Bulvár překroutil slova válečné reportérky Kutilové o sirotcích ze Sýrie

Marek Pokorný Marek Pokorný
23. 9. 2018 16:01
Bulvární deník Expres, patřící do skupiny Mafra ze svěřenského fondu Andreje Babiše, citoval údajné tvrzení spolupracovnice ČT Markéty Kutilové, že nejsou žádní syrští sirotci. "Samozřejmě že tu jsou," tvrdí novinářka a poslala video z libanonského uprchlického tábora.

Praha, Libanon - Reportérka a spolupracovnice České televize Markéta Kutilová protestuje proti článku v bulvárním deníku Expres, který jí vložil do úst slova, že žádní syrští sirotci neexistují.

Deník - který patří do skupiny Mafra ze svěřenského fondu premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše - tak podpořil premiérovo opakované tvrzení, že žádní sirotci nejsou.

"Napsali o mně lži, které se šíří jako lavina. Jen mě zneužili k podpoření Babišovy pravdy," reagovala Kutilová, která je nyní právě v Libanonu. A poslala odtud i minutové video, na němž zaznamenala dvojicí osiřelých bratrů a popsala jejich osud.

Deník Expres přitom vydal právě článek s titulkem "Novinářky potvrdily, že žádní syrští sirotci neexistují," právě s odkazem na svědectví Kutilové. Ta ale tvrdí, že s ní nikdo z bulvárního deníku nemluvil. Pouze účelově vytrhl několik vět z jejích statusů na sociálních sítích.

"Reportuji o realitě, kterou vidím na místě, nebudu ji překrucovat a dělat ani dělat selektivní výběr informací. Odmítám i autocenzuru - nebudu přeci informace skládat tak, aby někomu neuškodila nebo někomu nahrála?" napsala Kutilová ve statusu na facebooku.

Přiznala v něm ale to, že základem blízkovýchodní kultury je to, aby rodina zůstala celá. "Pokud by někdo chtěl dát šanci na lepší život dětem bez rodičů, musí přijmout i jejich babičky, bratry atp," dodala a poukázal i na to, že řada z lidí v táborech se ani do Sýrie nemůže vrátit. "Ti, kteří jsou na černé listině Asadovy tajné policie zpět nemohou, Zmizeli by. Návratu se bojí všichni, byť o Sýrii sní," dodává.

Deníx Expres zmínil i kolegyni Kutilové Lenku Klicperovou, šéfredaktorku časopisu Lidé a Země. I ta se ohradila. "Titulek úplně překrucuje to, co s Markétou Kutilovou od začátku celé této aféry tvrdíme. Že sirotků je spousta, jen je třeba brát v potaz to, že mají s sebou někoho z rodiny, kdo se o ně až na naprosté výjimky i stará," uvedla Klicperová.

"Na této aféře je více než kdy jindy zřejmé, jak je česká společnost rozdělená a polarizovaná. Stojí tu proti sobě dva tábory lidí, kteří odmítají vidět věci v širších souvislostech," dodala.

Podívejte se na rozhovor Michaely Šojdrové pro DVTV:

Syrští sirotci se nemají kam vrátit, hlásí se nám desítky lidí, kteří by je přijaly. Oslovím manželku Babiše i Zemana. Přijetí 50 dětí je i symbolické | Video: Daniela Drtinová, DVTV
 

Právě se děje

před 16 minutami

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Austrálii sužují lesní požáry, ohrožují největší město Sydney

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sedm lidí zemřelo při explozi v čínské továrně na pyrotechniku

Sedm lidí zemřelo a 13 dalších bylo raněno při explozi v továrně na zábavní pyrotechniku v centrální čínské provincii Chu-nan. Informovala o tom dnes agentura AP.

Správa města Liou-jang uvedla, že výbuch nastal ve středu ráno a že výroba byla nelegální. Tým sestavený k vyšetření neštěstí vyslýchá zadržené manažery podniku. Ve čtvrtek byla ve městě pozastavena výroba veškeré zábavní pyrotechniky.

Podobné incidenty nejsou v Číně výjimkou. Přibývá jich zejména před oslavami nového lunárního roku, které nadcházející rok připadají na 25. ledna.

Další zprávy