomaté Kanadu

Lenka Smyčková, Petra Sasínová
10. 7. 2009 16:15
Kanadu zajímají hlavně čísla. Pomohly by kontroly na letištích

Praha - Přesvědčit Kanaďany o tom, že v Česku není nikdo diskriminován. To je teď jeden z hlavních cílů českých diplomatů, kteří se snaží své kanadské kolegy přimět, aby upustili od myšlenky znovuzavedení víz pro občany ČR.

"Můžeme Kanadu dále přesvědčovat o podmínkách v ČR, které garantují rovné podmínky pro všechny občany," nastínil plány ministerstva zahraničí jeho mluvčí Milan Řepka.

Času na to mnoho není. Podle neoficiálních zdrojů chce Kanada otázku vízové povinnosti pro české občany uzavřít příští úterý. Navíc není zřejmé, zda by pro Kanadu bylo ujištění, že v Česku k diskriminaci nedochází, dostačující.

Kanaďany totiž zajímají hlavně čísla. Okamžité snížení počtu žadatelů o azyl by v tuto chvíli bylo mnohem silnějším impulzem pro zachování bezvízového styku.

Jednou z možností, jak omezit počet žadatelů o azyl v Kanadě, můžou být předběžné imigrační kontroly na letištích, jaké fungovaly před devíti lety, když Romové žádali hromadně o azyl ve Velké Británii.

Řepka ovšem nepřímo naznačil, že tento postup není ministerstvu zrovna sympatický. "Demokratické země, mezi které jistě ČR patří, nemůžou omezovat svobodné cestování vlastních občanů do třetích zemí," uvedl Řepka.

Kocáb dodal Kohoutovi analýzu

Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb řekl, že v souvislosti s hrozbou víz zpracoval pro ministerstvo zahraničí zprávu, která má být reálným popisem situace romské menšiny.

Do emigrace údajně míří i romská elita. Odešla například novinářka Anna Poláková s rodinou.
Do emigrace údajně míří i romská elita. Odešla například novinářka Anna Poláková s rodinou. | Foto: Český rozhlas

Právě ta bude zřejmě klíčová pro vyjednávání s Kanadou. Obzvláště pokud její výsledky dají za pravdu spekulacím, které se objevily v posledních dnech - že mnoho žádostí Romů o azyl je motivovaných spíše ekonomicky než z důvodů rasové nesnášenlivosti.

Na otázku, jestli jsou podle závěrů analýzy žádosti Romů o azyl kvůli rasismu oprávněné či ne, ale Kocáb nechce odpovědět. "Z té zprávy vám teď citovat opravdu nemohu. Je to v těchto dnech velmi citlivá záležitost," řekl Aktuálně.cz Kocáb.

Další možnosti? Moc jich není

Mnoho dalších možností, jak Kanadu přesvědčit, aby si víza rozmyslela, Češi nemají.

Například nabídku na uzavření takzvané vzájemné dohody o uznání bezpečné země původu Kanada odmítla. Údajně proto, že takovou dohodu by bylo třeba uzavřít plošně pro celou Evropskou unii, a nikoli jen s Českou republikou.

Ministr zahraničí Jan Kohout se obrátil na předsedu Evropské komise Josého Barrosa, aby o vízech jednal na summitu G8 v italské Aquile, který právě skončil.

Šéf diplomatů Kohout není optimistický a odhaduje, že Kanaďané víza na sedmdesát procent zavedou.

Nucený útěk, nebo výhodný obchod?

Impulzem pro znovuzavedení víz do Kanady je alarmující počet Čechů žádajících o azyl. Jen od letošního ledna zažádalo v Kanadě o azyl 1720 Čechů, což je dvojnásobek oproti roku 2008. Česko je tak v počtu žadatelů hned za prvním Mexikem.

Většina českých Romů čeká na azyl v Torontu.
Většina českých Romů čeká na azyl v Torontu. | Foto: johngushue.typepad.com

Kanada udělila od ledna 2008 do konce letošního dubna azyl 132 Čechům. Úspěšnost žadatelů o azyl se pohybovala kolem 35 procent.

Romové emigrující z Česka uvádějí jako důvod při žádosti o azyl diskriminaci a rasovou nesnášenlivost v Česku.

Lidové noviny uveřejnily rozhovor s bývalým ředitelem kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské komunity Romanem Krištofem, podle kterého jsou ale odjezdy Romů organizované a někteří lidé na nich vydělávají.

Nařčení ostře odmítli z organizace vinění aktivisté Karolína Bánomová a Paul Saint Clair. "Ani vláda, ani většinová společnost si nechtějí ani připustit, že tím hlavním viníkem exodu je rasismus a netolerance z jejich strany," uvádějí v tiskové zprávě.

 

Právě se děje

Další zprávy