Stížnost svazu vyvolal výrok Ratha, který řekl, že ke snížení jedenáctimiliardového propadu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) přispěje, když lékaři omezí nadbytečnou péči.
Česko je s 15 návštěvami pacienta u lékaře za rok na čele žebříčku, průměr EU je poloviční.
"Pokud VZP k těmto omezením přistoupí, povede to k porušení práva na rovný přístup ke zdravotní péči a k následnému přechodu pojištěnců VZP k jiným pojišťovnám," tvrdí prezident Svazu pacientů Luboš Olejár.
Propad největší pojišťovny vznikl podle Svazu přispěním Parlamentu a jeho podstatná část jsou peníze, které se nespravedlivě dostaly do fondů zaměstnaneckých pojišťoven. "Rychlou nápravu vidíme v tom, že se spojí nynějších devět pojišťoven v jedinou, protože si stejně v současných podmínkách nemohou účelně konkurovat," dodal Olejár.
Podle průzkumu společnosti Dema však dvě třetiny lidí odmítají nápad, aby v Česku existovala jen jediná zdravotní pojišťovna místo nynějších devíti. Tento záměr obsahovala koncepce exministryně Marie Součkové a souhlasil s ním i Paroubek. Rath jako ideální vidí, aby v Česku bylo zhruba pět pojišťoven, tedy polovina současného stavu.
Olejárovi vadí, že dál nepokračují již schválená opatření k narovnání zdravotnických financí. Jako příklad uvádí omezení výdajů na léky tím, že by se změnila obchodní přirážka. Zpochybňuje rovněž Rathův záměr zvýšit ceny lékařské práce v seznamu výkonů, podle něhož jsou lékaři placeni. "To by ohrozilo dostupnost zdravotní péče. Za peníze, které má pojišťovna k dispozici, by totiž lékaři podle smlouvy ošetřili podstatně menší počet pacientů," varuje v dopise Olejár.