První čísla: Ústecko volilo extremisty, všichni Top 09

Zdeněk John
10. 10. 2009 14:30
Virtuální volby na Aktuálně.cz: seznamte se s prvmími údaji z regionů.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Hlasovalo dvakrát víc mužů než žen. Jen čtyři procenta hlasujících byli lidé, kteří by ke skutečným volbám nesměli (mladší 18 let). A přesně polovina ze čtenářů, kteří s námi vybírali virtuální sněmovnu v pátek a v sobotu, tedy ve dnech, kdy se měly konat skutečné volby do sněmovny, jsou vystudovaní středoškoláci.

To všechno jsme věděli hned po uzavření volební místnosti.

Už průběžná čísla ukazovala, že velkou převahu v téměř všech regionech má Top09.

Pojďte si s námi projít situaci v jednotlivých krajích, jak vypadala podle postřehů nasbíraných v sobotu těsně po 14:00, tedy v době, kdy naše volby skončily.

Praha volí doprava a zeleně

V Praze to vypadá na drtivé vítězství Top09 před ODS. Do sněmovny se z Prahy dostanou také sociální demokraté a zelení, těsně kolem pětiprocentní hranice se celou dobu hlasování pohybovaly Věci veřejné.

Jihočeský kraj: komunisté s jistotou

Na jihu Čech se nad postupovou hranicí usídlili komunisté (přitom podle vašich diskusí neměli mít šanci, protože "nejsou na internetu", jak jste psali) a Věci veřejné. Opět tradiční trojka vítězí: Top09, ODS, ale i sociální demokraté bodují silně.

Jihomoravský kraj: kde jsou lidovci?

O pětiprocentní hranici bojují KSČM a Věci veřejné, do sněmovny s jistotou půjdou Top09, ODS, sociální demokraté. A jedno obrovské překvapení: lidovci sice mají na jihu Moravy tradiční bašty, ale nejspíš tu nemají internetové příznivce, protože se celou dobu sčítání pohybují pod pěti procenty.

Karlovarský kraj: nejmenší účast

Tak tady volilo nejméně lidí. Komunisté atakují osm procent, ale i tady vítězí Top09. Uspěly také ODS, ČSSD, Věci veřejné.

Liberec: Věci veřejné na vzestupu

Věci veřejné porážejí Stranu zelených o procento. A ještě jedna zajímavost z neúplných výsledků: rozdíl mezi Top09 a ODS je zhruba desetiprocentní ve prospěch dua Schwarzenberg - Kalousek.

Moravskoslezský kraj: pozor na Dělnickou stranu

Dělnická strana, kterou se pokouší vláda zakázat, získává kolem tří procent. Jinak jde o napínavý souboj silné trojky: se skoro stejným ziskem vítězí ODS následována Top09 a ČSSD.

Olomoucký kraj: silná trojka

Věci veřejné a KSČM - tak jako v některých dalších krajích, usilují o zisk pětiprocentní hranice a vypadá to, že uspějí. Do parlamentu s přehledem postoupí ODS a Top09, problémy nemá na Olomoucku ani ČSSD.

Pardubicko: čtyři úspěšní

Top09 získává zhruba stejný počet procent jako ODS a ČSSD dohromady. Nad pěti procenty jsou ještě vidět Věci veřejné.

Královehradecký kraj: pravice drtí levici

Součet dvou pravicových stran - ODS a Top09 - je 65 procent, dvou levicových ČSSD a KSČM těsně nad dvacet procent. Silné čtyřce v kraji sekundují už jen Věci veřejné 

Plzeňsko: Zvítězí Top09

Sociální demokraté na Plzeňsku získávají jen polovinu hlasů proti svému hlavnímu rivalovi, ODS. Také tady se do sněmovny probojují komunisté a Věci veřejné.

Střední Čechy: Rath to má na netu těžké

Sociální demokraté v panství hejtmana Davida Ratha atakují 11 procent. Nad nimi, a dost výrazně, jsou ODS i Top09. Kolem pěti procent se motá trojice KSČM (nad ní) a Věci veřejné a zelení (pod ní)

Ústecko: Dělnická strana nad pěti procenty

V Ústí internetoví čtenáři poslali do parlamentu extrémní pravici: Dělnickou stranu. Získává necelých šest procent. KSČM ještě o bod víc. Vítězi se mohou cítit Top09 a ODS (kolelm 27 a 25 procent).

Vysočina: Klid a průměr

Vysočina v hlasování rozhodla podobně jako většina krajů: první místo pro Top09, následuje ODS, třetí sociální demokraté. A pak už jen Věci veřejné těsně nad pěti procenty.

Zlínsko: lidovci up

Lidovci se dočkali aspoň na Zlínsku, kde jsou na šesti procentech. Do sněmovny půjde i silná trojka Top09, ODS a sociální demokraté.

Jak to celé fungovalo

V debatě občas zanívají stížnosti, že je bylo z jednoho počítače hlasovat dvakrát, výjimečně se to někomu podařilo i víckrát.

Tým Aktuálně.cz vedla snaha, co nejvíce (jak jen tato hra umožňuje) přiblížit volby reálné situaci a zároveň hlasování udržet co nejjednoduší a uživatelsky nenáročné. IT specialisté proto vytvořili algoritmus, který kombinuje počet akcí vázaných na jeden počítač a IP adresu v definovaném časovém úseku.

Srozumitelně řečeno: z jednoho počítač mohlo v průběhu obou volebních dnů teoreticky hlasovat celá průměrně velká rodina (nikoliv však všichni hned po sobě), širší příbuzenstvo by ale již muselo v případě zájmu vyhledat jiné počítače, z nichž nikdo jiný nehlasuje.

V konečném součtu jsou započítány jenom počty hlasů, splňující jednoznačně stanovená kritéria. Další jsou z databáze odfiltrovány (tedy i drtivá většina těch "třetích" a dalších hlasů, byť je systém ohlásil jako přijaté).

Přes všechna tato opatření redakce Aktuálně.cz v pravidlech zveřejněných při startu projektu jednoznačně říká: Nabízíme jen zjednodušenou simulaci voleb. Ty opravdové byly přece zrušeny.

A máte-li jakýkoliv dotaz, neváhejte nám napsat na mail: [email protected].

 

Právě se děje

Další zprávy