Prodává desítky let, s počítačem neumí, tak zavře. Venkovské koloniály mizí, EET je ranou z milosti

Martin Ťopek Martin Ťopek
2. 3. 2017 15:05
Druhá vlna elektronické evidence tržeb, která odstartovala ve středu a dopadla na všechny maloobchody a velkoobchody, se stala poslední ranou pro řadu malých vesnických prodejen. Ty často vedou důchodci, kteří berou svůj krámek jako službu lidem a na poplatky za povinné odesílání účtenek na servery ministerstva financí nemají.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha, Mrákotín - Pro někoho jsou vesnické koloniály a malé obchůdky jen připomínkou starých časů, pro statisíce lidí v malých obcích jsou však cennou službou, která jim dokáže ušetřit spoustu času při nákupu základních potravin a dalšího zboží.

Tyto prodejny nyní hromadně mizí, pro spoustu z nich byla poslední kapkou elektronická evidence tržeb. Její druhá vlna odstartovala ve středu, spadají do ní všechny velkoobchody a maloobchody. Podobný dopad už pocítily také venkovské hospody, ty začaly evidovat tržby s první vlnou v prosinci.

Příkladem může být koloniál v Mrákotíně. Majitelka v důchodovém věku sice uměla obsloužit stovky lidí prodejem pečiva nebo prášku na praní, s počítačem ale nikdy nepracovala. "Obchod provozovala už od revoluce, ale když přišla EET, rozhodla se zavřít," řekl starosta obce Miroslav Požár. Úplně stejně dopadla hospoda ve vedlejší Lhotce.

Podle Jana Sedláčka, místopředsedy Sdružení místních samospráv, jehož členy jsou představitelé stovek obcí v České republice, druhá vlna ukáže, jak elektronická evidence dopadne na podobné typy obchodů. "Samotná EET nemusí být jediným důvodem, proč obchody na vesnicích končí, ale je pro mnohé z nich poslední kapkou," řekl Sedláček.

Poukázal na to, že EET sice dokáže narovnat podnikatelské prostředí a omezit takzvanou šedou ekonomiku neboli krácení daní v podobě nevykázaných tržeb, to však mnohdy nebývá případ vesnického koloniálu. "Často ho skutečně vedou důchodci, kteří si v krámku skoro nic nevydělají, ale berou to jako službu lidem. Pro ně evidence tržeb znamená konec," dodal Sedláček. 

Z vesnic odcházejí lidé

Elektronická evidence tržeb dopadla na tyto podnikatele v době, kdy z vesnic odcházejí lidé a tím pádem i jejich zákazníci. Stát by si měl proto uvědomit, kde v podobných případech končí obchodní podnikání s rizikem krácení daní a kde začíná služba lidem v obci. "Kde to nevydělává, ale pro lidi je možnost nákupu důležitá, měl by podobné živnostníky stát podpořit, a ne po nich chtít evidenci tržeb," uvedl Zdeněk Juračka, předseda Asociace českého tradičního obchodu.

Porovnává drobné živnostníky například s řidiči autobusu, kde stát nebo kraje už jejich význam pro lidi žijící na venkově pochopily. "Když mohou dávat miliony korun na platy pro řidiče, proč podobně nepodpoří majitele malých obchodů," říká. 

Šancí pro malé obchodníky jsou dotace. Například Pardubický kraj pro letošek na program obnovy venkova vyčlenil 70 milionů korun. Žádat mohou jednotlivé obce a peníze použít na zachování místních obchodů. "Schází se nám desítky žádostí ročně z nejmenších vesnic, většinu se nám podaří uspokojit," řekl pardubický hejtman Martin Netolický.

V souvislosti se startem druhé vlny EET kraj podporu navyšovat nebude. "Ale snažíme se celkovou částku zvyšovat průběžně o pět až sedm milionů korun ročně," dodal hejtman. 

Tvůrce zákona a ministr financí Andrej Babiš starostům vesnic opakovaně vzkázal, aby se provozování koloniálu nebo hospody ujaly právě obce. Ty neplatí daně, a proto ani nepodléhají EET. U starostů však s podobnou radou nepochodil. "Ať si to pan ministr sám zkusí a pak ať něco říká," reagoval starosta Mrákotína Miroslav Požár.

Babiš si koupil čepici na lyže, aby vyzkoušel, zda dostane účtenku. | Video: Aktuálně.cz, Martin Ťopek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy