reklama
 
 

Pustila na svobodu odsouzeného vraha, dostala důtku

26. 9. 2008 13:15
Jiná sankce soudkyni Burešovou nečeká

Olomouc - Soudkyně Okresního soudu v Olomouci Michaela Burešová pustila loni na podzim předčasně z vězení podnikatele Vratislava Kutala.

Ten byl v roce 2003 pravomocně odsouzený k deseti letům za přípravu vraždy novináře a objednávku bombového výbuchu. Vrchní soud v pátek rozhodl, že za toto zásadní pochybení dostane Burešová pouze důtku.

Bývalý kriminalista a šumperský podnikatel Vratislava Kutal patří k hlavním obchodníkům s lehkými topnými oleji. Kromě přípravy vraždy a objednávky bombového výbuchu ho policisté podezřívali i z dalších zločinů. 

Vinou soudkyně se dostal na svobodu už v polovině trestu, přitom mohl žádat o podmínečné propuštění až po dvou třetinách pobytu ve vězení.

"Kárný senát dospěl k závěru, že rozhodování o propuštění odsouzeného nevěnovala náležitou odbornou péči," informoval mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Petr Angylossy.

Dodal, že už z neúplného spisového materiálu, který měla při rozhodování k dispozici, vyplývaly určité pochybnosti. Ty ale soudkyně neodstranila.

Angyalossy vysvětlil, že senát vzal v úvahu, že soudkyně Burešová nebyla jediná, která v tomto případu pochybila, proto nebyla potrestána přísněji. Burešová vycházela z chybného data Kutalova nástupu do vazby, který byl uvedený v usnesení Městského soudu v Praze.

"Soudkyně se vzdala práva na odvolání. Své pochybení uznala. Zástupce ministerstva spravedlnosti si ponechal lhůtu na rozmyšlenou," doplnil Angyalossy.

Kárnou žalobu podal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který má také právo se k rozhodnutí senátu vyjádřit.

autor: Petra Sasínová | 26. 9. 2008 13:15

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama