Praha - Několikaměsíční protest lékařů byl mimo jiné i jejich bojem za to, aby méně sloužili v nemocnicích.
Ani ne dva týdny po konci akce "Děkujeme, odcházíme" se ale ukazuje, že situace je zcela opačná.
Řada doktorů slouží ještě více hodin nežli doposud. A někteří musí falšovat i výkazy.
"Tolik služeb jsem neměl ani nepamatuji," prohlásil pro Aktuálně.cz chirurg z vinohradské nemocnice Miloš Voleman.
V březnu má vypsaných deset služeb. Z toho tři jsou "na telefonu". To znamená, že v případě potřeby bude muset do hodiny přijet do nemocnice.
Více práce má prý kvůli tomu, že z chirurgie odešli tři lékaři, další si změnil úvazek a odmítl sloužit. Situace je podle Volemana velmi vážná a nyní by jedině pomohlo, kdyby vedení přijalo další doktory.
Peníze lékaře přesvědčí, aby sloužili, říká ředitel
Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Marek Zeman tvrdí, že lékaře přesvědčí, aby sloužili. "Těch dvacet tisíc, které za služby dostávají, se jen tak neodmítá," prohlásil pro Aktuálně.cz Zeman.
O tom, že by přijal nové doktory, neuvažuje. "Není možné, aby se počet lékařů v nemocnici zvýšil. Lze pouze snížit stav doktorů, kteří slouží. To ale není možné úplně všude," řekl Zeman.
Kromě lékařů z pražských nemocnic odmítají sloužit tolik hodin jako dříve i v dalších regionech. Mimo jiné v Karlových Varech nebo Jihomoravském kraji.
"Někteří doktoři už tolik sloužit nechtějí. Bez služeb ale péči v nemocnicích nelze zajistit," podotkl jihomoravský krajský koordinátor Lékařského odborového klubu Petr Kus.
Doktoři: Musíme falšovat výkazy
Podle Zemana nemají ve vinohradské nemocnici s přesčasy problém. Místní doktoři ale tvrdí, že musí výkazy falšovat. Prý do něj píšou, že měli náhradní volno, přitom sedí na ambulanci nebo příjmu.
"Opakovaně jsme žádali o to, zda bychom nemohli jít domů. Bylo nám řečeno, že přestaneme chodit na sál. Což je pro mě největší trest," řekl jeden z lékařů z vinohradské nemocnice.
Kvůli tomu, že musí být v nemocnici někdy i 52 hodin, je často nevyspalý. V některých případech má problém, aby při operaci neusnul.
Podívejte se, jak jednal ministr zdravotnictví s lékařskými odbory:
To, že lékaři slouží hodně přesčasů, připouští i ministr zdravotnictví Leoš Heger.
"Vše už asi přesáhlo rozumnou míru. Lékaři jsou přetížení," řekl Heger v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Ministr chce dát více práce sestrám
Změnit to prý má reforma, kterou ministerstvo připravuje. Díky ní mají zdravotní sestry dostat více kompetencí, tím by mohly převzít část práce za lékaře. A ti by nemuseli sloužit tolik hodin jako doposud.
Ředitelé nemocnic mluví i o tom, že zavedou směnný provoz. Podle Volemana by k tomu ale bylo potřeba o padesát procent více lékařů.
Změnu již udělali v brněnské fakultní nemocnici. Tady zavedli takzvané nerovnoměrné rozložení pracovní doby. Podle jejího ředitele Romana Krause doktoři třeba slouží od sedmi do dvanácti hodin na ambulanci, poté jdou domů a přijdou až na noční službu.
Počet přesčasů byl také jedním z hlavních témat akce "Děkujeme, odcházíme". Podle memoranda, které podepsal ministr Leoš Heger a šéf Lékařského odborového klubu Martin Engel, smí lékaři pracovat maximálně osm hodin týdně navíc.