Proti ztrátě paměti: Komunismus bolí dodnes, varuje akce

Domácí Domácí
23. 6. 2014 10:35
Společnost Člověk v tísni již počtvrté pořádá kampaň, jejímž smyslem je připomenout zločiny komunistického režimu a uctít jeho oběti.
I loňský ročník zakončil průvod.
I loňský ročník zakončil průvod. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Společnost Člověk v tísni letos už počtvrté vyrazila do boje se ztrátou paměti. Nejedná se ovšem o žádné psychologické cvičení, ale o akci, jejímž smyslem je připomenout zločiny komunistického režimu i jeho oběti.

Letošní ročník kampaně Proti ztrátě paměti nese podtitul Komunismus bolí dodnes. "Jsme přesvědčeni, že svoboda, kterou máme v naší zemi již 25 let, není samozřejmostí a je třeba si jí vážit – i přes některé problémy, které trápí naši současnou společnost. Ostatně mnohé z nich mají své kořeny právě v komunistické minulosti," vysvětlují pořadatelé.

Výstavy, film i průvod

Kampaň probíhá ode dneška v desítkách českých měst a vesnic a vyvrcholí řadou akcí ve čtvrtek 26. června. Její součástí jsou besedy s pamětníky, promítání filmů, předávání pamětních medailí, výstavy nebo happeningy. Letos pořadatelé připravili snímek Případ dr. Horáková, který si můžete pustit na webu jsns.cz a který rovněž uvidí na 900 studentů v pražském Národním divadle ve čtvrtek 26. června. Po projekci proběhne pietní průvod studentů na Újezd k Pomníku obětem komunistického režimu, kde uctí památku obětí minutou ticha a položením růží.

"Na několika místech v Praze bude k vidění výtvarná instalace s názvem Komunismus bolí dodnes, jejímž prostřednictvím budou zveřejněny osobní vzkazy a výpovědi osobností, které se ke kampani připojí," dodávají autoři. Akce, které budou bojovat proti ztrátě paměti, ale budou probíhat po celé republice, na kompletní program se můžete podívat na stránkách projektu. V rámci kampaně také vychází kniha Komunismu navzdory, která přináší příběhy lidí i různé formy jejich boje s režimem. 

Bojuje i Aktuálně.cz

Deník Aktuálně.cz, který se stal hrdým partnerem celého projektu, vám bude veškeré akce představovat již od pondělí. Možnost "neztratit paměť" vám navíc prostřednictvím Člověka v tísni nabídneme i přímo u nás.

Jsme přesvědčeni, že svoboda, kterou máme v naší zemi již 25 let, není samozřejmostí a je třeba si jí vážit – i přes některé problémy, které trápí naši současnou společnost. Ostatně mnohé z nich mají své kořeny právě v komunistické minulosti.

Člověk v tísni

V úterý 24. června tak Aktuálně.cz přinese rozhovor s pamětnicí režimu, která se stala obětí násilné kolektivizace. O den později budou moci čtenáři diskutovat s učitelem Miroslavem Formánkem o tom, jak v současnosti nejlépe vyučovat moderní dějiny. Kampaň Proti ztrátě paměti totiž navazuje na další aktivity projektu Příběhy bezpráví, jehož cílem je zvyšovat povědomí žáků, studentů i široké veřejnosti o komunistickém režimu.

Ve čtvrtek vám pak Aktuálně.cz přímo na svých stránkách bude streamovat film České děti.

Přes 2500 podpisů

Pořadatelé celé akce i letos vydali memorandum, které shrnuje myšlenky celé kampaně. Stejně jako loni varují jeho autoři před relativizací dějin. Realitou takového přehlížení je podle nového memoranda například současná situace na Ukrajině a intervence Putinova Ruska.

"Narůstá počet voličů, kteří dávají svůj hlas při volbách komunistické straně. Straně, jejíž někteří představitelé se otevřeně hlásí k totalitnímu systému, soustavně lžou o našich moderních dějinách, schvalují a podporují nejhorší světové diktatury, v evropské a světové politice prezentují postoje, které jsou v rozporu s obecnými zásadami demokracie a mezinárodními pravidly," stojí v memorandu.

Na webových stránkách projektu se k memorandu může připojit každý, kdo s jeho zněním souhlasí. To loňské podepsalo 2500 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy