Setkání s velvyslancem Richardem Graberem, na které starosty pozval středočeský hejtman Petr Bendl, začíná s devítiminutovým zpožděním.
Ale starostové během čekání sledují propagační spot Středočeského kraje. Průlety středočeskou krajinou střídají záběry interiérů Karlštejna a Svaté Hory u Příbrami.
To další, co by se mohlo stát součástí příštího spotu, je právě radarová základna, kterou chtějí Spojené státy umístit ve vojenském újezdu v brdských lesích.
Místo, o kterém Američané uvažují, je na opačném konci vojenského újezdu, v západní části mezi Rožmitálem pod Třemšínem a Strašicemi |
Karlštejn, Kokořínsko, Lány. A radar
Prostor, na němž bude radar umístěn, zůstane svrchovaným územím České republilky, ujišťuje na začátku velvyslanec. "Bude také podléhat českým zákonům," říká starostům.
Ty ale trápí něco úplně jiného, jak radar změní život v jejich městech a obcích. Jak ovlivní přírodu a zda bude rušit televizní signál.
Jsou ujištěni, že se nemusí ničeho takového obávat. "Rušení signálu TV a mobilní sítě nehrozí," říká generál Ivo Zbořil z generálního štábu.
"Pro lepší komunikaci chceme zřídit informační linku pro starosty a občany v obcích sousedících s prostorem radarové základny," ujišťuje ještě hejtman Bendl.
Připomíná také, že radar by měl být umístěn v západní části vojenského prostoru Jince, což znamená, že bude blíže obydlím Plzeňského kraje, než těm ve středních Čechách.
Pojar: Bude to v "neprovozu"
Proč nemusí mít strach, vykládá poté starostům 1. náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar.
Vše o radaru
- Fakta: Vše kolem amerického radaru
Diskuse kolem vzniku protiraketové základny zaměstnávají české politiky i veřejnost déle než rok. Jaká jsou fakta? Co lze očekávat? Projděte si SPECIÁL
"Velká část vojenského prostoru nebude nijak dotčena. Samotná ochranná zóna bude činit zhruba dvakrát dva kilometry," vysvětlil Pojar. "Mohu také ubezpečit, že radar bude kratší dobu v provozu, než v neprovozu," uklidňuje ty, kteří se obávají negativních vlivů radarových paprsků.
Kdo se zeptá?
Pak se starostové mohou na cokoli zeptat. V sále jich sedí na čtyřicet, ale ptají se jen dva - starosta Příbrami a poslanec PČR Josef Řihák a starosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek.
Kromě ekologických dopadů je zajímá také to, jak budou moci obce z radaru profitovat.
Obce se budou moci účastnit vypsaných tendrů, odpovídá náměstek Pojar.
Exkurze do Německa
Místopředseda vlády Alexandr Vondra navrhl, aby vláda spolu s velvyslanectvím USA uspořádaly exkurzi starostů do některého podobného zařízení americké armády v sousedním Německu.
"Jsme schopni to ve spolupráci s americkým velvyslanectvím v dohledné době zorganizovat a umožnit vám podívat se, jaký vliv má základna na okolí a jak probíhá spolupráce s blízkými obcemi," zve starosty na výlet.
"Lidsky i občansky jsem se zajímal o to, jestli bude možné dál v Brdech sbírat houby. Nevím, co se mnou bude v roce 2010 nebo 2011, ale na houby chodit budu," uzavře pak setkání místopředseda vlády.