Rok politiků na Facebooku: Špína Kvitová i prezident tragéd

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 31. 12. 2014 7:53
Urážky i sprostá slova. Co všechno si mohli voliči přečíst na sociálních sítích známých politiků?
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Čeští politici se Facebooku ani Twitteru nebojí. Občas ale ve svých vyjádřeních přestřelí, když si na sociálních sítích neodpustí sprostá slova nebo urážky.

Asi nejdále letos zašel ministr financí Andrej Babiš, který na Twitteru poslal ministra zdravotnictví do protialkoholní léčebny. Babiše kvůli tomu pokárala celá vládní koalice a dnes se musí podle doporučení svých kolegů na sociálních sítích krotit.

Ministr financí ale není jediný, kdo šokoval kontroverzním výrokem. Například poslanec Stanislav Huml urazil tenisku Petru Kvitovou, o které napsal, že je lidská špína.

Foto: Petr Vyoral

Babiš: Zdravotnictví řídí blázen a alkoholik

"Šnajdroid Němeček by měl urychleně nastoupit protialkoholickou a psychiatrickou léčbu.“

Odkazem na exnáměstka na ministerstvu zdravotnictví z dob ODS Marka Šnajdra Andrej Babiš urazil na svém Facebooku a Twitteru šéfa resortu zdravotnictví Svatopluka Němečka. Ministra navíc poslal na protialkoholní a psychiatrickou léčbu. Později Babiš tvrdil, že se Němeček opil na výjezdu sněmovního výboru pro zdravotnictví. To však popřeli i Babišovi vlastní poslanci.

Babiš dál na Twitteru napsal, že Němeček jako ředitel ostravské nemocnice koupil Cyberknife za 200 milionů korun, přičemž běžná cena byla poloviční. A předseda ANO přidal ještě jeden twitterový kopanec: "Ale rozumím tomu, že stavět dům v Čeladné je drahá záležitost...“

Marián Jurečka je sice "popleta", říká Zeman, ale životopis má na zemědělství dobrý.
Marián Jurečka je sice "popleta", říká Zeman, ale životopis má na zemědělství dobrý. | Foto: Vojtěch Marek

Jurečka: Prezident je tragéd

"Prezident Zeman bohužel za posledních 14 dnů svými výroky ukazuje, že je fakt tragéd. Asi má cíl rozdělovat a dělat z nás národ hulvátů. Škoda.“

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) označil prezidenta Miloše Zemana za tragéda na svém facebookovém profilu 17. listopadu. V dalších statusech zase napsal, že Zeman lže nebo že dokáže i z tiskové konference Nejvyššího kontrolního úřadu udělat trapnou záležitost.

Facebookový profil Stanislava Humla
Facebookový profil Stanislava Humla | Foto: Facebook.com

Huml: Kvitová, ty špíno!

"Ano, trénovala ve sportovištích postavených z daní chudších, aby jako bohatší se mohla daním vyhnout. Petro, jsi skvělá tenistka, ale jako člověk jsi špína! Obdobné jednání třeba Německá spolková republika pečlivě vyhledává a trestá nepodmíněným trestem a propadnutím majetku.“

Sociálně-demokratický poslanec Stanislav Huml (ČSSD) zaútočil na svém Facebooku na tenistku Petru Kvitovou krátce poté, co podruhé zvítězila ve Wimbledonu. Vyčetl jí, že není vzorem pro mladé, když se přestěhovala do Monaka, kde také platí daně. Později v médiích dokonce navrhoval, aby takovým lidem bylo odebráno občanství.

Foto: Ludvík Hradilek

Okamura: Volte ji, vždyť není cikánka

"Ona přece nemá ani kapku cikánské krve. Její názory znám a žádná podpůrkyně nepřizpůsobivých občanů to není – to by přeci nemohla kandidovat za Úsvit.“

Kontroverzními slovy hájil Tomio Okamura (Úsvit) na Facebooku svou jedničku na kandidátce do eurovoleb Kláru Samkovou. Někteří z voličů Úsvitu přímé demokracie jí přisuzovali romský původ a kritizovali ji za to, že jako advokátka obhajovala Romy. Samková nakonec za Okamuru nekandidovala, strana ji stáhla kvůli podezření z podvodu vůči České spořitelně.

Bělobrádek
Bělobrádek | Foto: DVTV

Bělobrádek: Už to nehulte, kolego

"Po výroku poslance Jakubčíka asi navrhnu předsedovi Sněmovny rozšířit suchý zákon i na hulení.“

Předsedy KDU-ČSL a vicepremiéra Pavla Bělobrádka se dotklo vystoupení poslance za ČSSD Igora Jakubčíka. Ten při projednávání zákona o církevních restitucích tvrdil, že církev schvalovala vraždy Židů a spolupracovala s nacisty. Kromě naznačování, že poslanec byl pod vlivem marihuany, mu Bělobrádek také v žertu vzkázal, že sociální demokraté žerou děti.

Ranař Foldyna nejde pro ostré slovo daleko.
Ranař Foldyna nejde pro ostré slovo daleko. | Foto: FB Jaroslava Foldyny

Foldyna: Nakopal bych jim p***l

"Pokud se mě ptáš, zdali bych je za to zavřel do vězení, tak moje odpověď je, že ne. Nakopal bych jim p***l!"

Vulgární komentář napsal na svůj Facebook sociálně-demokratický poslanec Jaroslav Foldyna, kterého se jeho známý dotázal, zda si ruské punkerky z Pussy Riot zasloužily za svou výtržnost v pravoslavném chrámu vězení. Na kritiku dalších účastníků diskuse, že prezident Zeman neměl při překladu názvu kapely užít vulgární slovník, Foldyna dodal "ale oni jsou to k***y".

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy