Kdo jiný může jíst rohlík po pacientech, když je nesní? Šéf nemocnice sestry pobouřil

Iva Bezděková
25. 2. 2019 16:26
Náborové příspěvky, nemocniční školky nebo příspěvky na bydlení. Ředitelé nemocnic se snaží nalákat sestry na nejrůznější zaměstnanecké výhody. Šéf Městské nemocnice Duchcov však přišel se zcela originálním benefitem. "Kde jinde jsou pracovníci v teple, mohou si natočit čaj a mají rohlík po pacientovi, který ho nesní k snídani?" prohlásil na diskusním setkání ředitelů nemocnic Jaroslav Míč. Jeho slova spustila mezi sestrami okamžitou lavinu kritiky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

"Ještě nikdy jsem neslyšela více dehonestující vyjádření k práci zdravotních sester. Prohlásit, že benefitem pro sestry jsou zbytky po pacientech - což odporuje etickým a hygienickým normám - nemá obdoby," uvedla předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková.

Nad vyjádřením ředitele Míče se pozastavuje i Lenka Šnajdrová, koordinátorka webu Ošetřovatelství.info. "Najdou se i povolání, která mají od zaměstnavatele zdarma nikoliv rohlík po pacientovi, ale zdravou snídani nebo ovoce a pitný režim po celý den. Navíc se pan ředitel vyjádřil, že je třeba prezentovat povolání sestry jako prestižní atraktivní zaměstnání, vcelku dobře finančně ohodnocené. Čaj a rohlík skutečně nejsou znaky prestižního atraktivního zaměstnání," komentuje Šnajdrová. 

Ředitel Míč pronesl nevhodná slova ve chvíli, kdy vysvětloval, že je třeba změnit pohled na povolání zdravotní sestry. "Politici stále poukazují na to, jak je práce ve zdravotnictví náročná a namáhavá, jak je to ve zdravotnictví zoufalé. Pak se nedivme, že žáci nejdou na zdravotnické školy. Vím, jak sestry pracují. Je to náročná a zodpovědná práce, to ano. Copak ale pošťák nemá těžkou práci? Nebo prodavačka?" prohlásil a pokračoval právě slovy o čaji a rohlíku zdarma.

To, že podmínky pro práci zdravotních sester dnes nejsou nijak atraktivní, potvrzují čísla na trhu práce. Podle údajů Asociace zdravotnických škol dnes chybí ve zdravotnictví více než 3500 sester. Za chybějící sestry musí stávající zdravotnice pracovat víc - celkem odpracují sestřičky dohromady více než 5,3 milionu hodin přesčasů ročně. Kvůli nedostatku sester už 38 procent nemocnic v Česku uzavřelo některá oddělení.

Rohlíky pro "rohlíkového krále"

Ředitel Jaroslav Míč se později za svá slova omluvil. "Vím, že použitá formulace, byť myšlena s nadsázkou, nebyla přesvědčivá a vhodná," uvedl ředitel s tím, že chtěl sestry motivovat k tomu, aby na své práci hledaly spíše pozitiva. 

Vzdor sester se už řediteli ale zastavit nepodařilo. Na sociálních sítích si už vysloužil pověst "rohlíkového krále", kterému sestry začaly poštou posílat v balíčkách pečivo. 

Nešťastné prohlášení ředitele Míče podle všeobecné sestry Dany Krásové ukazuje na hlubší problém, který se týká i ostatních šéfů nemocnic."Většina ředitelů už několik let neustále porušuje zákoník práce, sestrám nejsou propláceny přesčasy. Kolegové slouží neúnosné počty směn a přesčasových hodin. Arogance vedení už mnohdy překračuje všechny meze a je jen s podivem, že si to lidé stále mnohde ještě nechají líbit."

 

Právě se děje

před 7 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

před 1 hodinou

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách. Bronz v týmovém závodě na mistrovství Evropy ve vodním slalomu přidaly kajakářky. Kanoisté i kanoistky obsadili v italské Ivree šestá místa.

Čeští kajakáři patří dlouhodobě k evropské i světové špičce. Před loňským stříbrem v Praze získali čtyři evropské tituly za sebou. Dnes na ně navázali ve složení Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek, Vít Přindiš. Poslední jmenovaný měl "šťouch" na osmé brance, ale čistě nejel nikdo ze soupeřů. Češi vyhráli o 1,62 sekundy před Německem, třetí skončili Britové.

Neolympijské hlídky jsou doplňkovou disciplínou, v tréninku se vodní slalomáři soustředí na individuální přípravu. "Před tímhle mistrovstvím jsme byli společně na jednom tréninku asi na patnáct minut, takže jsme tomu opravdu moc nedali. Ale naštěstí se to sešlo a ta hlídka dopadla, jak dopadla, takže nádherně," poznamenal Přindiš.

Další zprávy