Palestinci: Prověříme, zda ambasáda neporušovala zákony

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 3. 1. 2014 17:15
Městská část i ministerstvo zahraničí mají obavu o bezpečí místních obyvatel.
Vyšetřování výbuchu trezoru na palestinské ambasádě v Praze.
Vyšetřování výbuchu trezoru na palestinské ambasádě v Praze. | Foto: Reuters

Praha - Městská část Praha-Suchdol požaduje po ministerstvu zahraničí přemístění palestinské ambasády mimo své území.

Radním vadí, že diplomaté v budově budoucí ambasády přechovávali zbraně a výbušniny. Zástupci ministerstva zahraničí po jednání s představiteli radnice prohlásili, že sdílí jejich obavy.

Po výbuchu v rezidenci zemřel ve středu palestinský velvyslanec Džamál Muhammad Džamál.

"Rada městské části Praha-Suchdol se cítí jednáním diplomatů Státu Palestina, kteří na ambasádě přechovávají zbraně a výbušniny, a porušují tak české a mezinárodní právo, podvedena," řekl starosta Suchdola Petr Hejl.

Ještě během pátku s ním hovořil první náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider. Podle mluvčí ministerstva Johany Grohové Schneider starostovi sdělil, že sdílí obavy a že je ministerstvo připraveno o situaci jednat.

Palestinci: Prověříme, zda se na velvyslanectví postupovalo zákonně

Schneider rovněž v pátek přijal náměstka palestinského ministra zahraničí Tajsíra Džarádáta.

Palestinský představitel poděkoval českým úřadům za spolupráci při vyšetřování incidentu.Ocenil profesionalitu, s níž české složky přistupují k problému.

"Palestinská strana slíbila ověřit, že palestinské působení v minulosti bylo v souladu s českým právním řádem. Obě strany se dohodly, že chtějí i nadále aktivně a efektivně spolupracovat a že obě mají plný zájem na úplném došetření celého případu a všech jeho aspektů, aby se jím nijak nenarušovaly vzájemné vztahy mezi Českou republikou a Palestinou," píše se v komuniké českého ministerstva zahraničí.

Suchdol: ambasádu nechceme

Palestinští diplomaté podle Hejla ztratili důvěru městské části. "Na základě uvedených skutečností požaduje městská část Praha-Suchdol po Ministerstvu zahraničních věcí České republiky přemístění ambasády Státu Palestina mimo území městské části," dodal Hejl.

Starosta již ve středu řekl, že areál ambasády dosud není zkolaudován. To potvrdil i Adam Halmoši, mluvčí Prahy 6, která pro Suchdol zajišťuje výkon státní správy, tedy i úkony týkající se stavebního úřadu. Zda zástupcům ambasády hrozí za to, že budovu užívali ještě před ukončením kolaudace, nějaké sankce, zástupci úřadu zjišťují.

Džamál zemřel v nemocnici poté, co byl vážně zraněn po otevření trezoru, ve kterém explodovala výbušnina. Česká policie vylučuje úmyslný trestný čin a explozi vyšetřuje jako usmrcení z nedbalosti, obdobný postoj zaujaly i palestinské úřady.

Policisté během vyšetřování nalezli na území nového sídla ambasády několik zbraní. Podle nepotvrzených informací mohlo jít až o sedmdesát rychlopalných pušek.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy