Soud s tyrany: Sedm hodin výpovědi o hrůze. Plno slz

Lenka Smyčková
17. 6. 2008 18:44
U soudu poprvé zaznělo, jak vypadalo týrání chlapců
Matka týraných chlapců míří k soudu. O týrání bude mluvit celý den
Matka týraných chlapců míří k soudu. O týrání bude mluvit celý den | Foto: Attila Racek

Brno - Jedna neuvěřitelnější zpráva stíhala druhou. Několikrát týdně, celý rok. Vystupovala v nich sekta, sadistické praktiky a tajemné osoby. Tak vypadala kauza Kuřim v podání médií od té doby, co pozorný soused odhalil týrání malého Ondřeje s Jakubem.

Dodnes jen dohady a informace z tajných zdrojů se teď pomalu dostávají na veřejnost oficiální cestou. Informační embargo policie i státního zastupitelství prolomil úterní začátek soudu s tyrany dětí.

Od devíti hodin od rána do čtyř hodin odpoledne vypovídala před Krajským soudem v Brně a také před zraky veřejnosti první z obžalovaných - matka týraných chlapců Klára Mauerová. Verzi obžaloby potvrdila. Hrůzné přiznání prokládala zpytováním svědomí a slzami. Jednou musela síň dokonce na chvíli opustit.

Čtěte více: Kauza Kuřim u soudu: Matka dětí popsala, jak je týrala

O dvě patra níž ve stejnou dobu se zpovídala před Městským soudem v Brně dětská lékařka Milana Smékalová, která nenahlásila, že chlapci nesou známky týrání.

Za pubertální dívku Aničku se vydávala dospělá Barbora Škrlová
Za pubertální dívku Aničku se vydávala dospělá Barbora Škrlová | Foto: Attila Racek

Soud zatím o její vině nerozhodl. Jednání odročil na začátek července. Chce totiž vyslechnout svědky, kteří jsou zároveň obžalovanými v kuřimské kauze.

Následující odstavce přibližují, za co podle obžaloby hrozí pěti lidem dohromady až 64 let ve vězení. Je to verze složená převážně z textu obžaloby a výpovědí Kláry Mauerové. Ostatní obžalovaní mají o všem jiné mínění. Vypovídat ale budou až v dalších dnech hlavního líčení.

Rok 2005: Bezproblémová matka

Klára Mauerová bez potíží vychovává své dva syny - šestiletého Ondřeje a o dva roky staršího Jakuba. Jezdí s nimi na tábory, kluci chodí do skautu, různých kroužků, jdou jim jazyky i sport.

Do domácnosti na Krásného ulici v Brně-Židenicích její sestra Kateřina přivádí přibližně dvanáctileté děvče - Annu Järvinen, která prý je týraný a těžce nemocný sirotek, jehož zachraňuje utajená organizace.

Ve skutečnosti ovšem žádná Anna neexistuje. Vydává se za ni jednatřicetiletá vysokoškolsky vzdělaná Barbora Škrlová, kamarádka Kateřiny.

Září 2005 až červen 2006: Anička z Norska

Anička žije u Mauerů a Klára jí pomáhá dostat se ze svých traumat. Jak Aničku vyléčit, to ví jen záhadný „pan doktor". Klára ho viděla jednou - potmě v autě jí ukázal diplomatický pas a dal jí složku s Anninými dokumenty.

„Já vím, že to zní naivně, ale pro mě bylo to, že je diplomat a lékař, zárukou autority. Věřila jsem mu," říká Mauerová.

Stejně jako Anička, ani pan doktor neexistoval. Pokyny, jak Aničku léčit, chodily podle zjištění policistů z mobilů Škrlové a sestry Mauerové Kateřiny. Léčba Aničky spočívala například v dlouhém hlazení po celém těle nebo v tom, že Anička vyprávěla, co se jí dělo v Norsku.

Klára má kvůli Aničce stále méně času na své syny. Ti pobývají čím dál častěji u prarodičů.

Červenec až srpen 2006: Zlí chlapci

Klára se chystá si Aničku osvojit. Jenže podle doktora jí ji sociální pracovníci nedají, protože chlapci jsou k děvčeti zlí. Potřebují prý tvrdou výchovu. Doporučí Mauerové tělesné tresty.

„Bila jsem je. Dnes vím, že to bylo za maličkosti," přiznala Klára. Používala na chlapce vlastní ruce, vařečku i pásek.

