Předpověděli budoucnost. Mzdu Čechů minuli jen o 23 korun, pád ministrů určili přesně

Radek Dragoun Jiří Kropáček Radek Dragoun, Jiří Kropáček
před 16 hodinami
Ve světě je to už poměrně běžné. Odborné týmy na základě dat a dostupných informací predikují budoucí události. Na začátku letošního roku se o něco podobného pokusil ve spolupráci s Aktuálně.cz odborný predikční tým Českých priorit. A jeho předpovědi se naplnily. Například přesně určil i to, kolik ministrů letos skončí ve vládě Petra Fialy.
Foto: Reuters, Shutterstock, Aktuálně.cz

Desítky převážně vysokoškolsky vzdělaných odborníků včetně lékařů, matematiků, ajťáků nebo lidí z bankovního a neziskového sektoru dostaly loni osm otázek. Na základě dat a podrobných rešerší měli predikovat světové i české události. „Tím, že to je opravdu mix lidí z různého prostředí, se každý na danou problematiku kouká trošku jiným pohledem, což odhaluje perspektivy, které by úzce zaměřenému odborníkovi mohly unikat,“ vysvětloval před rokem výhody koordinátor týmu Pavel Hanosek.

Týmu se podařilo některé události predikovat přesně. „U většiny otázek jsme díky principu davové moudrosti dokázali výsledek odhadnout velmi dobře. Samozřejmé ale je, že při nízkém počtu otázek je pravděpodobnost nevyzpytatelná. Například ač jsme tomu přikládali nízkou pravděpodobnost, tak Česko získalo nejnižší počet medailí na letních olympijských hrách ve své novodobé historii,“ hodnotí nyní výsledky odhadů Hanosek.

Jak se predikčnímu týmu dařilo, si můžete prohlédnout v grafice. Ta zobrazuje vždy median, tedy prostřední odhad. Detailní informace o každém odhadu lze zobrazit po rozkliknutí.

Odborný predikční tým pracuje metodou takzvaného úsudkového forecastingu, se kterým experimentují i některé státní instituce. Jeho podstatou je, že se snaží předpovídat události v oblastech, kde chybí dostatek dat. Nespoléhají se přitom na jednoho experta, konečný odhad je agregací predikcí jednotlivých členů týmu.

Podle koordinátora týmu Hanoska může být vhodným příkladem otázky, kterou forecasteři budou predikovat, chování turistů přicházejících ze země s nestabilní politickou situací. "Nevíme, jak tato situace ovlivní počet turistů, kteří přijedou do Česka, protože žádná statistika neexistuje. Náš tým to ale dokáže poměrně přesně predikovat," říká Hanosek.

Znát tyto odhady může být přitom podle Hanoska klíčové. "Instituce se mohou připravovat na události podle toho, jak jsou pravděpodobné. Pomůže jim to věci lépe prioritizovat. Když se něco může stát na 10 procent, tak je to sice málo, ale není to zanedbatelná pravděpodobnost. Proto bychom měli být připraveni i na méně pravděpodobné scénáře," vysvětluje Hanosek.

 

Právě se děje

Další zprávy