Protiromské nálady předčí i extremismus, tvrdí BIS

ČTK ČTK
30. 7. 2013 17:20
Mezietnické napětí je podle zpravodajské služby nutné řešit razantně a pragmaticky.
Demonstrace v Duchcově.
Demonstrace v Duchcově. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Protiromské nálady části veřejnosti se pro bezpečnost státu mohou stát větším problémem než skupinky pravicových extremistů.

Ve čtvrtletní zprávě o vývoji na extremistické scéně to na svém webu uvedla Bezpečnostní informační služba (BIS), která upozornila na účast běžných občanů při protiromských demonstracích v Českých Budějovicích a Duchcově.

Mezietnické napětí je podle kontrarozvědky nutné řešit razantně a pragmaticky.

Běžní občané tvořili dominantní část účastníků českobudějovických i duchcovských demonstrací. Na akcích ventilovali svou nespokojenost s podle nich nedostatečným řešením problémů s romskou minoritou.

BIS poukázala na to, že právě těchto řadových občanů se nejvíce dotýká drobná nedostatečně řešená kriminalita či narušování veřejného pořádku v blízkosti jejich obydlí. "Pokud dojde i k menšímu impulsu, jsou jejich každodenní problémy a z nich vyplývající frustrace v kombinaci s latentním anticikanismem ventilovány a ústí v radikálnější projevy," napsala ve zprávě.

Protiromské nálady se pokusila využít DSSS

Protiromský postoj této části veřejnosti se proto podle BIS může v dlouhodobější perspektivě stát z hlediska bezpečnosti větší hrozbou než činnost sice extrémnějších, ale méně početných a relativně dobře zmapovaných skupin pravicových extremistů.

"Mezietnické napětí je potřeba začít razantně, pragmaticky a bez emocí řešit. Jinak z dlouhodobé perspektivy hrozí postupná eskalace tohoto problému a s tím i růst skepse části veřejnosti vůči demokratickým principům ČR," varovali autoři zprávy.

BIS dále poznamenala, že protiromské nálady části společnosti se v uplynulém čtvrtletí pokusila využít krajně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS), která uspořádala 22. června demonstraci v Duchcově. Akce se zúčastnilo zhruba 1000 lidí, z nichž asi polovina patřila k DSSS.

"Přes relativně vysokou účast se straně ale nepodařilo situace využít k získání vyšší popularity. Při demonstracích v Českých Budějovicích se již neangažovala," podotkla kontrarozvědka. Doplnila, že DSSS svolala také 1. května shromáždění v Přerově, na které dorazilo 300 až 400 osob a které se obešlo bez narušení veřejného pořádku.

Na 1. máje se tradičně sešli také levicoví extremisté, a to v Praze. Následného pochodu se zúčastnilo zhruba 300 lidí. Také toto shromáždění se až na drobné incidenty odehrálo v klidu.

 

Právě se děje

Další zprávy