Srpen 2006: Horor v Bítýšce

„Terapie" stále nezabírají. Doktor rozhoduje o léčbě šokem. Mauerová musí přestat vystupovat jako matka. Odjíždí s chlapci na chatu ve Veverské Bítýšce. Tam je i jan Škrla (bratr Barbory), Jan Turek (Mauerová ho znala ze skautského oddílu), Hana Bašová (také skautská vedoucí) a sestra Kateřina.

Jan Turek (uprostřed) se k týrání na chatě vyjádří v nejbližších dnech
Jan Turek (uprostřed) se k týrání na chatě vyjádří v nejbližších dnech | Foto: Attila Racek

Skupina drží chlapce v psích klecích, kde můžou jedině klečet. Jedí tam i vykonávají potřebu. Mají zakázáno spolu komunikovat. „Ani já jsem k nim nesměla projevit žádnou důvěrnost," vypráví Klára a znovu se rozpláče.

Obžalovaní děti pálili cigaretami, škrabali vidličkou, svazovali je a učili je nazpaměť vulgární texty. Chlapci se museli bít i navzájem. Nutit je k tomu měla i jejich matka. „Ne, to jsem nedělala," odmítla ale tuto část obžaloby.

Jakub měl předstírat, že je mrtvý, ve vykopané jámě. Vše vyvrcholilo hrůznými minutami, kdy Škrla a Turek dali chlapcům na hlavy pytle, svázali je, pálili cigaretami. Poté Ondřejovi vyřízli z hýždě kus tkáně a ránu vypálili. Křik bratrů tlumili izolepou, drželi je za přirození.

„Na žádné chatě jsem nikdy nebyl a ničeho se nedopustil," vyjádřil se k výpovědi mauerové Škrla. Turek mlčel, slíbil ale, že se vyjádří ve své výpovědi.

Září 2006 - prosinec 2006: Týrání v domě dětí

Anička je v péči Kláry poté, co Klára s Kateřinou obelhali Městský soud v Brně. Nejenže křivě vypovídali o původu Anny, dokonce předložili falešné vzorky DNA.

Klára s Aničkou bydlí na ulici Krásného, o chlapce se stará teta Kateřina. V této době podle obžaloby Hana Bašová a Jan Turek zavírali Ondřeje s Jakubem do malých místností v Domě dětí Junior a Paprsek.

Klára zařídila Jakubovi školu v Brně na Lesné, Ondřej měl nastoupit k domácímu vyučování. Garantem jeho výuky byla teta Kateřina.

Soudce se Mauerové ptá, proč jí nevadilo, že nemá své děti u sebe. „Byla jsem pohlcená péčí o Aničku. Ale byla jsem si jista, že o chlapce je dobře postaráno," vysvětlila Mauerová.

Leden - květen 2007: Zavírání do komory

Po Silvestru se Ondra vrací k matce. Ta se stěhuje do Kuřimi. Nové bydlení zařídil pan doktor. Zatímco Anička má v domě žlutě vymalovaný pokoj s hračkami, Ondřej je každou chvíli zavřený v komoře. Vždy, když něco provede. Bývá tam nahý, svázaný, spí na zemi.

Státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová
Státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová | Foto: Attila Racek

Osmého května soused z vedlejšího domu sestavuje dětskou elektronickou chůvičku. Na displeji uvidí nahého svázaného chlapce. Dojde mu, že u sousedů něco nehraje a volá policisty. Ti Ondřeje po roce hrůzného týrání vysvobodí.

„Byla jsem přesvědčená, že pomáhám týranému dítěti a přitom jsem týrala své chlapce," nechápe dnes Mauerová. Je přesvědčená, že se stala obětí manipulace. Svůj vztah k sestře Kateřině a k Barboře Škrlové nedokázala soudu přiblížit.

„Do poslední chvíle jsem věřila, že se doktor objeví a vše se vysvětlí.  Že jsem jen pomáhala Aničce a že to mělo smysl. Teď nemám nic. Jen jsem strašně ublížila svým dětem a zničila jsem jim život," končila Mauerová svou výpověď.

Co se stalo z pohledu Škrlové, Bašové, Turka a Škrly, by mělo být jasné do pátku. V dalších týdnech soud vyslechne svědky a znalce. Rozsudek padne nejdříve na konci července.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy