Řešení krize v ČT: Zaměstnanci nesmí mluvit s médii

Sabine Kejlová Sabine Kejlová
Aktualizováno 13. 12. 2013 16:15
Generální ředitel České televize Petr Dvořák "oživil" dodržování interního opatření
Foto: Česká televize

Praha - Česká televize se rozhodla "oživit" dodržování interních pravidel pro komunikaci jejích zaměstnanců s médii. Ředitel Petr Dvořák tak reagoval na stížnost a mediální přestřelku členů redakce, kteří upozorňovali na údajnou manipulaci se zpravodajstvím.

"Toto opatření v České televizi platí od 6.3. 2012 nejedná se tedy o novinku," řekla Aktuálně.cz mluvčí České televize Alžběta Plívová.

Kvůli takzvanému hrubému porušení pracovní kázně se tak generální ředitel Petr Dvořák rozhodl udělat za nedávnými mediálními výstupy zaměstnanců televize "tlustou čáru", ale zároveň nově vyzval k dodržování opatření. "Každý mediální výstup musí zaměstnanci konzultovat," vysvětlila mluvčí.

Opatření se vztahuje na všechny zaměstnance České televize, s médii může komunikovat pouze generální ředitel, mluvčí a vedoucí jednotlivých odborů.

Aktuálně.cz to potvrdil také jeden ze zaměstnanců ČT, který si nepřál být jmenován. Celou situaci podle něj plánují v blízké době řešit zaměstnanci zpravodajské ČT24.

Ředitel Petr Dvořák už na středečním jednání Rady pro vysílání pro Českou televizi uvedl: "budu nyní důsledně požadovat dodržování všech interních pravidel a vyžadovat standardní způsoby řešení interních problémů bez neoprávněné medializace. Já sám jsem od přijetí podnětu nevydal - i přes opakované žádosti médií - žádné samostatné veřejné prohlášení a stejnou praxi teď očekávám do doby vydání rozhodnutí Rady ČT od všech aktérů tohoto sporu."

Spor vyvolaný stížností skupiny zaměstnanců zpravodajství České televize znovu řešila tento týden Rada pro vysílání ČT. Na jednání ředitel Dvořák prezentoval výsledky vnitřního šetření, při kterém dospěl k jasnému závěru.

Na základě získaných informací k závažnějšímu porušení zákona o České televizi ani etického kodexu nedošlo, a problémem se tak už vedení nebude podle Dvořáka zabývat.

"Vnitřní procesy redakce jsou v plné kompetenci ředitele zpravodajství a ten má moji plnou podporu," dodal Dvořák.

Krize ve zpravodajství České televize začala v říjnu, kdy celkem 23 redaktorů podepsalo dopis, ve kterém upozornili radu ČT na údajné ovlivňování zpráv šéfredaktorem Petrem Mrzenou. Podle dopisu měl zasahovat do zpravodajství ve prospěch prezidenta Miloše Zemana a strany SPOZ.

Jména všech signatářů dopisu zná pouze předseda Uhde, veřejně se totiž představili jen Daniela Drtinová a tehdejší zástupce šéfredaktora zpravodajství Adam Komers, který později z České televize odešel.

Zpochybnění nestrannosti následně odmítl ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal. Na obranu zpravodajství se postavilo 61 redaktorů, kteří vydali vlastní prohlášení, ve kterém odmítají jakékoliv tlaky ze strany vedení. Část z těchto redaktorů dokonce podpořila samotného Šámala, protože chtěli zabránit jeho případnému odvolání.

 

Právě se děje

Další zprávy