Kauza Kuřim u soudu: Matka dětí popsala, jak je týrala

Lenka Smyčková
17. 6. 2008 11:55
Nejsledovanější případ poslední doby živě od soudu
Se skloněnou hlavou poslouchá Klára Mauerová obžalobu u Krajského soudu v Brně. "Ano, teď už vím, že jsem ubližovala svým dětem," prohlásila během své obhajoby matka obou týraných chlapců Ondřeje a Jakuba.
Se skloněnou hlavou poslouchá Klára Mauerová obžalobu u Krajského soudu v Brně. "Ano, teď už vím, že jsem ubližovala svým dětem," prohlásila během své obhajoby matka obou týraných chlapců Ondřeje a Jakuba. | Foto: Attila Racek

Brno - Krajský soud v Brně od rána rozplétá jeden z nejsledovanějších a nejneuvěřitelnějších případů v historii české kriminality.

Pětice obžalovaných v případu týraných dětí známém jako kauza Kuřim senátu v čele se soudcem Pavlem Göthem vysvětluje, proč a jak týrali osmiletého Ondřeje a desetiletého Jakuba. Bratři museli týrání snášet téměř rok.

Jejich nejbližší je svazovali, zavírali do klecí, pálili, řezali i topili. To vše se záměrem vychovat poslušné a na rodině nezávislé jedince.

Na lavicích před soudcem sedí všichni obžalovaní kromě Hany Bašové - Nancy. Ta požádala o konání soudu v nepřítomnosti. Sestry Mauerovy i Barbora Škrlová se dívaly do země, Klára Mauerová plakala.

Mauerová: Souhlasím s obžalobou

Státní zástupkyně přečetla obžalobu, která je obviňuje z týraní dětí mnoha způsoby - pálení a řezání, dušení, topení a další. 

"Jako důsledek si chlapci nesou poruchy nálad, fóbie, poruchy spánku, vývojovou regresi, narušení psychického vývoje a deprivace s trvalými následky," uvedla žalobkyně Zámoravcová.

Jako první vysvětlovala své jednání matka obou chlapců jednatřicetiletá Klára Mauerová. Výpověď přerušovalo vzlykání. Její sestra Kateřina si dělala písemné poznámky.

"Z podstatné části zcela souhlasím s obžalobou. Ano, teď už vím, že jsem ubližovala svým dětem. Ale nikdy jsem jim ublížit nechtěla. Staly se hrozné věci, uvědomuji si to a nedokážu pochopit, jak jsem to mohla dopustit," zahájila Klára Mauerová svou obhajobu.

Šokující podrobnosti

Přednes obžaloby i výpověď týrající matky poslouchá se zájmem největší soudní síň krajského soudu. Je v ní asi třicet novinářů. Přede dveřmi čeká stejný počet fotografů a kameramanů.

Předseda senátu Pavel Göth veřejnost nevyloučil, přestože to obžaloba i obhájci žádali
Předseda senátu Pavel Göth veřejnost nevyloučil, přestože to obžaloba i obhájci žádali | Foto: Attila Racek

Obžaloba i obhajoba sice požadovaly vyloučení veřejnosti, senát jí ale nevyhověl. Na veřejnost se tak vůbec poprvé dostanou kompletní informace o tom, co se dělo oběma chlapcům.

Už předčítání obžaloby šokovalo novináře i přítomnou veřejnost. Ani příslušníci justiční stráže neudrželi obvykle kamenné výrazy.

Chlapci byli svázaní v klecích

Klára Mauerová před soudem vypověděla, že s týráním svých chlapců začala v červenci 2006. Přiznala, že jim ubližovala, aby si uvědomili své nevhodné chování k "Aničce", kterou si chtěla osvojit.

Za Aničku se tehdy vydávala další obžalovaná Barbora Škrlová. Předstírala, že je Anna Järvinen z Norska. Dokonce mluvila norsky a v Norsku ji údajně týrali v dětském domově.

