Rath zaútočil na lékárny. Důkazy nemá

Vendula Křížová
8. 3. 2006 18:35
Praha - Petici za záchranu malých lékaren, kterou dnes lékarníci přinesli vládě, označil ministr Rath za částečný podvod. "Lidé byli nuceni podepsat," tvrdí. Bez důkazu. Uvnitř: ANKETA

Petiční archy, které byly hlavně v malých a venkovských lékárnách, podepsalo za zhruba měsíc a půl přes 35 000 lidí.

Podle ministra však mnoho pacientů petici podepsalo "pod hrubým nátlakem". Jeho úřad prý registruje za celý měsíc a půl desítky případů, kdy vydání léku bylo podmíněno podpisem pod peticí. "Pacient je člověk v nouzi, který potřebuje pomoc, a není v situaci, kdy se může rozhodovat zcela svobodně," uvedl ministr. Lidé v ordinacích a lékárnách byli podle něj vydíráni.

Obvinění bez důkazu

Na žádost o podání důkazů, tedy konkrétních dopisů, ministerstvo redakci Aktuálně.cz poslalo tři e-maily, které se ovšem netýkají stížností na lékárníky, ale na doktory. Ministr Rath tedy o petici lékárníků neříká pravdu. Lidé si v emailech označených za "důkazy" totiž nestěžují na to, že by museli podepsat petici, ale na to, že jim jejich lékař nechce dát léky, protože má z ministerstva stanovené limity.

"Prosím vás, to je naprostá hloupost, ať se ozve jediný pacient, který byl donucen petici podepsat. Pan ministr by už opravdu měl jít na nějaké vyšetření, to je nehorázné, co o nás šíří," řekl v ČT Lubomír Chudoba, prezident lékárnické komory.

Ministr tvrdí, že se nediví lidem, kteří petici podepsali. Zdůraznil, že chce v systému udělat pořádek, což vyvolává silný odpor ze strany těch, kdo ze zdravotního pojištění profitovali. Rath poukázal na údajně vysoké zisky lékárníků, jejich protesty označil za stávku bohatých.

Malé lékárny v ohrožení

Malé a venkovské výdejny léků jsou podle názoru České lékárnické komory kvůli zásahům ministra zdravotnictví Davida Ratha ohroženy. "Je to petice za zachování malých lékáren, chceme zabránit jejich likvidaci," řekla ČTK členka představenstva lékárnické komory Leona Štěpková.

Lékárníci a také řada pacientů se obrátili v dopise s tímto varováním i na premiéra Jiřího Paroubka. "Čekali jsme, až se premiér vrátí ze své cesty do Ameriky," říká Lubomír Chudoba. Odpověď zatím neobdrželi.

Degresivní marže?

Lékárníci Rathovi vytýkají, že od ledna snížil společnou lékovou přirážku o tři procenta. Chtějí systém marží v Česku změnit na marži degresivní, která se mění podle výše ceny jednotlivých léků.

"Snažíme se lékárníky na venkově podporovat, snažíme se, aby do voleb vydrželi, pak se snad něco změní" uvádí prezident lékárníků.

Pokles příjmů podle lékárníků ekonomicky ohrožuje čtvrtinu z 2300 lékáren. Po snížení marže z 32 na 29 procent má lékárna z konečné ceny léku 17 procent.

Zavřelo 11 lékáren

Foto: Aktuálně.cz

"Od ledna do poloviny února bylo zavřeno 11 lékáren. Ne všechny samozřejmě kvůli snížení marží," říká prezident lékárnické komory Chuboda. Podle něj je jisté, že některé z lékáren mohly mít dlouhodobější problémy a špatné hospodaření již před snížením marží.

"To samé ale platí pro nově otevřené lékarny," říká Chudoba. Reagoval tak na tvrzení ministra Ratha, že se lékárníkům musí dařit dobře, když od ledna otevřeli 13 výdejen léků. "Od rozhodnutí k otevření lékarny může uběhnout i rok," nesouhlasí s ministrem Chudoba. 

Co bude dál?

Tuto sobotu pořádají mimořádný lékárnický sněm, na němž chtějí na problémy lékárenské profese v Česku upozornit. "Poslechnu si, co se děje v krajích, řekneme si, jaký je aktuální stav a co bude dál," říká prezident komory Lubomír Chudoba.

Lékárníkům vadí, že je ministr označil za obchodníky, považují se za zdravotnické pracovníky. Když zavřeli na protest lékárny, ministr řekl, že místo nich mohou léky vydávat lékaři v ordinacích. Rath připravuje i změny zákonů, jimiž rozšíří prodej volně prodejných léků i mimo lékárny. Medikamenty by byly v prodeji také na internetu.

 

Právě se děje

Další zprávy