Proč se přehřívají klimatizace? Vedrem to prý není

Michal Štůsek Michal Štůsek
17. 7. 2010 18:00
Hlavní příčinou je nedostatečná servisní kontrola vzduchotechniky
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Josef Tuček

Praha - Vlna tropických veder trápí Českou republiku a teploty dokonce atakují historické rekordy.

Ti, kdo nemají dovolenou nebo prázdniny a nemohou se tak kvůli pracovním povinnostem zchladit u vody, zpravidla hledají záchranu v klimatizovaném prostoru kanceláře.

Jedna z posledních nadějí se ale může náhle stát denní můrou. Není totiž žádnou výjimkou, že při takovéto zátěži klimatizace vypoví službu a prostory rozehřáté budovy se tak změní doslova v saunu.

"Nárůst oprav v takto hektickém počasí je více než pěti násobný, protože v těchto vedrech už klimatizaci zapínají opravdu všichni, i ti co ji normálně nevyužívají," vysvětluje nárůst počtu poruch ředitelka společnosti InService Lída Suchá.

Prevence je základ

Hlavním důvodem přehřátí klimatizací ale podle ní není vysoká teplota okolí, nýbrž nedostatečný servis.

"Lidé nedělají servisní kontroly, a tak ve chvíli, kdy mají klimatizace zapnuté v takovýchto podmínkách, je pravděpodobné, že dojde k závadě," popisuje hlavní příčinu poruchovosti provozní ředitelka společnosti Diamond Iveta Koryčanská.

Za pravdu jí dává i Zdeněk Basl ze společnosti KSK, která se zabývá prodejem a opravou vzduchotechniky.

"Hlavní příčinou poruch je neprovedení servisu - čištění výparníků, kondenzátorů a kondenzátního potrubí včetně kondenzátní vany a dále pak stav chladiva," rozebírá jednotlivé možnosti technických závad.

Podle něj je v době takovýchto teplot 90 až 95 procent všech poruch zapříčiněno podceněním servisních prohlídek.

Bez větrání to nepůjde

Krátkodobě vysoké teploty by na chod klimatizace neměly mít žádný vliv. "Venkovní kondenzační jednotky běžně pracují v režimu chlazení do venkovní teploty cca 40-45 °C," dodává.

V případě déle trvajícího horka může nastat problém. Některé klimatizace totiž nejsou stavěny na dlouhodobě vysoké teploty a hrozí tak jejich přehřátí.

Pravděpodobnost výskytu této závady ještě zvyšuje umístění vzduchotechniky do malého špatně odvětrávaného prostoru.

Vzhledem k předpovědi, která i po deštivém víkendu varuje před vedry, je tak více než pravděpodobné, že si zkušenost s nefunkční klimatizací zažije většina z těch, kterým se nepodaří utéct před vedrem do přírody.

 

Právě se děje

Další zprávy