Procházková k odchodu z LN: Jako sluhové jsme vydali článek, který poslali od Babiše

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 24. 9. 2018 16:04
Dlouholetá redaktorka Lidových novin Petra Procházková v rozhovoru pro Aktuálně.cz vysvětluje, proč se v pondělí rozhodla po pětadvaceti letech v deníku skončit. Velmi ji rozzlobil přístup redakce, která publikovala na webu dopis z úřadu vlády, který obhajoval premiéra Andreje Babiše v "kauze sirotci". Jak se navíc ukázalo, autorku dopisu, Taťjanu Horákovou a její Mezinárodní dětský kříž, nikdo nezná. "Je to totální selhání vedení redakce a já nemám záruku, že se to nedělo dřív a nebude dít v budoucnosti," řekla Aktuálně.cz Procházková.
Novinářka Petra Procházková.
Novinářka Petra Procházková. | Foto: ČTK

Aktuálně.cz: Podle našich informací jste se kvůli dopisu z hnutí ANO do redakce LN dostala do sporu se šéfredaktorem Lidových novin Ištvánem Lékem už minulý týden. Jak to bylo?

Petra Procházková: Měla jsem napsat k problematice sirotků článek, protože o tomto tématu přece jen něco vím. Ten den, kdy měl můj článek vyjít, se objevil článek od paní doktorky Horákové. Pan šéfredaktor Léko mi ho ukázal a já jsem původně řekla, že je výborné otisknout takové psaní od někoho, kdo je na místě (v krizové oblasti - pozn. red.). 

Zeptala jste se, jak se dopis v redakci objevil?

Zeptala jsem se ho, odkud článek dostal, a on mi do očí doslova řekl: Já jsem ho dostal od lidí kolem Babiše.

A jak jste reagovala?

Když mi to řekl, pochopila jsem, že je to kardinální průšvih. Můžu vám říci, že jsem asi půl hodiny seděla a nevěděla jsem, jestli mám brečet, nebo co mám dělat. Pochopila jsem, že Lidovky se stávají Titanikem, který narazil do ledovce.

A věřil šéfredaktor Léko tomu, že paní z dopisu existuje?

Věřím tomu, že si to skutečně myslel. Myslím si, že i on se stal obětí podvodu. Ale v tom problém není. Když jsem si dopis přečetla společně s jednou kolegyní ze zahraniční redakce, tak jí přišel krajně podezřelý. Po několika telefonech bylo jasné, že to je fake. Pro mě je ale nepředstavitelné, jak se článek do redakce dostal, tedy, že jsme ho dostali od Úřadu vlády. Já se nezlobím na předsedu vlády Andreje Babiše, ten jedná ve svém zájmu. Ale myslím si, že to je totální selhání vedení redakce, a já nemám záruku, že se to nedělo dřív a nebude dít v budoucnosti.

Vyjádření šéfredaktora Lidových novin

Istvan Léko

Minulý týden (ve středu 19. 9. 2018) jsme na našem webu Lidovky.cz publikovali text o sporu kolem syrských sirotků, který nám poskytl Úřad vlády ČR a který byl podepsán údajnou lékařkou Taťjanou Horákovou.

Jakmile jsme v redakci získali pochybnosti o důvěryhodnosti autorky, stáhli jsme ho. Osobně se za zveřejnění nedostatečně prověřeného textu omlouvám a zasadím se o to, aby se podobné chyby neopakovaly. Chci kategoricky prohlásit, že práce novinářů v Lidových novinách a na serveru Lidovky.cz nebyla a nebude pod politickým vlivem.

István Léko, šéfredaktor Lidových novin

Co se odehrálo dnes?

Přišla jsem do redakce a původně jsem chtěla, aby vedení svolalo celou redakci.

Proč celou redakci?

Protože pochybnosti nemám jen já, ty pochybnosti má řada jiných lidí v redakci. Tak jsem chtěla, aby svolali celou redakci, aby s ní komunikovali, protože lidé si to zaslouží. Je tam spousta poctivých novinářů. To se ale nestalo.

A vy jste reagovala tím, že končíte…

Sama za sebe jsem vedení redakce vysvětlila, proč je už pro mě absolutně nemyslitelné, abych se podílela na krytí toho, že v Lidových novinách takto vychází texty.

Jak reagovalo vedení na vaše rozhodnutí?

Snažili se mi celou věc vysvětlit, ale došlo k nepochopení podstaty věci. 

Šéfredaktor se hájí také tím, že dopisy lidí do redakce údajně posílají i jiné sekretariáty stran.

Ale kdyby nám například poslali článek Člověka v tísni ze sekretariátu ČSSD, tak asi první, co uděláte, zavoláte do Člověka v tísni. Ale tady se stalo to, že nám od pana Babiše poslali článek, který se jich vůbec netýkal. Jenom se jim hodil. A my jsme to jako poslušní sluhové pana Babiše použili. Čímž jsme velmi významně ovlivnili veřejné mínění v takto citlivé kauze a v politicky vypjaté situaci. K tomu se Lidové noviny nesmí propůjčit. A já už tomu nedokážu zabránit.

Proč jste to nezveřejnila už minulý týden?

Šéfredaktora Léka znám strašně dlouho a nechtěla jsem udělat to, abych něco říkala dříve ven na veřejnost než jemu osobně. Navíc on byl do celé věci velmi zainteresovaný, protože on ten dopis přinesl minulý týden do redakce. Chtěla jsem mu říci, že to není chyba, ale totální průšvih. To je absolutně nepřípustné. To se nemůže stát.

Co je pro vás konkrétně nepřípustné?

Že v Lidových novinách měl takto vyjít text, který byl zcela jasně podporou Babišova postoje a byl účelově zařazený do novin dva dny před zásadní schůzkou premiéra Babiše a europoslankyně Michaely Šojdrové. Já to hlavně považuji za naprostý podvod na čtenáře. A toho já se nemůžu účastnit. 

Lidové noviny i premiér Babiš se hájí tím, že původně věřili existenci Taťjany Horákové a jejímu Mezinárodnímu dětskému kříži. A když Lidovky zjistily, že jde o smyšlené jméno a organizaci, tak dopis stáhly z webu a v novinách ani nevyšel.

Paní Horáková je v této věci naprosto nepodstatný problém. To, že ona neexistuje, nebo je to nějaká podivná žena, to už se zjistilo před několika lety. Ale i tak se může takový omyl v novinách stát, to by nebyl důvod, abych odcházela. Důvod mého odchodu je ten, že jsme převzali text z Úřadu vlády, který se netýká činnosti vlády a který nám poslali od pana Babiše. A my jsme ho dali nejdříve do novin, protože podporoval pozici pana Babiše v "kauze sirotci". 

Co říkáte na jeho obhajobu, že v minulosti už sdělení údajné doktorky Horákové otiskli jiní?

To se může stát, ale je to stále odvádění od podstaty problému. Podstata je, jak jsme ten článek dostali. Mně to připomíná kauzu ohledně zprávy OLAF, kdy Lidové noviny napsaly, že OLAF nezjistil pochybení kolem Čapího hnízda. Ve skutečnosti to byla polopravda, která se hodila panu Babišovi.

Máte nějaké informace o tom, že by šly Lidové noviny častěji "na ruku" Andreji Babišovi a jeho hnutí?

Myslím si, že Lidové noviny se snažily budit zdání opravdu svobodného listu a pan šéfredaktor Léko dělal vše pro to, aby nás nějakým způsobem od vlivu pana Babiše odizoloval. Ale upřímně řečeno, a to jsem mu dnes řekla do očí, už to v poslední době nedokázal. Mně se zdá, že od chvíle, kdy se pan premiér Babiš začal zajímat o zahraniční politiku a začal suplovat ministra zahraničí, tak se to začalo projevovat na zahraniční rubrice Lidovek.

Jak?

Kolegové v komentářích dnes argumentovali, že jim nikdo nikdy do komentářů nesáhl, pravda je také to, že na stránkách se objevují i texty, které někdy pana Babiše kritizují. Ale to je takové to vytváření pocitu, že Lidové noviny jsou mnohonázorové a svobodné. Ale mně se zdá, že se tam občas dostávají texty, které jsou jakoby přikryty zmiňovanou svobodou. Ale jasný důkaz toho, že je možné, aby nám podstrčili text, který bude hrát Babišovi v kritický moment do noty, jsem získala až nyní. A bylo to pro mě kardinální zklamání.

Máte i jiné příklady?

Nemám jiný důkaz. Ale já jsem opravdu ztratila k jednání vedení důvěru. Kromě toho jsem přesvědčená, že se objevují v novinách někdy texty, které se ne úplně slučují s tím pro mě svatým posláním Lidových novin, kterým je jejich liberální pozice. Ať si má ale každý názor, jaký chce, ale tato věc s paní Horákovou je pro mě podvod.

Řada lidí nevěří v nezávislost Lidových novin už delší dobu, od chvíle, kdy je koupil Andrej Babiš. Vy jste do LN celou tuto dobu psala. Znamená to, že jste dosud věřila v jejich nezávislost?

Když pan Babiš tyto noviny koupil, také jsem uvažovala, co mám dělat. Mně ale byla poskytnuta velká míra osobní svobody a pan Babiš mi nikdy nesáhl do textu. Takže člověk si může říkat, to je jedno, co se povídá, ale já si tady žiju svobodný novinářský život a můžu si psát, co chci. Jenomže to si člověk říká do chvíle, než se to dotkne vás nebo tématu, kterým se zabýváte. A to se mi stalo teď.

Víte už, kam budete psát, když jste skončila v Lidových novinách? Neměla jste už dopředu domluvené jiné místo?

Nevím, kam budu psát, neměla jsem ani nic domluveného. Rozhodla jsem se odejít minulý čtvrtek a do pondělí jsem čekala jen proto, abych to Ištvánovi řekla do očí, protože mi to přišlo takto slušné. On se ke mně také vždycky choval slušně. Vůbec nevím, kam půjdu.

Vy si myslíte, že bychom měli sirotky přijmout?

O to ale v tomto nejde. Mně není jedno, jakým způsobem Lidové noviny obhajují pozici pana Babiše. To není takto možné. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy