Protest proti maturitě platí exnáměstek ze školství

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
1. 7. 2009 7:32
Mecenáš DSZ Jaromír Soukup poslal jako ekonomický náměstek ministerstva na projekt sáttní maturity 59 miliónů
Foto: Jan Langer

Praha - Se státní maturitou nesouhlasím, prohlašuje mediální magnát Jaromír Soukup a platí protesty studentů.

Přitom ještě před dvěma lety to byl právě on, kdo nesl spoluzodpovědnost za to, že na jejich přípavu bylo posláno 59 milionů korun. Bylo to za devítiměsíční éry, kdy Soukup jako ekonomický náměstek Dany Kuchtové zodpovídal za finance na ministerstvu školství. 

Dnes se ale situace změnila.

Soukupovo jméno se objevilo na kandidátce nově vzniklé Demokratické strany zelených (DSZ), ve volbách do Evropského parlamentu za ni kandidoval dokonce jako devítka. Strana chce zkusit štěstí i v blížících se parlamentních volbách. A potřebuje dobrou kampaň.

Inspiraci pro ni čerpají zelení demokraté na internetu - konkrétně na komunitní službě Facebook. "Lidé tam píšou, co je pálí, takže jsme z toho čerpali materiál pro to, co není lidem lhostejné. A státní maturity jsou jedno z témat," přiznala deníku Aktuálně.cz jedna ze zakladatelek strany Olga Zubová.

Soukup, jehož mediální agentura Medea platí předvolební kampaň strany, se proto zaměřil na studenty.

Dřív na státní maturitu dohlížel...

Kdo platí protesty proti státním maturitám?

Jaromír Soukup

  • Působil na ministerstvu školství jako ekonomický náměstek ministryně Dany Kuchtové (leden 2006 až září 2007)
  • Dnes majitel mediální agentury Medea a člen Demokratické strany zelených (vznik březen 2009)
  • Za jeho působení na ministerstvu odešlo na přípravu státních maturit téměř 59 milionů korun (45,4 miliomu na běžné výdaje, kromě toho vyčerpáno 13,6 milionů na rozvoj materiálně technické základny, tzn. rekonstrukce)

Předminulý pátek se v Praze na protest proti zkoušce sešly tisíce středoškoláků. Demonstraci tehdy svolal mladý student Adam Cyprich právě přes Facebook.

Zástupci středoškoláků se sešli s ministryní školství Miroslavou Kopicovou a zahájili jednání. Přesto se na Facebooku objevila výzva nová: "Jeden velký protest naše zákonodárce k řešení problému jménem státní maturity nepohnul! Takže to zkusíme napodruhé!"

Výzvu ovšem tentokrát neposlal nikdo ze studentů. Vzešla od osmatřicetileté Markéty Zahradníkové z hnutí Green Revolution. Ta pracuje jako šéfka společností Médea Promotion a Médea Creativity - součástí Soukupovy mediální společnosti Médea Group.

Soukup to, že zaplatí předvolební kampaň Demokratické strany zelených, přiznává. Nepopírá ani to, že své peníze věnuje i na organizaci studentského protestu. Rozdá demonstrantům trička a uspořádá koncert.

... dnes platí protesty studentů

"Jsem připraven nějaké přiměřené náklady uhradit. Ale zatím to bylo jen minimální, až na několik desítek tisíc triček to nestálo nic," řekl deníku Aktuálně.cz Soukup.

S konceptem státní maturity prý totiž nesouhlasí. "Nesouhlasil jsem s tím ani na ministerstvu školství," prozradil.

Není podle něj vyřešeno to, jak přijmou jednotnou zkoušku vysoké školy. Společnost Cermat, která pod taktovkou ministerstva školství maturity připravuje, podle něj nebyla schopna ani za deset let zkoušku dotáhnout do konce.

"Považuji státní maturitu za věcně zdůvodnitelnou, ale tak, jak ji máme v Česku, za špatnou," vyjádřil se. Už jako náměstek ministryně prý nesouhlasil se jmenováním Pavla Zeleného na post ředitele společnosti Cermat.

Přesto na státní maturitu poslal jako náměstek několik desítek milionů korun. Více než 45 milionů na "běžné výdaje" spojené s organizací příprav, dalších 13,6 milionů na rekonstrukci budovy Cermatu.

Exministryně Dana Kuchtová si na to, že by měl její ekonomický náměstek Jaromír Soukup výhrady ke státní maturitě, nepamatuje. "Je pravda, že mě varoval před panem Zeleným. Ale nepamatuju si, že by měl výhrady ke státní maturitě," řekla.

Státní maturita - silné předvolební téma

Demokratická strana zelených ale rozhodně není jediná, kdo chce státních maturit jako předvolebního tématu využít.

Ještě před tím, než se poslanci rozjedou na prázdniny, se jednotnou zkoušku pokusili ve sněmovně pomocí "přílepku" k nesouvisejícímu zákonu odložit socialisté. Na poslední řádné schůzi v září ji budou chtít potopit také občanští demokraté. A to dokonce ve zrychleném řízení.

Studentům napojení na politiku nevadí. Ba naopak. Řada z nich přiznává, že na předvolební slib uslyší.

"Je mi jedno, kdo ji zruší. Toho, kdo to udělá, ale budu volit," vyjádřila se například v internetové diskuzi jedna ze studentek.

Foto: Jan Langer

"To, že studentům někdo pomůže s organizací protestu, je dobře, i když je to politická strana. Student často neví, co a jak vyřídit na úřadech," řekl také jeden z organizátorů červnového protestu proti jednotné zkoušce Filip Vích. To, že přípravy protestu zaplatí Soukup, mu nevadí. "Za Kuchtové, když Soukup na ministerstvu působil, se vlastně státní maturita odložila," vysvětlil.

Další z organizátorů prvního protestu Adam Cyprich pak dokonce do české politiky míří. Pokud by si mohl vybrat, za kterou stranu by dnes vystupoval, přiznal: "Sedla by mi taková zelená barva."

 

Právě se děje

Další zprávy