Praha - Česko se dosud umělo s krizí bezpečně vypořádat. Ekonomické potíže podniků přiměly většinu lidí k větší aktivitě, stát podpořil hospodářství mimořádnými investicemi a výsledkem bylo, že rodinné příjmy rostly stejným tempem jako v minulých letech rekordní prosperity.
Statistické údaje z dneška už přitom ukazují, jaký bude nadcházející rok. Krize v něm může odejít a spolu s ní všechny vážné ekonomické hrozby. Nebo skutečné starosti teprve nastanou.
Klíčovou informací je počet nových nezaměstnaných loni v prosinci.
Za poslední měsíc roku 2008 jich ministerstvo práce a sociálních věcí evidovalo 62 tisíc. Tentokrát jich pracovní úřady zapsaly 72 tisíc a počet volných míst se dále snížil - krize tedy bude mít krize v letošním roce nové dějství.
Větší zájem pracovat
Z pohledu průměrné české rodiny patřil minulý rok k těm úspěšným.
Díky nízké inflaci -pouhé procento za celý rok - rostly reálné mzdy čtyřprocentním tempem. I když přibylo 160 tisíc nezaměstnaných, propad jejich příjmů se rodinám zpravidla podařilo vyrovnat.
Důležité bylo, že se nápadně zvětšila aktivita na pracovním trhu.
V letech hojnosti 2005-2008 odcházely desítky tisíc lidí v produktivním věku do předčasného či invalidního důchodu, do škol a do domácností. To loni skončilo.
Ubylo předčasných i invalidních důchodců, z domácnosti do práce se začaly vracet manželky. Na pracovním trhu tak ubylo jen 90 tisíc pracovníků. Česká správa sociálního zabezpečení hlásí, že nemocných bylo o čtvrtinu méně než v roce 2008.
Státní pomoc
Přesto byla rozhodující intervence státu.
Svědčí o tom rodinné účty, podle kterých si nejvíc polepšily rodiny s větším podílem sociálních příjmů, tedy rodiče malých dětí a důchodci. Jejich rozpočty v minulém roce vyrostly v průměru o sedm procent.
Státní instituce také táhly mzdový růst.
Ve školství, zdravotnictví a na úřadech rostly průměrné platy o pět procent celý rok, průmysl počátkem roku šetřil, ale ve třetím čtvrtletí už platy v soukromých firmách rostly stejně jako ve státním.
Zpátky k úsporám
Příjmy rodin proto reálně vyrostly o tři procenta.
Lidé se během krizového roku ovšem báli utrácet a ukládali v bankách dosud nevídané částky. Podle statistického úřadu průměrný Čech měsíčně uložil tisíc korun, podle centrální banky se vklady občanů za rok zvýšily o 120 miliard.
Zájem nakupovat však od léta až do prosince vytrvale posiloval. Zatím o tom svědčí průzkumy spotřebitelské důvěry, konečný důkaz může přinést vánoční bilance maloobchodů.
V podnicích nedobře
Prosperita českých rodin trvá, i když z podniků zatím žádné pozitivní zprávy nepřišly.
Během roku 2008 nezaznamenala centrální banka významné zahraniční investice, tuzemské banky poskytly firmám o 50 miliard nižší úvěry než loni.
Export poklesl u všech komodit s výjimkou automobilů, které zachránilo šrotovné v Německu, Francii a ve Španělsku. Menší vzestup zaznamenaly ještě elektřina a léky.
Produktivita klesá
Hlavním varováním je zpráva, že v průmyslových podnicích nadále klesá produktivita práce.
Ještě loni v říjnu byla podle předběžných údajů statistického úřadu o tři procenta nižší než rok předtím. Přispělo k tomu i zvyšování platů, ke kterému podniky přistoupily v reakci na mzdovou nabídku státních institucí.
Na pokles produktivity podniky obvykle reagují propouštěním. Pokud byla situace koncem roku 2008 pro firmy dostatečným důvodem, aby se zbavovaly méně výkonných pracovníků či rušily celé provozy, mohou stejně reagovat na obdobné poměry konce roku 2009.
Propouštět nebudou, pokud získaly pro příští rok dost nových zakázek.
Právě přesné údaje o prosincové a později o lednové nezaměstnanosti zmapují, k čemu se firmy nakonec rozhodly.