Bulvár překroutil slova válečné reportérky Kutilové o sirotcích ze Sýrie

Marek Pokorný Marek Pokorný
23. 9. 2018 16:01
Bulvární deník Expres, patřící do skupiny Mafra ze svěřenského fondu Andreje Babiše, citoval údajné tvrzení spolupracovnice ČT Markéty Kutilové, že nejsou žádní syrští sirotci. "Samozřejmě že tu jsou," tvrdí novinářka a poslala video z libanonského uprchlického tábora.

Praha, Libanon - Reportérka a spolupracovnice České televize Markéta Kutilová protestuje proti článku v bulvárním deníku Expres, který jí vložil do úst slova, že žádní syrští sirotci neexistují.

Deník - který patří do skupiny Mafra ze svěřenského fondu premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše - tak podpořil premiérovo opakované tvrzení, že žádní sirotci nejsou.

"Napsali o mně lži, které se šíří jako lavina. Jen mě zneužili k podpoření Babišovy pravdy," reagovala Kutilová, která je nyní právě v Libanonu. A poslala odtud i minutové video, na němž zaznamenala dvojicí osiřelých bratrů a popsala jejich osud.

Deník Expres přitom vydal právě článek s titulkem "Novinářky potvrdily, že žádní syrští sirotci neexistují," právě s odkazem na svědectví Kutilové. Ta ale tvrdí, že s ní nikdo z bulvárního deníku nemluvil. Pouze účelově vytrhl několik vět z jejích statusů na sociálních sítích.

"Reportuji o realitě, kterou vidím na místě, nebudu ji překrucovat a dělat ani dělat selektivní výběr informací. Odmítám i autocenzuru - nebudu přeci informace skládat tak, aby někomu neuškodila nebo někomu nahrála?" napsala Kutilová ve statusu na facebooku.

Přiznala v něm ale to, že základem blízkovýchodní kultury je to, aby rodina zůstala celá. "Pokud by někdo chtěl dát šanci na lepší život dětem bez rodičů, musí přijmout i jejich babičky, bratry atp," dodala a poukázal i na to, že řada z lidí v táborech se ani do Sýrie nemůže vrátit. "Ti, kteří jsou na černé listině Asadovy tajné policie zpět nemohou, Zmizeli by. Návratu se bojí všichni, byť o Sýrii sní," dodává.

Deníx Expres zmínil i kolegyni Kutilové Lenku Klicperovou, šéfredaktorku časopisu Lidé a Země. I ta se ohradila. "Titulek úplně překrucuje to, co s Markétou Kutilovou od začátku celé této aféry tvrdíme. Že sirotků je spousta, jen je třeba brát v potaz to, že mají s sebou někoho z rodiny, kdo se o ně až na naprosté výjimky i stará," uvedla Klicperová.

"Na této aféře je více než kdy jindy zřejmé, jak je česká společnost rozdělená a polarizovaná. Stojí tu proti sobě dva tábory lidí, kteří odmítají vidět věci v širších souvislostech," dodala.

Podívejte se na rozhovor Michaely Šojdrové pro DVTV:

Syrští sirotci se nemají kam vrátit, hlásí se nám desítky lidí, kteří by je přijaly. Oslovím manželku Babiše i Zemana. Přijetí 50 dětí je i symbolické | Video: Daniela Drtinová, DVTV
 

Právě se děje

před 37 minutami

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

NATO chce chránit družice. Země schválily vznik vesmírného centra na základně v německém Ramsteinu

Severoatlantická aliance vybuduje nové středisko vesmírných operací na základně v německém Ramsteinu. Shodli se na tom dnes ministři obrany NATO, kteří debatovali o možnostech zlepšení ochrany aliančních satelitů před možnými útoky protivníků. Zástupci spojeneckých vlád během videokonference také potvrdili závazky svých zemí zvyšovat obranné výdaje, které by podle dlouhodobého plánu měly do roku 2024 dosáhnout dvou procent hrubého domácího produktu členských států.

"Loni jsme vyhlásili vesmír za další operační doménu NATO. Dnes jsme podnikli další významný krok," řekl novinářům po jednání generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Lídři spojeneckých zemí se už v prosinci shodli, že po zemi, vodě, vzduchu a kyberprostoru bude aliance provádět společné operace i na oběžné dráze.

V novém středisku při letecké základně v Německu by měli působit vojenští experti, kteří budou poskytovat podporu budoucím vesmírným aktivitám aliance. K ochraně satelitů by měli přispět například vyhodnocováním možných hrozeb a poskytováním informací o tom, jak jim čelit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Centrální bankéři jsou v pasti, cena zlata bude do konce desetiletí 2,5krát vyšší, soudí ekonom

Cena zlata bude zřejmě dál růst. Do konce tohoto desetiletí dosáhne 4800 dolarů za unci, zvýší se tedy dvaapůlkrát proti dnešní hodnotě. Na konferenci Vyšehradské fórum to dnes řekl rakouský ekonom společnosti Incrementum AG Ronald-Peter Stoeferle.

Centrální bankéři po celém světě jsou podle Stoeferleho chyceni v pasti nulových úrokových sazeb. Globální předlužení a nedostatek prostoru pro zvyšování sazeb jsou nejdůležitějšími faktory ovlivňujícími cenu zlata, uvedl ekonom. Představitele vídeňské ekonomické školy znepokojuje vývoj v posledních letech, zejména růst globálního dluhu a extrémní měnová opatření přijatá centrálními bankami. "Systém nekrytých úvěrových peněz coby základ dnešní ekonomiky není udržitelný. Při investování by se lidé měli dívat za horizont současného měnového systému," vysvětlil Stoeferle.

Takzvaná rakouská škola vychází z ekonomického a sociálního myšlení, které se nezaměřuje na matematické modely. Ekonomiku nevidí pouze jako objekt státněpolitické regulace a centrální kontroly.

"Rakouská ekonomická škola nevychází z fiktivního 'homo economicus', ale bere v úvahu všechny relevantní parametry reálného světa, vychází z povahy a psychologie lidské činnosti. Většina zemí světa jde přesně opačným směrem, tedy více intervencí, méně kapitalismu na volném trhu, více inflace," upozornil Stoeferle.

Zdroj: ČTK
Další zprávy