Romové s klacky se postavili aktivistům Dělnické strany

Hana Pražáková
4. 10. 2008 14:45
Střetu zabránili policisté
Stoupenci Dělnické strany na prvního máje
Stoupenci Dělnické strany na prvního máje | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Litvínov - Členy hlídek takzvaných ochranných sborů Dělnické strany přivítalo na litvínovském sídlišti Janov zhruba 70 místních Romů s klacky, golfovými holemi a násadami od sekyr.

Informaci přinesl server ČeskéNoviny.cz, podle něhož Romové na dvanáct členů hlídky plivali a polévali je studenou vodou. Nechyběli ani vulgární nadávky.

Střetu mezi oběma skupinami zabránili policisté a litvínovští strážníci.

Dělnická strana své hlídky prý do Janova poslala na žádost místních občanů, kteří si měli stěžovat na obtěžování nepřizpůsobivými sousedy, řekl místopředseda strany Jiří Štěpánek.

Lidé si prý stěžují zejména na místní romskou komunitu, na rušení nočního klidu, ničení soukromého majetku a také napadání občanů Romy.

Hlídky sídliště po necelé hodině opustily. Velitel policistů podle litvínovského starosty Milana Šťovíčka (ODS) hlídkám Dělnické strany do pondělních osmi hodin ráno zakázal vstup do janovského sídliště.

"Důvodem je zachování veřejného pořádku a ochrana zdraví a životů občanů," řekl serveru.

Štěpánek tvrdí, že policie odmítá situaci v problémovém sídlišti řešit. S tím starosta zásadně nesouhlasí a snahu Dělnické strany chápe jako účelové gesto před krajskými volbami, do nichž krajně pravicová strana kandiduje.

Na akcích, které uskupení pořádá, se často sdružují neonacisté.

Do janovského sídliště s 6200 obyvateli se po prodeji městských bytů stále častěji stěhují sociálně slabé a nepřizpůsobivé rodiny. Po dohodě s obyvateli zde vznikl osadní výbor Janov, který úzce spolupracuje s vedením města. Zřízena zde byla třeba nová služebna městské policie.

 

Právě se děje

Další zprávy