Rok jsem si ničeho nevšiml, řekl otec týraných chlapců

Lenka Smyčková
24. 6. 2008 10:30
U soudu hovoří svědci z kauzy Kuřim
Otec týraných chlapců Radek Coufal
Otec týraných chlapců Radek Coufal | Foto: Aktuálně.cz, Ludvík Hradílek

Brno - Otec týraných dětí z kauzy Kuřim Radek Coufal neměl nejmenší podezření, že se jeho synům děje něco špatného. A to přesto, že mu jeho bývalá manželka téměř rok odpírala přístup k oběma chlapcům.

Řekl to v úterý před Krajským soudem v Brně, který ho předvolal jako prvního z šedesáti svědků, kteří mají podat vysvětlení ke kauze, pro níž se vžil název "Kuřim". Soud se snaží rozplést případ týrání dětí.

Coufal byl naposledy podle svých slov s chlapci v kontaktu v červenci 2006. Tehdy ještě Ondřej a Jakub bydleli s matkou v bytě na Krásného ulici v Brně-Židenicích. Už zde matka podle vlastní výpovědi chlapce nadměrně bila a občas zavírala do komory.

"S dětmi nebyly žádné výchovné problémy. O špatném zacházení se mi nikdy nezmínily. V době na Krásného jsem je vždycky viděl oblečené, zranění jsem si bohužel nemohl všimnout," uvedl Coufal.

Děti jsou na chatě, říkali mu

S Klárou Mauerovou se Coufal seznámil v roce 1996, po roce se jim narodil první syn. Po dvou letech další a následovala svatba. Na jaře 2006 se manželé po několikaleté odluce oficiálně rozvedli.

Coufal po rozvodu chlapce vozil na kroužky a tréninky, do školky a do školy a občas s nimi trávil volný čas. Ještě měsíc před krutým týráním na chatě ve Veverské Bítýšce absolvoval s Ondřejem suchý hokejový trénink.

V červenci 2006 si Klára začala vymýšlet různé důvody, proč Coufal syny nesmí vidět. "Dožadoval jsem se kontaktu s dětmi. Pokaždé mi ale bylo sděleno, že mají program. Že jezdí někam na chatu, kde jsou zvířata," řekl Coufal.

Jakuba s Ondřejem nevídal ani v domě v Kuřimi, kam občas Kláře zavezl nákup. "Nikdy jsem nebyl vpuštěn dovnitř. Chlapci byli vždycky v domě, jen třeba volali ahoj. Neviděl jsem je ani mezi dveřmi," dodal Coufal.

Na dotaz, zda mu to nebylo divné, nedokázal jednoznačně odpovědět. Provalení kauzy Kuřim v květnu 2007 pro něj bylo neskutečným překvapením a šokem. "Já jsem na Kláře nic zvláštního nepozoroval. Podobné praktiky výchovy jsme nikdy nerealizovali. Vše jsem se dozvěděl až od policie," tvrdí Coufal.

Za chlapci dnes chodí jen na krátké návštěvy do Klokánku - Fondu ohrožených dětí. Žádá o jejich svěření do péče. "Nejsou na tom zrovna dobře," říká o jejich psychickém stavu.

Před soudem má dnes vypovídat i babička obou chlapců Eliška Mauerová. Svědci a znalci budou u soudu i ve středu a čtvrtek. V pátek bude soudce pouštět videonahrávky s týranými chlapci. S největší pravděpodobností na promítání vyloučí veřejnost.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce slíbil odvetu

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi.

Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova spokojenost s otázkami moderátorky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy