I nemocnice varují: musíme omezit péči

ČTK, ven
16. 1. 2006 17:12
Praha - Ministr David Rath však vzkazuje lékařům a dnes i nemocnicím, že vyhlášku o zdravotní péči nepochopili. Péči podle něj není třeba omezovat, protože peníze na ni jsou.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Lékaři varovali, že peníze od zdravotních pojišťoven jim na léčení pacientů nebudou stačit, a hrozí, že od stávkové pohotovosti a krizového stavu přejdou ke stávce - praktici a pediatři by v tu chvíli ošetřovali jen akutní pacienty.

Lékaři i nemocnice: vyhláška je opravdu špatná 

Po neděli zváží Koalice soukromých lékařů, která sdružuje praktiky, pediatry, ambulantní specialisty, zubaře a lékárníky, další postup. 

Dnes se k lékařům připojil i největší sdružení zdravotnických zařízení s nejvyšším počtem zaměstnanců, lůžek i množstvím poskytnuté péče - Asociace českých a moravských nemocnic. Vyhláška o úhradách zdravotní péče na první pololetí, kterou vydalo ministerstvo zdravotnictví, obsahuje podle nemocnic chyby a omezí nákladnou péči a předepisování a podávání léků. "Nižší úhrady než loni sníží dostupnost péče," uvedla dnes ve svém prohlášení rada asociace. 

Pojišťovny podle vyhlášky zaplatí za léky 98 procent částky vydané loni v prvním pololetí. Při pětiprocentním snížení cen léků dostanou pacienti o tři procenta léků více. Paušální platby nemocnicím se proti loňskému prvnímu půlroku mají zvednout také o
tři procenta. Podle analýz nemocnic ale celkové úhrady zůstanou stejné. A pokud lékaři ošetří víc lidí a provedou víc zákroků, peníze za ně nedostanou, varují.

Členové asociace doufají, že ministerstvo "se nezřekne své odpovědnosti a bude veřejnost o dopadech svých nařízení otevřeně informovat".      

Lékaři: Musíme omezit prevenci. Rath: Špatně jste to pochopili.

Pediatři tento týden varovali, že nová ministerská vyhláška stanoví taková omezení, že budou muset prevenci omezit o třetinu. "Kolegové trochu nepochopili vyhlášku, když mají pocit, že prevenci není možné hradit," podotkl ministr. Preventivní programy jsou podle něj zajištěny samostatnými úhradami, nejsou v tom nejpřísnějším regulačním režimu.

Foto: ČT24

Podle vyhlášky zaplatí pojišťovny lékařům o tři procenta péče více než loni a mohou také napsat o tři procenta léků více, upozornil ministr. "Obavy lékařů se nezakládají na pravdě," dodal.

"Počkáme si na zlepšení skutečných podmínek pro lékaře, jak budou vypadat dodatky smluv; počkáme si, jak se zkrátí lhůty splatnosti," řekl České televizi organizátor říjnových protestů lékařů Jan Jelínek ze Sdružení praktických lékařů.

Podle Ratha je škoda, že za ním lékaři nepřišli, aby si společně vše vysvětlili. Pomohl by jim podle svých slov při vyjednávání s pojišťovnami, aby "aplikovaly" jeho představy. "Myslím si, že lékaři požadují něco, co už je dávno z naší strany splněno," uvedl.

Situace se má zlepšit, vláda uvolnila pojišťovnám peníze

#reklama

Podle ministra by se situace měla zlepšit brzy - vláda uvolnila tři miliardy, z nich VZP dostane zhruba dvě miliardy korun, zbytek je pro zaměstnanecké pojišťovny. Stát touto cestou předem zaplatil pojistné za děti, důchodce a nezaměstnané. VZP tak může zkrátit čtyřicetidenní zpoždění zhruba o deset dní. Další 3,3 miliardy přijdou letos do zdravotního pojištění, pokud sněmovna schválí, aby stát od února platit vyšší pojistné.

Nucený správce Antonín Pečenka dnes v České televizi uvedl, že VZP by si měla vzít překlenovací úvěr ve výši tři až pět miliard korun. Podle ředitelky VZP Jiřiny Musílkové vyřízení úvěru potrvá možná i půl roku a pojišťovna by si podle ní musela vzít zhruba 11 miliard, aby měl vůbec smysl.

 

Právě se děje

Další zprávy