Rok jsem si ničeho nevšiml, řekl otec týraných chlapců

Lenka Smyčková
24. 6. 2008 10:30
U soudu hovoří svědci z kauzy Kuřim
Otec týraných chlapců Radek Coufal
Otec týraných chlapců Radek Coufal | Foto: Aktuálně.cz, Ludvík Hradílek

Brno - Otec týraných dětí z kauzy Kuřim Radek Coufal neměl nejmenší podezření, že se jeho synům děje něco špatného. A to přesto, že mu jeho bývalá manželka téměř rok odpírala přístup k oběma chlapcům.

Řekl to v úterý před Krajským soudem v Brně, který ho předvolal jako prvního z šedesáti svědků, kteří mají podat vysvětlení ke kauze, pro níž se vžil název "Kuřim". Soud se snaží rozplést případ týrání dětí.

Coufal byl naposledy podle svých slov s chlapci v kontaktu v červenci 2006. Tehdy ještě Ondřej a Jakub bydleli s matkou v bytě na Krásného ulici v Brně-Židenicích. Už zde matka podle vlastní výpovědi chlapce nadměrně bila a občas zavírala do komory.

"S dětmi nebyly žádné výchovné problémy. O špatném zacházení se mi nikdy nezmínily. V době na Krásného jsem je vždycky viděl oblečené, zranění jsem si bohužel nemohl všimnout," uvedl Coufal.

Děti jsou na chatě, říkali mu

S Klárou Mauerovou se Coufal seznámil v roce 1996, po roce se jim narodil první syn. Po dvou letech další a následovala svatba. Na jaře 2006 se manželé po několikaleté odluce oficiálně rozvedli.

Coufal po rozvodu chlapce vozil na kroužky a tréninky, do školky a do školy a občas s nimi trávil volný čas. Ještě měsíc před krutým týráním na chatě ve Veverské Bítýšce absolvoval s Ondřejem suchý hokejový trénink.

V červenci 2006 si Klára začala vymýšlet různé důvody, proč Coufal syny nesmí vidět. "Dožadoval jsem se kontaktu s dětmi. Pokaždé mi ale bylo sděleno, že mají program. Že jezdí někam na chatu, kde jsou zvířata," řekl Coufal.

Jakuba s Ondřejem nevídal ani v domě v Kuřimi, kam občas Kláře zavezl nákup. "Nikdy jsem nebyl vpuštěn dovnitř. Chlapci byli vždycky v domě, jen třeba volali ahoj. Neviděl jsem je ani mezi dveřmi," dodal Coufal.

Na dotaz, zda mu to nebylo divné, nedokázal jednoznačně odpovědět. Provalení kauzy Kuřim v květnu 2007 pro něj bylo neskutečným překvapením a šokem. "Já jsem na Kláře nic zvláštního nepozoroval. Podobné praktiky výchovy jsme nikdy nerealizovali. Vše jsem se dozvěděl až od policie," tvrdí Coufal.

Za chlapci dnes chodí jen na krátké návštěvy do Klokánku - Fondu ohrožených dětí. Žádá o jejich svěření do péče. "Nejsou na tom zrovna dobře," říká o jejich psychickém stavu.

Před soudem má dnes vypovídat i babička obou chlapců Eliška Mauerová. Svědci a znalci budou u soudu i ve středu a čtvrtek. V pátek bude soudce pouštět videonahrávky s týranými chlapci. S největší pravděpodobností na promítání vyloučí veřejnost.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy