Ředitel o přijímačkách: Selhali pánové ze Sněmovní

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
16. 4. 2009 16:04
Ředitel pražského Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička radil, jak na střední školu
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Už příští týden přijdou děti k prvnímu kolu přijímacích zkoušek na střední školy a polovina z nich se po nich na vysněnou školu nedostane.

Nezmění to ani to, že dětí je stále méně, zatímco míst na středních školách naopak přibývá. Ani to, že letos poprvé mohou žáci podat přihlášky na tři střední školy.

Drtivá většina dětí toho využila a střední školy jsou zahlceny.

O jedno místo na obchodních akademiích mají podle počtu přihlášek teoreticky zájem tři děti, o gymnázium více než dvě. Velkému zájmu se těší dokonce i technické střední školy, které v minulých letech musely nové studenty doslova přemlouvat.

Lékaři se shodují, že nejefektivnější je učit se ráno a během školního dne hodně pít, jinak se děti cítí vyčerpané a unavené.
Lékaři se shodují, že nejefektivnější je učit se ráno a během školního dne hodně pít, jinak se děti cítí vyčerpané a unavené. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Zmatky s přihláškami:
Školy se bojí, že zůstanou bez žáků. Ruší přijímačky

"Tento stav ale neodráží skutečný zájem dětí o jednotlivé školy," upozorňuje ředitel prestižního pražského Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička. Nynější praxe je podle něj dobrá jen pro ty nejnadanější, kteří si budou moci vybírat. "Ostatní kvůli systému ´ostrouhají´," řekl v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz.

Už loni podle něj šedesát procent pražských gymnázií muselo zrušit přijímací zkoušky, protože se jim nedostávalo dětí. "Letos to bude podobné. Jen jsme se ocitli v novém a problematickém systému, který počty zájemců uměle navyšuje," vysvětlil ředitel, podle něhož většina dětí s výběrem školy uspěje, ale bude to je a jejich rodiče stát mnohem více nervů.

"Jsem příznivcem toho, aby se každý mohl ucházet o školu svých snů. Tomu se ale musí přizpůsobit systém přijímacího řízení. Ten letošní situaci v porovnání s minulým rokem nezlepší, ale zhorší," je přesvědčen.

Další odpovědi zkušeného pedagoga a ředitele čtete zde:

Odpovězeno: 16. 04. | 14:58Autor: Tom

Otázka: Dobry den,
proc se neustale objevuji stiznosti na klesajici uroven vyuky (nejen SPS ale i nektera gymnazia), kdyz system skoly doslova nuti mit "ve stavu" co nejvice studentu bez ohledu na jejich kvalitu?
Ekonomicky je vyhodnejsi mit nacpanou tridu 30 zapsanymi a znudenymi, nez ucit 20 se zajmem.

Jiří Růžička: Dobré odpoledne, nemyslím, že by se dalo obecně říct, že se snižuje kvalita výuky. Zvětšují se však rozdíly mezi školami i mezi studenty. A to není špatně...

Odpovězeno: 16. 04. | 15:01Autor: bigdig

Otázka: vemou me na nejakej gympl kdyz mam nejakej ten ctverec??? a jesli ne?? tak nevite jestli nekde nepotrebujou nejakyho toho kopace?
dik za odpoved

Jiří Růžička: Kopáče bych právě teď potřeboval na chalupě. Místo kopání teď vedu on line rozhovory :-)A jinak je míst na školách v porovnání s počtem uchazečů tolik, že není problém se dostat na jakýkoliv typ školy. Neříkám však, že na jakoukoliv školu...

Odpovězeno: 16. 04. | 15:05Autor: petr ton

Otázka: Budete s asociací ředitelů požadovat, aby se praxe znovu vrátila ke dvěma přihláškám? Nebo jste příznivcem varianty, že bude možné hlásit se jenom na jednu školu?

Jiří Růžička: Jsem příznivcem toho, aby se každý mohl ucházet o školu svých snů. Tomu se ale musí přizpůsobit systém přijímacího řízení. Ten letošní situaci v porovnání s minulým rokem nezlepší, ale zhorší. Budeme s AŘG usilovat o jiný systém, který praktikují myslím ve Slovinsku. Každý podává přihlášek kolik chce, všichni dělají stejné testy a podle výsledku je systém přiřadí na školu,o kterou má největší zájem a kam v konkurenci zájemců patří svými výsledky.

Odpovězeno: 16. 04. | 15:07Autor: J. Duba

Otázka: Dobrý den,

chtěl bych se Vás zeptat, jaký je Váš názor na výstupní testy žáků 9. ročníků a následné přijímací řízení na střední školy na základě výsledků těchto testů. Dle mého názoru je přijímání na základě průměru známek ze ZŠ mnohdy nespravedlivé - ZŠ jsou různě náročné.

Děkuji za odpov

Jiří Růžička: Přijímat podle známek ze ZŠ je nespravedlivé. Máte pravdu, že známky z různých škol nemají stejnou výpovědní hodnotu. Bylo by dobré přejít na systém, který by s celostátním testováním počítal - viz předchozí odpověď. Hezký den

Odpovězeno: 16. 04. | 15:08Autor: karel novák

Otázka: Dobrý den, mohou děti, které studují klasická čtyřletá gymnázia, dohnat studenty víceletých ústavů?

Jiří Růžička: Mohou a také dohánějí. Někdy i předbíhají :-) Vím, o čem mluvím, máme ve škole oba typy studia. Musí to však umožňovat i systém vnitřní diferenciace na příslušné škole. Tzn. volitelné předměty,výuka podle úrovně, volby atd.

Odpovězeno: 16. 04. | 15:09Autor: marek nový

Otázka: D.d., když dítě uspěje na všech školách, kam se hlásí, je lepší se rozhodnout hned, nebo je nějaký prostor k vyčkávání?

Jiří Růžička: Většina škol dělá přijímačky v krátkém časovém úseku, je dobře mít informaci ze všech škol, a pak už neotálet s rozhodnutím...

Odpovězeno: 16. 04. | 15:11Autor: buzková

Otázka: Je nynější systém tří přihlášek lepší pro studenty nebo pro školy?

Jiří Růžička: Ani pro školy, ani pro děti, ani pro rodiče. Dobrý je jen pro ty nejnadanější, kteří si budou moci vybírat. Ostatní kvůli systému "ostrouhají...

Odpovězeno: 16. 04. | 15:13Autor: kramář

Otázka: dobrý den, nevíte náhodou, jestli existují poradny, kde bych mohl během přijímacích řízení konzultovat postup, na kterou školu ze tří vybraných mám dítě dát?

Jiří Růžička: To bude nejlepší konzultovat v rodině a dát na názor a přání dítěte. A jinak se ptejte na školách. Ale to už jste určitě udělali při Dnech otevřených dveří. Hezký den i Vám

Odpovězeno: 16. 04. | 15:15Autor: Petr

Otázka: Dobrý den, pane řediteli.
Jaký postup doporučujete, pokud bude uchazeč v první fázi na střední školu nepřijat? Děkuji.

Jiří Růžička: Odvolat se co nejdříve k řediteli školy . Všichni uchazeči musí poměrně brzy oznámit svoje rozhodnutí a ředitelé budou muset rychle dobírat na místa těch, kteří zvolí jinou školu...

Odpovězeno: 16. 04. | 15:17Autor: kepler

Otázka: myslíte si, že v září budou školy, které nebudou moci otevřít první ročník, protože jim na poslední shvíli všichni přihlášení přejdou ke konkurenci. může bůbec tkaová situace nastat?

Jiří Růžička: Obávám se, že v některých oborech ano! Ale nepřejdou ke konkurenci na poslední chvíli, jen se celý proces strašidelně potáhne a školy dlouho nebudou vědět na čem jsou... Tím pádem ani uchazeči!

Odpovězeno: 16. 04. | 15:19Autor: Honza Kepler

Otázka: a co vy na to ze vic nez tretina studentu se nedostane ani k maturite??
a vubec jak to ma byt z maturitama v pristích letech (2-3) ...

Jiří Růžička: Školy a studenti se prostě začínají hodně lišit. Ale třetina to určitě nebude!A jak to bude s maturitami neví zatím nikdo. Po třinácti letech se sice vývoj posunul, ale u konce zdaleka nejsme. Chudáci současní třeťáci. Sice si myslí, že budou maturovat "nově", ale jestli to tak opravdu bude...?

Odpovězeno: 16. 04. | 15:22Autor: Vítězslav Šimon

Otázka: Dobrý den, je podle Vás možné, že se člověk specializuje jen na určité zájmy a následkem toho může dojít k určitému omezení zájmů a následně pak není tento člověk ochoten přijímat i jiné věci, než ty, které ho zajímají? Je možné, že tímto lidé v celkovém vědění když to řeknu neuměle "hloupnou"?

Jiří Růžička: Kdeže je doba mého dědečka a babičky, kteří byli vzděláváni v zásadě "vědět o všem něco a o něčem všechno!" Dnes to už asi ani nejde. Ale přílišná specializace a zúžení obzoru určitě ničemu moc nepomáhá...

Odpovězeno: 16. 04. | 15:25Autor: Jitka Jiráková

Otázka: Proč většina škol nebere v potaz, že dítě jde z výběrové ZŠ? Např. s rozšířenou výukou jazyků či matematiky. Průměrné hodnoty na vysvědčení na těchto školách bývají horší, na obyčejné ZŠ by dítě mělo pravděpodobně samé jedničky. A tudíž by se dostalo na školu většinou snadno.

Jiří Růžička: Brali jsem to až do loňska v potaz, ale škol, výběrů a specializací je tolik, že už taková informace ztrácela svoji výpovědní hodnotu. Tak jsme omezili váhu známek a přidali význam přijímačkám. Děti z výběrových škol by snad měly u přijímaček své kvality prokázat...

Odpovězeno: 16. 04. | 15:25Autor: petr novák

Otázka: měl by se systém tří přihlášek zrušit, nebo by stačilo zpřísnit podmínky pro přihlášené (napířklad jim stanoivt kratší lhůtu, do které se musejí na některé škole upsat

Jiří Růžička: Jednoznačně změnit! A nahradit jiným. Viz jednu z předchozích odpovědí.

Odpovězeno: 16. 04. | 15:27Autor: V. Vávra

Otázka: Dobrý den,
zkouším letos právě Gymnázium J. Keplera (čtyřleté studium) a mám trochu zmatek v přijímacím řízení. Pokud neuspěji, ale někdo, kdo byl přijat se rozhodne pro jinou školu, budu pozván (když uvažuji, že budu těsně pod čarou, o čemž pochybuji) k nějakému druhému kolu zkoušek?

Děkuji

Jiří Růžička: Pokud se vejdete na místa těch, kteří odmítnou, rád a schutí Vás přjmu bez dalších přijímaček. Jedny už budete mít za sebou. Tak ať se Vám podaří a dostanete se rovnou :-)

Odpovězeno: 16. 04. | 15:29Autor: matka

Otázka: Jak zdůvodnit odvolání v případě, že syn přijímací zkoušku na gymnázium úspěšně vykoná, ale nebude přijat pro velký počet uchazečů?

Jiří Růžička: Myslím, že letos stačí napsat, že je připraven nastoupit na uvolněné místo... Protože neselhal on, ale systém. Tedy spíše ti pánové ze Sněmovní, kteří ho přes protesty lidí z praxe prosadili...

Odpovězeno: 16. 04. | 15:32Autor: Dana

Otázka: Dobrý den,
naše dcera se nedostala na střední zdravotní školu, přijímali 29 žáků a hlásilo se 178 žáku. Jak nyní dál postupovat? Děkuji

Jiří Růžička: Vaše dcera dostala rozhodnutí, které je protizákonné!!! Rozhodnutí smí ředitel vydat až 22.4. Stěžujte si! A jinak se odvolejte, protože jistě bude dost těch, kteří nastoupí na jinou školu. Ale záruka úspěchu to není...

Odpovězeno: 16. 04. | 15:35Autor: Studentka

Otázka: Kdysi jsem slysela, ze se uvazuje o zakonu, ktery povoli ucit na strednich skolach vsem kdo maji maturitu. Je to vymysel nebo se ti opravdu muze stat? Jinak co se tyce kvality vzdelani v CR neni nejhorsi, ale znatelne degraduje. Mam s cim srovnavat :) Hezky den!

Jiří Růžička: To by byl smutný výsledek nezájmu společnosti o vzdělávání... Realita je ale bohužel taková, že na některé obory je umění sehnat kvalitní, někdy i jakékoliv učitele. Čím to asi bude...?

Odpovězeno: 16. 04. | 15:38Autor: Lukáš

Otázka: Dobrý den, není to vše jen zbytečná panika?

Jiří Růžička: Zatím to panika není. Školy se na systém připravují, jak umí, upozorňují na slabá místa a zvedají prst... Jen aby nevypukla panika po 22.dubnu! Zmatek ale vypukne určitě!

Odpovězeno: 16. 04. | 15:41Autor: blami

Otázka: Proč je datum zveřejnení výsledků přijím. řízení až 1,5 měsíce po podání přihlášky. Stačil by úplně od 15.3 do 15.4. Nebo to aspoň po 15.4. zveřejnit na webech, když už ne poslat oficiálně poštou.

Jiří Růžička: Mimo jiné i proto, že někdo na školách musí ty stovky přihlášek zpracovat, připravit testy, opravit je atd.

Odpovězeno: 16. 04. | 15:44Autor: Jíří

Otázka: jak, zjistíme, na kterých školách mají ještě volné místa pro přijetí studentů?
Děkuji

Jiří Růžička: Všechny školy musí okamžitě po přijímacím řízení oznámit zřizovateli - tedy krajskému úřadu, jak na tom jsou. Úřad pak všechn informace zpracuje a zveřejní na svých webových stránkách, kdo má volná místa, kdo bude organizovat druhé kolo atd. V Praze to tak funguje už několik let a myslím, že i v ostatních krajích.

 

Právě se děje

Další zprávy