Praha - Řidiči, kteří spáchali dopravní přestupek, zatím příliš nevyužívají výmluvy na takzvanou osobu vzdálenou, například na řidiče z jiného státu. Provozovatelé aut raději zaplatí pokutu, kterou jim úřad vyměřil, aniž by dostali za protiprávní jednání trestné body.
Shodují se na tom oslovení úředníci. Dodávají však, že na hodnocení novely zákona o silničním provozu, která je účinná teprve od 19. ledna a která zavádí odpovědnost provozovatele vozidla za přestupek, je zatím příliš brzy.
Ministerstvo dopravy novelou reagovalo na častou praxi řidičů, kteří se vyhýbali sankcím odkazem na právo nevypovídat a vymlouvali se na takzvanou osobu blízkou. Spekulovalo se tak o tom, že řidiči budou novou úpravu obcházet právě pomocí výmluv na osobou vzdálenou.
Nyní podle zákona ručí provozovatel za to, že řidič, kterému auto půjčí, s ním nebude páchat přestupky. Pokud se tak nestane, provozovatel má možnost zaplatit pokutu, aniž by dostal trestné body.
Úředníci: Nesetkali jsme se s tím, ale nezakřikněme to
"Nemám informace o tom, že by takové důvody pro zbavení se odpovědnosti tady u nás byly. Nechtěl bych to zakřiknout," řekl k tomu Jan Kostík z českobudějovického magistrátu, který je pověřen vedením správního odboru. Jeho slova potvrzuje také vedoucí oddělení přestupků královéhradeckého magistrátu Pavel Uhlíř. "Zatím jsme nezaznamenali jediný případ, kdy by se nám provozovatel odvolal na takzvaně osobu vzdálenou," uvedl. Jiní úředníci počítají tyto případy v řádu jednotek.
Podle Uhlíře se také radikálně snížil počet řidičů, kteří se vymlouvají na osobu blízkou a raději buď zaplatí pokutu přímo na místě, nebo následně uhradí peníze bez připsání bodů.
"V případě nám oznamovaných přestupků v drtivé většině provozovatel vozidla raději uhradí stanovenou částku, a vyhne se tak zjišťování osoby řidiče a projednávání samotného přestupku, tedy i případnému zápisu bodů v bodovém hodnocení," potvrzuje vedoucí oddělení dopravních přestupků magistrátu Plzně Michal Vrba.