Praha - Centrem Prahy v neděli odpoledne projde průvod Romské hrdosti neboli Roma Pride. Akce má upozornit na situaci menšiny v Česku.
Podle pořadatelů ze sdružení Konexe integrační politika často selhává, podmínky mnoha Romů se zhoršují a sílí protiromské nálady. Organizátoři nahlásili pražskému magistrátu 200 účastníků. Dorazit by měli hlavně mladí, ale i děti.V pátek to řekl Miroslav Brož z pořádajícího sdružení. Pochody Roma Pride se podle něj konají ještě v dalších 14 evropských městech.
"Situace v Česku je velmi vážná. Pokračuje vystěhovávání Romů do lichvářských ubytoven či segregace romských dětí ve speciálních školách. V místech bývalého romského koncentračního tábora stále stojí velkovýkrmna vepřů. Sílí takzvaný anticikanismus," uvedl Brož.
Podle něj vystěhovávání Romů na okraje měst, vzdělávání, pietní místo romského holokaustu a negativní postoje k Romům budou hlavními tématy diskuse, která má po průvodu následovat.
Účastníci se začnou řadit ve 14:00 na náplavce Rašínova nábřeží u Palackého mostu. Odtud o hodinu později vyrazí po Masarykově a Smetanově nábřeží do Křižovnické. Z ní pak zahnou do Platnéřské a přes náměstí Franze Kafky se dostanou na Staroměstské náměstí. Pokračovat budou Pařížskou a Kostečnou ke kostelu svatého Salvátora. V něm by měla v 17:00 začít debata. Nedělní akci ukončí od 19:30 ekumenická bohoslužba v kostele svatého Martina ve zdi.
Přijdou mladí z ghett i děti z ubytoven
Na akci se chystají podle Brože mladí lidé z ghett. Do hlavního města přijedou i děti z ubytoven ze severočeských měst, kde se konaly protiromské pochody. Školáci chtějí představit svá taneční a hudební vystoupení, která secvičili v klubech volného času, dodal Brož.
Počet účastníků pochodu Romské hrdosti nedokázal odhadnout. Pořadatelé jich magistrátu nahlásili dvě stovky. "Letošní ročník bereme spíš jen jako zkoušku," podotkl Brož. Věří, že se akce obejde bez incidentů.
Podle mluvčího pražské policie Jana Daňka budou policisté pochod monitorovat a budou připraveni v případě potřeby zasáhnout. Zatím počítají s tím, že budou hlavně zajišťovat plynulost dopravy. V oblasti by měly být krátkodobé uzavírky.
V Česku podle odhadů je asi čtvrt milionu Romů. Zhruba třetina z nich žije v ghettech. Takových míst, kde jsou obvykle dospělí bez práce, děti chodí do takzvaných zvláštních škol, rodiny jsou závislé na dávkách a bydlí v nevhodných podmínkách, bylo před šesti lety podle analýzy asi 300. Od té doby jich podle expertů přibyla asi stovka.