Procházková k odchodu z LN: Jako sluhové jsme vydali článek, který poslali od Babiše

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 24. 9. 2018 16:04
Dlouholetá redaktorka Lidových novin Petra Procházková v rozhovoru pro Aktuálně.cz vysvětluje, proč se v pondělí rozhodla po pětadvaceti letech v deníku skončit. Velmi ji rozzlobil přístup redakce, která publikovala na webu dopis z úřadu vlády, který obhajoval premiéra Andreje Babiše v "kauze sirotci". Jak se navíc ukázalo, autorku dopisu, Taťjanu Horákovou a její Mezinárodní dětský kříž, nikdo nezná. "Je to totální selhání vedení redakce a já nemám záruku, že se to nedělo dřív a nebude dít v budoucnosti," řekla Aktuálně.cz Procházková.
Novinářka Petra Procházková.
Novinářka Petra Procházková. | Foto: ČTK

Aktuálně.cz: Podle našich informací jste se kvůli dopisu z hnutí ANO do redakce LN dostala do sporu se šéfredaktorem Lidových novin Ištvánem Lékem už minulý týden. Jak to bylo?

Petra Procházková: Měla jsem napsat k problematice sirotků článek, protože o tomto tématu přece jen něco vím. Ten den, kdy měl můj článek vyjít, se objevil článek od paní doktorky Horákové. Pan šéfredaktor Léko mi ho ukázal a já jsem původně řekla, že je výborné otisknout takové psaní od někoho, kdo je na místě (v krizové oblasti - pozn. red.). 

Zeptala jste se, jak se dopis v redakci objevil?

Zeptala jsem se ho, odkud článek dostal, a on mi do očí doslova řekl: Já jsem ho dostal od lidí kolem Babiše.

A jak jste reagovala?

Když mi to řekl, pochopila jsem, že je to kardinální průšvih. Můžu vám říci, že jsem asi půl hodiny seděla a nevěděla jsem, jestli mám brečet, nebo co mám dělat. Pochopila jsem, že Lidovky se stávají Titanikem, který narazil do ledovce.

A věřil šéfredaktor Léko tomu, že paní z dopisu existuje?

Věřím tomu, že si to skutečně myslel. Myslím si, že i on se stal obětí podvodu. Ale v tom problém není. Když jsem si dopis přečetla společně s jednou kolegyní ze zahraniční redakce, tak jí přišel krajně podezřelý. Po několika telefonech bylo jasné, že to je fake. Pro mě je ale nepředstavitelné, jak se článek do redakce dostal, tedy, že jsme ho dostali od Úřadu vlády. Já se nezlobím na předsedu vlády Andreje Babiše, ten jedná ve svém zájmu. Ale myslím si, že to je totální selhání vedení redakce, a já nemám záruku, že se to nedělo dřív a nebude dít v budoucnosti.

Vyjádření šéfredaktora Lidových novin
Autor fotografie: ČTK

Vyjádření šéfredaktora Lidových novin

Minulý týden (ve středu 19. 9. 2018) jsme na našem webu Lidovky.cz publikovali text o sporu kolem syrských sirotků, který nám poskytl Úřad vlády ČR a který byl podepsán údajnou lékařkou Taťjanou Horákovou.

Jakmile jsme v redakci získali pochybnosti o důvěryhodnosti autorky, stáhli jsme ho. Osobně se za zveřejnění nedostatečně prověřeného textu omlouvám a zasadím se o to, aby se podobné chyby neopakovaly. Chci kategoricky prohlásit, že práce novinářů v Lidových novinách a na serveru Lidovky.cz nebyla a nebude pod politickým vlivem.

István Léko, šéfredaktor Lidových novin

Co se odehrálo dnes?

Přišla jsem do redakce a původně jsem chtěla, aby vedení svolalo celou redakci.

Proč celou redakci?

Protože pochybnosti nemám jen já, ty pochybnosti má řada jiných lidí v redakci. Tak jsem chtěla, aby svolali celou redakci, aby s ní komunikovali, protože lidé si to zaslouží. Je tam spousta poctivých novinářů. To se ale nestalo.

A vy jste reagovala tím, že končíte…

Sama za sebe jsem vedení redakce vysvětlila, proč je už pro mě absolutně nemyslitelné, abych se podílela na krytí toho, že v Lidových novinách takto vychází texty.

Jak reagovalo vedení na vaše rozhodnutí?

Snažili se mi celou věc vysvětlit, ale došlo k nepochopení podstaty věci. 

Šéfredaktor se hájí také tím, že dopisy lidí do redakce údajně posílají i jiné sekretariáty stran.

Ale kdyby nám například poslali článek Člověka v tísni ze sekretariátu ČSSD, tak asi první, co uděláte, zavoláte do Člověka v tísni. Ale tady se stalo to, že nám od pana Babiše poslali článek, který se jich vůbec netýkal. Jenom se jim hodil. A my jsme to jako poslušní sluhové pana Babiše použili. Čímž jsme velmi významně ovlivnili veřejné mínění v takto citlivé kauze a v politicky vypjaté situaci. K tomu se Lidové noviny nesmí propůjčit. A já už tomu nedokážu zabránit.

Proč jste to nezveřejnila už minulý týden?

Šéfredaktora Léka znám strašně dlouho a nechtěla jsem udělat to, abych něco říkala dříve ven na veřejnost než jemu osobně. Navíc on byl do celé věci velmi zainteresovaný, protože on ten dopis přinesl minulý týden do redakce. Chtěla jsem mu říci, že to není chyba, ale totální průšvih. To je absolutně nepřípustné. To se nemůže stát.

Co je pro vás konkrétně nepřípustné?

Že v Lidových novinách měl takto vyjít text, který byl zcela jasně podporou Babišova postoje a byl účelově zařazený do novin dva dny před zásadní schůzkou premiéra Babiše a europoslankyně Michaely Šojdrové. Já to hlavně považuji za naprostý podvod na čtenáře. A toho já se nemůžu účastnit. 

Lidové noviny i premiér Babiš se hájí tím, že původně věřili existenci Taťjany Horákové a jejímu Mezinárodnímu dětskému kříži. A když Lidovky zjistily, že jde o smyšlené jméno a organizaci, tak dopis stáhly z webu a v novinách ani nevyšel.

Paní Horáková je v této věci naprosto nepodstatný problém. To, že ona neexistuje, nebo je to nějaká podivná žena, to už se zjistilo před několika lety. Ale i tak se může takový omyl v novinách stát, to by nebyl důvod, abych odcházela. Důvod mého odchodu je ten, že jsme převzali text z Úřadu vlády, který se netýká činnosti vlády a který nám poslali od pana Babiše. A my jsme ho dali nejdříve do novin, protože podporoval pozici pana Babiše v "kauze sirotci". 

Co říkáte na jeho obhajobu, že v minulosti už sdělení údajné doktorky Horákové otiskli jiní?

To se může stát, ale je to stále odvádění od podstaty problému. Podstata je, jak jsme ten článek dostali. Mně to připomíná kauzu ohledně zprávy OLAF, kdy Lidové noviny napsaly, že OLAF nezjistil pochybení kolem Čapího hnízda. Ve skutečnosti to byla polopravda, která se hodila panu Babišovi.

Máte nějaké informace o tom, že by šly Lidové noviny častěji "na ruku" Andreji Babišovi a jeho hnutí?

Myslím si, že Lidové noviny se snažily budit zdání opravdu svobodného listu a pan šéfredaktor Léko dělal vše pro to, aby nás nějakým způsobem od vlivu pana Babiše odizoloval. Ale upřímně řečeno, a to jsem mu dnes řekla do očí, už to v poslední době nedokázal. Mně se zdá, že od chvíle, kdy se pan premiér Babiš začal zajímat o zahraniční politiku a začal suplovat ministra zahraničí, tak se to začalo projevovat na zahraniční rubrice Lidovek.

Jak?

Kolegové v komentářích dnes argumentovali, že jim nikdo nikdy do komentářů nesáhl, pravda je také to, že na stránkách se objevují i texty, které někdy pana Babiše kritizují. Ale to je takové to vytváření pocitu, že Lidové noviny jsou mnohonázorové a svobodné. Ale mně se zdá, že se tam občas dostávají texty, které jsou jakoby přikryty zmiňovanou svobodou. Ale jasný důkaz toho, že je možné, aby nám podstrčili text, který bude hrát Babišovi v kritický moment do noty, jsem získala až nyní. A bylo to pro mě kardinální zklamání.

Máte i jiné příklady?

Nemám jiný důkaz. Ale já jsem opravdu ztratila k jednání vedení důvěru. Kromě toho jsem přesvědčená, že se objevují v novinách někdy texty, které se ne úplně slučují s tím pro mě svatým posláním Lidových novin, kterým je jejich liberální pozice. Ať si má ale každý názor, jaký chce, ale tato věc s paní Horákovou je pro mě podvod.

Řada lidí nevěří v nezávislost Lidových novin už delší dobu, od chvíle, kdy je koupil Andrej Babiš. Vy jste do LN celou tuto dobu psala. Znamená to, že jste dosud věřila v jejich nezávislost?

Když pan Babiš tyto noviny koupil, také jsem uvažovala, co mám dělat. Mně ale byla poskytnuta velká míra osobní svobody a pan Babiš mi nikdy nesáhl do textu. Takže člověk si může říkat, to je jedno, co se povídá, ale já si tady žiju svobodný novinářský život a můžu si psát, co chci. Jenomže to si člověk říká do chvíle, než se to dotkne vás nebo tématu, kterým se zabýváte. A to se mi stalo teď.

Víte už, kam budete psát, když jste skončila v Lidových novinách? Neměla jste už dopředu domluvené jiné místo?

Nevím, kam budu psát, neměla jsem ani nic domluveného. Rozhodla jsem se odejít minulý čtvrtek a do pondělí jsem čekala jen proto, abych to Ištvánovi řekla do očí, protože mi to přišlo takto slušné. On se ke mně také vždycky choval slušně. Vůbec nevím, kam půjdu.

Vy si myslíte, že bychom měli sirotky přijmout?

O to ale v tomto nejde. Mně není jedno, jakým způsobem Lidové noviny obhajují pozici pana Babiše. To není takto možné. 

 

Právě se děje

Další zprávy