První Czech POINT funguje. V Praze 13

28. 3. 2007 15:46
Praha - Vláda Mirka Topolánka si konečně může odškrtnout první splněný bod ze svého programu. Právě dnes rozjela projekt Czech POINT, zatím jen v pilotní verzi.

Jak funguje Czech point?

Než půjdete na úřad s Czech Pointem, musíte znát základní informace o subjektu, ke kterému chcete výpis získat. Czech Pointy nejsou určené k nahlížení, ale pouze k vystavení ověřeného výpisu. Ten se stává po vydání úředníkem veřejnou listinou.

1) Výpis z katastru nemovitostí

Co dostanete:

  • Úplný výpis z Listu vlastnictví

Co potřebujete vědět

  • Katastrální území a číslo Listu vlastnictví

2) Výpis z obchodního a živnostenského rejstříku

Co dostanete:

  • Úplný výpis z obchodního anebo živnostenského rejstříku

Co potřebujete vědět

Kolik to bude stát

  • 50 Kč/stránku

Kde Czech Pointy od dubna 2007 budou

Benešov, Brno, Děčín, Domažlice, Hodonín, Jihlava, Karlovy Vary, Kladno, Kutná Hora, Liberec, Mnichovo Hradiště, Nové Strašecí, Nový Bor, Odry, Ostrava, Pardubice, Písek, Plzeň, Praha (1, 2, 9, 11, 13), Příbram, Rokytnice nad Jizerou, Tábor, Teplice, Třinec, Týnec nad Sázavou, Ústí nad Labem, Velké Meziříčí, Vodňany, Vranovice, Zlín, Žďár nad Sázavou

První Czech Point v Česku

Radnice MČ Praha 13, Sluneční náměstí 13, Praha 5

Na radnici Prahy 13 byl odpoledne zprovozněn první pilotní terminál Czech POINT v Česku. Občané na něm dostanou ověřené výpisy ze všech důležitých katastrů a rejstříků a zbaví se tak zbytečných cest na izolované úřady.

Pokud se pilotní projekt osvědčí, budou Czech POINTy od ledna 2008 v dalších 300 městech.

Prvním uživatelem Czech POINTu se dnes stal premiér Mirek Topolánek, který si slavnostně vyzvedl výpis z katastru nemovitostí.

"Zaplatil jsem padesát korun za stránku a stal jsem se šťastným majitelem výpisu. Až se Czech POINT v pilotním projektu ověří, bude jich v celém Česku přes tři tisíce," řekl Topolánek poté, co novinářům ukázal svůj čerstvý dokument.

Kromě výpisu o nemovitostech dostanou občané na Czech POINTech také výpisy z živnostenského a obchodního rejstříku. Ostrý start pro veřejnost je v Praze 13 naplánován na 1. dubna.

Třináctý pražský obvod je pouze prvním z 35 českých měst, která budou Czech POINTy od dubna v pilotní fázi zkoušet. V září přijde vyhodnocení, po kterém by se od ledna 2008 mělo přidat dalších 300 měst. V konečné fázi pak počítá ministerstvo vnitra s celkem 3000 místy, na kterých bude možné výpisy získat.

Na Czech POINT v Praze 13 ale můžou přijít i občané, kteří mají trvalé bydliště v jiných místech České republiky.

Více o Czech POINTech čtěte ZDE: E-revoluce v obcích. V dubnu začne

"K plnému rozběhnutí Czech POINTů budeme potřebovat také změnu legislativy. Poslanecká sněmovna už schválila novelu zákona, díky které budou moci Czech POINTy vydávat také výpisy z rejstříku trestů, který je na rozdíl od ostatních neveřejný. Pokud novelu schválí Senát a podepíše prezident, mělo by to být od roku 2008 možné," řekl na tiskové konferenci po otevření terminálu náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček.

Czech POINTy zatím budou podle Zajíčka fungovat pomocí zabezpečeného internetového přístupu. "Občan přijde na terminál, řekne úředníkovi, jaké údaje chce. Ten si otevře internet pomocí zabezpečeného připojení, odešle požadavek do centra Czech Pointů. To si vyžádá informace z katastru a pošle je šifrované zpět na úřad. Tam je úředník vytiskne a předá výpis občanovi."

I díky tomu, že systém nevyžaduje žádný speciální software, bude zprovoznění Czech POINtů levné. Podle Zajíčka si pilotní fáze vyžádá přibližně šest miliónů korun.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy