Prodává desítky let, s počítačem neumí, tak zavře. Venkovské koloniály mizí, EET je ranou z milosti

Martin Ťopek Martin Ťopek
2. 3. 2017 15:05
Druhá vlna elektronické evidence tržeb, která odstartovala ve středu a dopadla na všechny maloobchody a velkoobchody, se stala poslední ranou pro řadu malých vesnických prodejen. Ty často vedou důchodci, kteří berou svůj krámek jako službu lidem a na poplatky za povinné odesílání účtenek na servery ministerstva financí nemají.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha, Mrákotín - Pro někoho jsou vesnické koloniály a malé obchůdky jen připomínkou starých časů, pro statisíce lidí v malých obcích jsou však cennou službou, která jim dokáže ušetřit spoustu času při nákupu základních potravin a dalšího zboží.

Tyto prodejny nyní hromadně mizí, pro spoustu z nich byla poslední kapkou elektronická evidence tržeb. Její druhá vlna odstartovala ve středu, spadají do ní všechny velkoobchody a maloobchody. Podobný dopad už pocítily také venkovské hospody, ty začaly evidovat tržby s první vlnou v prosinci.

Příkladem může být koloniál v Mrákotíně. Majitelka v důchodovém věku sice uměla obsloužit stovky lidí prodejem pečiva nebo prášku na praní, s počítačem ale nikdy nepracovala. "Obchod provozovala už od revoluce, ale když přišla EET, rozhodla se zavřít," řekl starosta obce Miroslav Požár. Úplně stejně dopadla hospoda ve vedlejší Lhotce.

Podle Jana Sedláčka, místopředsedy Sdružení místních samospráv, jehož členy jsou představitelé stovek obcí v České republice, druhá vlna ukáže, jak elektronická evidence dopadne na podobné typy obchodů. "Samotná EET nemusí být jediným důvodem, proč obchody na vesnicích končí, ale je pro mnohé z nich poslední kapkou," řekl Sedláček.

Poukázal na to, že EET sice dokáže narovnat podnikatelské prostředí a omezit takzvanou šedou ekonomiku neboli krácení daní v podobě nevykázaných tržeb, to však mnohdy nebývá případ vesnického koloniálu. "Často ho skutečně vedou důchodci, kteří si v krámku skoro nic nevydělají, ale berou to jako službu lidem. Pro ně evidence tržeb znamená konec," dodal Sedláček. 

Z vesnic odcházejí lidé

Elektronická evidence tržeb dopadla na tyto podnikatele v době, kdy z vesnic odcházejí lidé a tím pádem i jejich zákazníci. Stát by si měl proto uvědomit, kde v podobných případech končí obchodní podnikání s rizikem krácení daní a kde začíná služba lidem v obci. "Kde to nevydělává, ale pro lidi je možnost nákupu důležitá, měl by podobné živnostníky stát podpořit, a ne po nich chtít evidenci tržeb," uvedl Zdeněk Juračka, předseda Asociace českého tradičního obchodu.

Porovnává drobné živnostníky například s řidiči autobusu, kde stát nebo kraje už jejich význam pro lidi žijící na venkově pochopily. "Když mohou dávat miliony korun na platy pro řidiče, proč podobně nepodpoří majitele malých obchodů," říká. 

Šancí pro malé obchodníky jsou dotace. Například Pardubický kraj pro letošek na program obnovy venkova vyčlenil 70 milionů korun. Žádat mohou jednotlivé obce a peníze použít na zachování místních obchodů. "Schází se nám desítky žádostí ročně z nejmenších vesnic, většinu se nám podaří uspokojit," řekl pardubický hejtman Martin Netolický.

V souvislosti se startem druhé vlny EET kraj podporu navyšovat nebude. "Ale snažíme se celkovou částku zvyšovat průběžně o pět až sedm milionů korun ročně," dodal hejtman. 

Tvůrce zákona a ministr financí Andrej Babiš starostům vesnic opakovaně vzkázal, aby se provozování koloniálu nebo hospody ujaly právě obce. Ty neplatí daně, a proto ani nepodléhají EET. U starostů však s podobnou radou nepochodil. "Ať si to pan ministr sám zkusí a pak ať něco říká," reagoval starosta Mrákotína Miroslav Požár.

Babiš si koupil čepici na lyže, aby vyzkoušel, zda dostane účtenku. | Video: Aktuálně.cz, Martin Ťopek
 

Právě se děje

před 35 minutami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy