Praha - Časopis Respekt se nebude omlouvat za článek "Udání Milana Kundery".
"Velmi stručně nám napsali, že se neomluví," řekl deníku Aktuálně.cz Jiří Srstka, ředitel agentury Dilia, která v Česku Kunderu zastupuje. Informaci potvrdil i šéfredaktor Respektu Martin M. Šimečka.
Kundera se nyní rozhoduje, jak bude dál postupovat. "Zatím zvažuje další kroky," řekl Srstka. Vyloučená není ani žaloba na ochranu osobnosti proti Respektu.
Spisovatel požaduje omluvu všude, kde byl označen za udavače, tedy i na obálce časopisu, finanční satisfakci nežádá.
Respekt o Kunderově údajném udavačství publikoval v půli října. Na základě dokumentu, který získal z Ústavu pro studium totalitních režimů, napsal, že světoznámý spisovatel údajně v roce 1950 udal protikomunistického odbojáře Miroslava Dvořáčka. Ten následně strávil čtrnáct let v komunistickém lágru.
Kundera po několika desetiletích prolomil mlčení a proti nařčení se prostřednictvím ČTK ohradil. Článek doslova označil za "atentát na spisovatele".
Na stranu autora, který žije ve Francii, se postavilo i několik osobností, například literární historik Zdeněk Pešat. Ten tvrdí, že udavačem byl Miroslav Dlask.
Zajímalo se i zahraničí
Případ vzbudil značný ohlas i v zahraničí. Zabývala se jím řada předních světových médií. Například francouzský list Le Figaro napsal, že obvinění opět přililo olej do ohně komplikovaného vztahu Čechů a Kundery. Češi podle něj spisovatele "obdivně nenávidí".
Prestižní The New York Times pro změnu psal, že by "obvinění mohlo oslabit Kunderovo morální postavení jakožto mluvčího, jakkoliv tajemného, proti totalitní korozi denního života".
Britský The Independent pro změnu o Kunderovi napsal, že se "v osmdesátých letech stal bez větších pochyb nejmódnějším a nejvíce oceňovaným spisovatelem planety". Článek ovšem nadepsal titulkem Nesnesitelná zrada Milana Kundery? a dodal, že obvinění by mohlo vážně poškodit Kunderovu reputaci v rodném Česku.