První čísla: Takto odhání Rathova kauza voliče ČSSD

ČTK ČTK
28. 5. 2012 20:03
Preference ČSSD podle posledního průzkumu STEM klesají, naopak pravice posiluje
Po kauze Davida Ratha ztrácí ČSSD volební preference.
Po kauze Davida Ratha ztrácí ČSSD volební preference. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sociální demokraté po kauze poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha ztrácejí volební preference.

Po vypuknutí aféry v polovině května klesly na 23,3 procenta z dubnových 26,1 procenta.

Naopak pravicovým stranám preference vzrostly, plyne ze zveřejněného průzkumu agentury STEM.

Do Poslanecké sněmovny by se podle průzkumu dostalo pět stran, přičemž KDU-ČSL by těsně překročila práh volitelnosti.

Statistická chyba se totiž pohybuje kolem dvou procentních bodů u menších stran, u větších stran kolem tří procentních bodů.

V žebříčku preferencí by druhá skončila ODS, která si od dubna polepšila o 2,2 bodu na 14,1 procenta. Následovali by komunisté s 13,1 procenta. Za měsíc si tak pohoršili o devět desetin bodu.

TOP 09 by nyní získala 7,7 procenta stranických preferencí, KDU-ČSL skončila se ziskem 3,7 procenta.

Při přepočtu na mandáty by ČSSD měla ve sněmovně 81 křesel a komunisté 42. ODS by disponovala 48 mandáty, TOP 09 23 a lidovci šesti.

Voleb by se nyní podle průzkumu zúčastnilo 53 procent občanů a pětina nikoliv. Sedmadvacet procent lidí není ještě rozhodnuto.

STEM provedl průzkum ve dnech 12. až 21. května a na otázky v něm odpověděla necelá tisícovka lidí.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Biden si volal s prvním zahraničními lídry od své inaugurace

Americký prezident Joe Biden si v pátek telefonoval s prvními zahraničními lídry od své středeční inaugurace. Nejdříve hovořil s kanadským premiérem Justinem Trudeauem, se kterým se podle agentury Reuters dohodli spojit síly v boji proti koronaviru. Následně šéf Bílého domu volal mexickému prezidentovi Andrésovi Manuelovi Lópezovi Obradorovi. Ten označil hovor za "příjemný a zdvořilý" a dodal, že vše nasvědčovalo tomu, že vztahy mezi oběma státy budou dobré.

"Probrali spolupráci ohledně vakcín," citoval Reuters z komuniké úřadu kanadského ministerského předsedy. Podle agentury AP státníci probírali možnost, aby Kanada dostávala vakcíny proti covidu-19 z výrobního zařízení firmy Pfizer v americkém Michiganu. V současné době Ottawa obstarává všechny dávky očkovací látky ze zařízení Pfizeru v Belgii a firma jí už oznámila, že bude mít v dodávkách zpožděn

Zdroj: ČTK
Další zprávy