"Kus Hrušek je pryč," reagují místní na škody po tornádu. Bez střechy je i kostel

Jakub Mikel
25. 6. 2021 8:26
Snad není moc mrtvých, strachují se dvě postarší obyvatelky vesnice Hrušky na Břeclavsku. Hruškami, stejně jako dalšími obcemi na jihu Moravy, prošlo ve čtvrtek večer tornádo. Silný vítr doprovázely kroupy o velikosti tenisových míčků. Situaci na místě v noci a ráno sledoval i reportér Hospodářských novin.
Obec Hrušky na Břeclavsku v noci ze čtvrtka na pátek.
Obec Hrušky na Břeclavsku v noci ze čtvrtka na pátek. | Foto: Tomáš Škoda

V šestnáctisethlavých Hruškách nefunguje elektřina ani plyn, mobilní signál je špatný. Místním tak chybí aktuální zprávy o jejich známých a příbuzných z okolních vesnic. "V Moravské Nové Vsi to prošlo ulicí, kde bydlí mí příbuzní, a já se jim nemůžu dovolat," říká smutně jedna z místních žen. "Odsud bylo převezeno několik lidí ve vážném stavu," říká unaveně místostarosta Hrušek Marek Babisz. 

Někteří místní ještě zkouší pomocí mobilních dat komunikovat po internetu a číst zprávy na webu. "Rozhlas taky nefunguje," říká starostka Hrušek Jana Filipovičová. Spolu s místostarostou byli na nohou celou noc, nad ránem spolu sedí na obecním úřadu a čekají.

Část Hrušek, více než sto domů, kterou tornádo zasáhlo nejvíce, policie uzavřela. Už z dálky je patrné, že některé domy čeká demolice, policie k nim kvůli bezpečnosti nepouští ani jejich obyvatele. První musí nastoupit statici. Místní, kteří přišli o střechu nad hlavou, se zatím rozjeli k příbuzným, pro část zařídila starostka s místostarostou nocleh v Břeclavi nebo okolních vesnicích, které iniciativně nabídly pomoc.

"Celé se to stalo z ničeho nic. Začalo hřmít a pršet, během pěti minut se přehnala smršť," popisuje starostka. Její dům leží v nejvíce zasažené části Hrušek. Ničivé následky tornáda  jsou vidět ale i na domech, které nezasáhl vír naplno. Na rodinných domcích chybí kusy střech. Auta, která majitelé neukryli v garáži, mají vybitá zadní i čelní skla.

S úklidem sutin začínají místní pomalu kolem šesté hodiny ráno. Je krátce po svítání a teprve teď se jim odhaluje skutečný pohled na napáchanou škodu. Pavel vyhazuje z okapů rozbité tašky, jeho soused zametá před domem. Měli oba štěstí, jejich domy dopadly relativně dobře. "Vypadá to, že kus Hrušek je pryč," ohlíží se směrem po Hlavní ulici ke kostelu. Tomu vítr urval dřevěnou špičku.

Dál za kostelem začíná uzavřená oblast. Někteří místní vycházejí na ulici, jako by se chtěli přesvědčit, že se jim to v noci muselo jen zdát. Když vidí cestu posetou střepy z oken a rozlámanými střešními taškami, vrací se domů. Nad vesnicí zakrouží helikoptéra. Čeká je dlouhý den.

Kde přispět lidem postiženým tornádem?

  • Na stránkách Nadace Via nebo na dárcovská platforma Znesnáze21.
  • Český červený kříž: číslo účtu 333999/2700, variabilní symbol 2101
  • Člověk v tísni - SOS Morava: číslo účtu 713271329/0300
  • ADRA: číslo účtu 66888866/0300, variabilní symbol 390
  • Diecézní charita Brno: dárcovské SMS, podle výše příspěvku ve tvaru "DMS DCHB 30", "DMS DCHB 60" nebo "DMS DCHB 90" na telefonní číslo 87777. Transparentní účet 4211325188/6800, variabilní symbol 2002
  • Diakonie Českobratrské církve evangelické: číslo účtu 2100691426/2010 nebo DMS "DIAKONIEPOMOC 30/60/90" (podle výše částky) na číslo 87777
  • Konto Bariéry: pomoc handicapovaným občanům z postižených obcí nabízí, žadatelé se mohou hlásit na e-mailové adrese [email protected]. Finanční příspěvky lze posílat na číslo účtu 17111444/5500, variabilní symbol 5555
  • Okrašlovací polek Stebno: pro oběti tornáda na Podbořansku vznikl transparentní účet
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy