"Melanom je pověstný zabiják." I piha menší než půl centimetru může být nebezpečná

Kristýna Pružinová Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek
7. 6. 2024 7:00
Rakovina kůže patří mezi stále častější nádorová onemocnění. Jejím nejznámějším a také nejobávanějším typem je takzvaný melanom, který tvoří asi desetinu všech kožních nádorů. Jak vypadají znaménka, která mohou být nebezpečná? A na jakých částech těla se kožní nádory nacházejí nejčastěji? Podívejte se na první díl druhé série videopořadu První příznaky.
První příznaky - rakovina kůže | Video: Jakub Zuzánek, Kristýna Pružinová

"Melanom je ten pověstný zabiják. Je velmi agresivní a nejnebezpečnější ze všech kožních nádorů. Může postihnout prakticky kohokoliv a patří mezi nádory s nejvyšší úmrtností," uvádí ve videu v úvodu článku Filip Rob, přednosta a primář Dermatovenerologické kliniky ve Fakultní nemocnici Bulovka. "Typicky se objevuje v dospělém věku, ale vzácně ho mohou mít i děti nebo lidé vyššího věku," dodává.

Ostatní kožní nádory, které tvoří zbylých 90 procent, mají prognózu příznivější. Většinou se šíří pomalým tempem a nebývají smrtelné. "Patří mezi ně bazocelulární a spinocelulární karcinom. Tyto nádory jsou málo agresivní, jen velmi vzácně metastazují. Pacienti většinou spíše mají problém estetický, když je nádor potřeba vyříznout," podotýká dermatovenerolog.

V případě melanomu je jedním z rizikových faktorů takzvaný světlý fototyp - to znamená lidé, kteří mají zrzavé vlasy, světlou kůži, jednoduše se spálí a mají hodně pih. Ke vzniku rakoviny kůže rovněž přispívá i to, když se člověk častokrát spálil v dětství. Obecně nemoci nahrává i nadměrné vystavování slunečnímu záření.

"Také solária představují poměrně výrazné záření. V některých studiích se prokázalo, že osoby, které často chodily do solárií, potom měly vyšší riziko, že se u nich melanom vyskytl," uvádí lékař. "Solária tak nemůžeme doporučit. Stejně jako nějaké jiné nadměrné opalování," doplňuje.

Podívejte se na video v úvodu článku, kde dermatovenerolog také uvádí, jak rozpoznat agresivní kožní nádory či v čem spočívá prevence vzniku rakoviny kůže.

Ve videu byly použity záběry z videobank Pexels a Envato Elements.

 

Právě se děje

Další zprávy