Robinson se nesetká s novináři. Kvůli zdravotním potížím neopustí hotel, říká Volfová

ČTK ČTK
5. 4. 2019 12:34
Britský krajně pravicový aktivista Tommy Robinson v pátek nedorazil na plánované setkání s novináři uspořádané po zrušení konference ve Sněmovně, kde měl původně vystoupit. Podle předsedkyně České suverenity Jany Volfové, která setkání s novináři organizovala, zabránila Robinsonovi v setkání s tiskem náhlá zdravotní indispozice.
Známá osobnost britské krajně pravicové scény Tommy Robinson (druhý zleva) na snímku z října roku 2017.
Známá osobnost britské krajně pravicové scény Tommy Robinson (druhý zleva) na snímku z října roku 2017. | Foto: Reuters

Konferenci Rodina a její práva v 21. století pořádal ve sněmovně poslanec Milan Pour (ANO). Podle něj se na akci mělo diskutovat o postavení rodiny v 21. století, a to i v souvislosti s projednávanými sňatky párů stejného pohlaví.

Pour uvedl, že řečníky sám neoslovoval, za chybu označil, že si o nich, zejména o Robinsonovi, nezjistil dostatek informací. Po kritice, která se kvůli plánované účasti Robinsona zvedla, akci ve čtvrtek večer zrušil.

Volfová uvedla, že chtěla Robinsonovi umožnit vystoupení na místo zrušené konference, Brit ale ze zdravotních důvodů nemůže opustit hotel. V horizontu půl roku by chtěla Robinsona znovu pozvat do Česka, tentokrát na akci pořádanou její vlastní stranou.

Robinson, vlastním jménem Stephen Christopher Yaxley-Lennon, dříve šéfoval krajně pravicové Anglické obranné lize (EDL). Tato organizace, vzniklá kolem fotbalových hooligans a napojená na neonacisty, se zaměřuje na protiislámské demonstrace. Robinson byl také členem krajně pravicových stran BNP a BFP a podílel se na založení britské protiislámské organizace Pegida UK. V současnosti je poradcem šéfa protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP).

Britský aktivista byl v minulosti opakovaně odsouzen za napadení a podvody a také za vyhrožování nebo držení padělaných dokladů. Naposledy byl odsouzen za pohrdání soudem. Podle obžaloby porušil Robinson, který se sám označuje za novináře, úřední embargo na zveřejňování informací ze soudu týkajícího se hromadného znásilnění.

Robinson zveřejnil videozáznam z jednání, ačkoli média nesměla s ohledem na oběti o průběhu procesu informovat. Odvolací soud loni rozsudek nad Robinsonem zrušil, nařídil nové líčení a aktivistu propustil na kauci.

 

Právě se děje

Další zprávy