V září se měl konat v Brně opatrovnický soud. Pokud by se chlapci nepolepšili, Anička by v rodině nemohla zůstat.

Tak to alespoň Kláře vysvětlila její sestra Kateřina a tajemný "pan doktor" z Ázerbajdžánu, který se údajně vyznal v péči o týrané děti. Aničku měli týrat v dětském domově v Norsku.

Klára Mauerová přiznala, že děti v červenci bila rukou, vařečkou a řemenem.

Barbora Škrlová se v roce 2006 vydávala za Aničku z Norska, kterou údajně chtěla Klára Mauerová adoptovat
Barbora Škrlová se v roce 2006 vydávala za Aničku z Norska, kterou údajně chtěla Klára Mauerová adoptovat | Foto: Attila Racek

V srpnu jí "doktor" nabídl intenzívnější pomoc. Odvezli chlapce do chaty ve Veverské Bítýšce. Tam Ondřej s Jakubem spali v klecích pro psy, nazí a svázaní.

Všichni obžalovaní je pálili cigaretami, škrábali vidličkami, řezali nožem, topili je v lavóru s vodou.

Vlastní matce nesměli říkat mami. "Musela jsem se z matky stát pouhou vychovatelkou," vysvětluje Klára Mauerová.

Soudce se podivil, že to vše dokázala přes své pedagogické vzdělání. "Věřila jsem jim. Přesvědčilo mě i to, že už dříve mi pomohli s péčí o Aničku, která byla úspěšná. Navíc jsem měla důvěru ke své sestře Katce," řekla.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Wall Street Journal: Úřady v USA chtějí kvůli aplikacím zakročit proti Facebooku

Federální úřady ve Spojených státech se chystají soudně zakročit proti společnosti Facebook. Mají obavy, zda firma neporušuje antimonopolní zákony tím, jak propojuje své aplikace a další produkty. Listu The Wall Street Journal (WSJ) to řekly zdroje obeznámené se situací. Federální obchodní komise (FTC) by se zaměřila na to, zda Facebook neomezuje přístup k aplikacím svým potenciálním rivalům.

Facebook vedle stejnojmenné sociální sítě, která tvoří páteř jeho podnikání, má i další produkty. Patří k nim zejména Instagram, Messenger a WhatsApp. Úřady se zajímají o pravidla, která Facebook ve vztahu k rivalům využívá, zejména zda nenarušují volnou soutěž.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pančochová do finále U-rampy v Copper Mountain neprošla

Snowboardistka Šárka Pančochová skončila šestnáctá na Světovém poháru v U-rampě v Copper Mountain. Po menším zranění z listopadového závodu v Modeně, kde po těžkém pádu v tréninku nenastoupila do finále Big Airu, měla v Coloradu k postupu do finále daleko.

Devětadvacetiletá freestylistka právě v Copper Mountain před šesti lety vyhrála pohárový závod ve slopestylu, ale U-rampa je její nejslabší disciplínou. Do finále se probojovala dvakrát a v lednu 2010, tehdy coby devatenáctiletá, vybojovala zlato na SP v Kreischbergu. Díky tomu se tehdy kvalifikovala na olympiádu ve Vancouveru.

V dnešní kvalifikaci pro sobotní závod v Copper Mountain obsadila 16. místo se známkou 44,50 bodu, finálová osmička měla nejméně o 24 bodů více. Z prvního místa postoupila domácí Američanka Maddie Mastrová, bronzová medailistka z letošního mistrovství světa.

před 1 hodinou

Ministři obrany ČR a USA stvrdili podpisem nákup vrtulníků

Ministři obrany ČR Lubomír Metnar a USA Mark Esper dnes ve Washingtonu stvrdili podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Vrtulníkové letectvo získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje by fyzicky armáda měla dostat v roce 2023. Součástí dohody je i výcvik pilotů a personálu, údržba, vybavení zbraňovými systémy či munice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy