Bulvár překroutil slova válečné reportérky Kutilové o sirotcích ze Sýrie

Marek Pokorný Marek Pokorný
23. 9. 2018 16:01
Bulvární deník Expres, patřící do skupiny Mafra ze svěřenského fondu Andreje Babiše, citoval údajné tvrzení spolupracovnice ČT Markéty Kutilové, že nejsou žádní syrští sirotci. "Samozřejmě že tu jsou," tvrdí novinářka a poslala video z libanonského uprchlického tábora.

Praha, Libanon - Reportérka a spolupracovnice České televize Markéta Kutilová protestuje proti článku v bulvárním deníku Expres, který jí vložil do úst slova, že žádní syrští sirotci neexistují.

Deník - který patří do skupiny Mafra ze svěřenského fondu premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše - tak podpořil premiérovo opakované tvrzení, že žádní sirotci nejsou.

"Napsali o mně lži, které se šíří jako lavina. Jen mě zneužili k podpoření Babišovy pravdy," reagovala Kutilová, která je nyní právě v Libanonu. A poslala odtud i minutové video, na němž zaznamenala dvojicí osiřelých bratrů a popsala jejich osud.

Deník Expres přitom vydal právě článek s titulkem "Novinářky potvrdily, že žádní syrští sirotci neexistují," právě s odkazem na svědectví Kutilové. Ta ale tvrdí, že s ní nikdo z bulvárního deníku nemluvil. Pouze účelově vytrhl několik vět z jejích statusů na sociálních sítích.

"Reportuji o realitě, kterou vidím na místě, nebudu ji překrucovat a dělat ani dělat selektivní výběr informací. Odmítám i autocenzuru - nebudu přeci informace skládat tak, aby někomu neuškodila nebo někomu nahrála?" napsala Kutilová ve statusu na facebooku.

Přiznala v něm ale to, že základem blízkovýchodní kultury je to, aby rodina zůstala celá. "Pokud by někdo chtěl dát šanci na lepší život dětem bez rodičů, musí přijmout i jejich babičky, bratry atp," dodala a poukázal i na to, že řada z lidí v táborech se ani do Sýrie nemůže vrátit. "Ti, kteří jsou na černé listině Asadovy tajné policie zpět nemohou, Zmizeli by. Návratu se bojí všichni, byť o Sýrii sní," dodává.

Deníx Expres zmínil i kolegyni Kutilové Lenku Klicperovou, šéfredaktorku časopisu Lidé a Země. I ta se ohradila. "Titulek úplně překrucuje to, co s Markétou Kutilovou od začátku celé této aféry tvrdíme. Že sirotků je spousta, jen je třeba brát v potaz to, že mají s sebou někoho z rodiny, kdo se o ně až na naprosté výjimky i stará," uvedla Klicperová.

"Na této aféře je více než kdy jindy zřejmé, jak je česká společnost rozdělená a polarizovaná. Stojí tu proti sobě dva tábory lidí, kteří odmítají vidět věci v širších souvislostech," dodala.

Podívejte se na rozhovor Michaely Šojdrové pro DVTV:

Syrští sirotci se nemají kam vrátit, hlásí se nám desítky lidí, kteří by je přijaly. Oslovím manželku Babiše i Zemana. Přijetí 50 dětí je i symbolické | Video: Daniela Drtinová, DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy