Kauza Kuřim u soudu: Matka dětí popsala, jak je týrala

Lenka Smyčková
17. 6. 2008 11:55
Nejsledovanější případ poslední doby živě od soudu
Se skloněnou hlavou poslouchá Klára Mauerová obžalobu u Krajského soudu v Brně. "Ano, teď už vím, že jsem ubližovala svým dětem," prohlásila během své obhajoby matka obou týraných chlapců Ondřeje a Jakuba.
Se skloněnou hlavou poslouchá Klára Mauerová obžalobu u Krajského soudu v Brně. "Ano, teď už vím, že jsem ubližovala svým dětem," prohlásila během své obhajoby matka obou týraných chlapců Ondřeje a Jakuba. | Foto: Attila Racek

Brno - Krajský soud v Brně od rána rozplétá jeden z nejsledovanějších a nejneuvěřitelnějších případů v historii české kriminality.

Pětice obžalovaných v případu týraných dětí známém jako kauza Kuřim senátu v čele se soudcem Pavlem Göthem vysvětluje, proč a jak týrali osmiletého Ondřeje a desetiletého Jakuba. Bratři museli týrání snášet téměř rok.

Jejich nejbližší je svazovali, zavírali do klecí, pálili, řezali i topili. To vše se záměrem vychovat poslušné a na rodině nezávislé jedince.

Na lavicích před soudcem sedí všichni obžalovaní kromě Hany Bašové - Nancy. Ta požádala o konání soudu v nepřítomnosti. Sestry Mauerovy i Barbora Škrlová se dívaly do země, Klára Mauerová plakala.

Mauerová: Souhlasím s obžalobou

Státní zástupkyně přečetla obžalobu, která je obviňuje z týraní dětí mnoha způsoby - pálení a řezání, dušení, topení a další. 

Čtěte o případu

Kauza Kuřim: Dostane otec své syny?
Foto: Aktuálně.cz, Ludvík Hradílek

"Jako důsledek si chlapci nesou poruchy nálad, fóbie, poruchy spánku, vývojovou regresi, narušení psychického vývoje a deprivace s trvalými následky," uvedla žalobkyně Zámoravcová.

Jako první vysvětlovala své jednání matka obou chlapců jednatřicetiletá Klára Mauerová. Výpověď přerušovalo vzlykání. Její sestra Kateřina si dělala písemné poznámky.

"Z podstatné části zcela souhlasím s obžalobou. Ano, teď už vím, že jsem ubližovala svým dětem. Ale nikdy jsem jim ublížit nechtěla. Staly se hrozné věci, uvědomuji si to a nedokážu pochopit, jak jsem to mohla dopustit," zahájila Klára Mauerová svou obhajobu.

Šokující podrobnosti

Přednes obžaloby i výpověď týrající matky poslouchá se zájmem největší soudní síň krajského soudu. Je v ní asi třicet novinářů. Přede dveřmi čeká stejný počet fotografů a kameramanů.

Předseda senátu Pavel Göth veřejnost nevyloučil, přestože to obžaloba i obhájci žádali
Předseda senátu Pavel Göth veřejnost nevyloučil, přestože to obžaloba i obhájci žádali | Foto: Attila Racek

Obžaloba i obhajoba sice požadovaly vyloučení veřejnosti, senát jí ale nevyhověl. Na veřejnost se tak vůbec poprvé dostanou kompletní informace o tom, co se dělo oběma chlapcům.

Už předčítání obžaloby šokovalo novináře i přítomnou veřejnost. Ani příslušníci justiční stráže neudrželi obvykle kamenné výrazy.

Chlapci byli svázaní v klecích

Klára Mauerová před soudem vypověděla, že s týráním svých chlapců začala v červenci 2006. Přiznala, že jim ubližovala, aby si uvědomili své nevhodné chování k "Aničce", kterou si chtěla osvojit.

Za Aničku se tehdy vydávala další obžalovaná Barbora Škrlová. Předstírala, že je Anna Järvinen z Norska. Dokonce mluvila norsky a v Norsku ji údajně týrali v dětském domově.

V září se měl konat v Brně opatrovnický soud. Pokud by se chlapci nepolepšili, Anička by v rodině nemohla zůstat.

Tak to alespoň Kláře vysvětlila její sestra Kateřina a tajemný "pan doktor" z Ázerbajdžánu, který se údajně vyznal v péči o týrané děti. Aničku měli týrat v dětském domově v Norsku.

Klára Mauerová přiznala, že děti v červenci bila rukou, vařečkou a řemenem.

Barbora Škrlová se v roce 2006 vydávala za Aničku z Norska, kterou údajně chtěla Klára Mauerová adoptovat
Barbora Škrlová se v roce 2006 vydávala za Aničku z Norska, kterou údajně chtěla Klára Mauerová adoptovat | Foto: Attila Racek

V srpnu jí "doktor" nabídl intenzívnější pomoc. Odvezli chlapce do chaty ve Veverské Bítýšce. Tam Ondřej s Jakubem spali v klecích pro psy, nazí a svázaní.

Všichni obžalovaní je pálili cigaretami, škrábali vidličkami, řezali nožem, topili je v lavóru s vodou.

Vlastní matce nesměli říkat mami. "Musela jsem se z matky stát pouhou vychovatelkou," vysvětluje Klára Mauerová.

Soudce se podivil, že to vše dokázala přes své pedagogické vzdělání. "Věřila jsem jim. Přesvědčilo mě i to, že už dříve mi pomohli s péčí o Aničku, která byla úspěšná. Navíc jsem měla důvěru ke své sestře Katce," řekla.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy