Proč jsem ten Ještěd odepsal? Fakt nevím, říká Jandák

Martina Machová Martina Machová
5. 4. 2009 11:25
Rozhovor s bývalým ministrem kultury Vítězslavem Jandákem
Vítězslav Jandák na sjezdu ČSSD.
Vítězslav Jandák na sjezdu ČSSD. | Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

Liberec, Praha - To, o čem se mnoho let zpět v Liberci mluvilo, je tady. Obchodní dům Ještěd v centru Liberce nenávratně mizí a zůstane z něj zřejmě jen expozice v Technickém muzeu. Svému majiteli, společnosti Tesco store již nevyhovuje.

Poslední z ministrů kultury, který měl ještě reálnou šanci stavbu ze sedmdesátých let zachránit, byl sociální demokrat Vítězslav Jandák. Kdyby rozhodl, že oranžová struktura Karla Hubáčka a Miroslava Masáka v dolním centru Liberce je kulturní památkou, dům by nyní s největší pravděpodobností nerozebírala těžká technika.

"Upřímně, už si na to skoro nevzpomínám. Teď skutečně nevím," odpověděl bývalý ministr kultury z Paroubkovy vlády na otázku, co ho před třemi lety vedlo k podepsání ortelu nad stavbou známé architektonické dvojice.

Karel Hubáček se proslavil jako autor vysílače, horského hotelu Ještěd a Miroslav Masák jako autor obchodního domu Máj v Praze.

Obě stavby již kulturními památkami jsou. Liberecký obchodní dům nikoli. Ačkoli odborná komise ministerstva kultury a experti Národního památkového ústavu byli pro. 
 
A.cz: Proč jste jako ministr kultury rozhodl, že obchodní dům Ještěd nepatří na seznam kulturních památek?
 
Upřímně, už si na to skoro nevzpomínám. Asi na to byla expertíza nebo více expertíz, z nichž většina říkala, že to památka není.

Většinou jsem se řídil jimi, protože sám nejsem památkář. A myslím, že právě toto byl jeden z momentů, kdy jsem dal na podklady, které jsem dostal.

A myslím, že to vycházelo z toho, že se to tam skutečně dvakrát moc nehodilo.

A.cz: Ale odborná komise ministerstva doporučila, aby byl Ještěd jako památka uznán…

A proč jsem to tedy podepsal?

A.cz: Na to se vás právě ptám…

Teď skutečně nevím. Myslím, že tyto věci dělal první náměstek Formánek. Ministr se nemůže zabývat přímo libereckým obchodním domem či soubore v Horní Dolní. Pakliže dostanete materiály s výkladem prvního náměstka a odborníků, tak to potom podepíšete.

Konkrétně si opravdu na ten případ nevzpomínám.

Holt ten ministr má pod sebou sedm tisíc zaměstnanců a sedm tisíc problémů. Některé takové věci vám uniknou nebo si na ně nepamatujete. To se nevymlouvám.

A zpátky se vrátit k původnímu rázu? Ten Ještěd mi nepřipadal, že je zrovna nejhezčí. Když jsem jel do Liberce, každý na to nadával.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Prezident Zeman omilostnil z humanitárních důvodů matku pěti dětí

Prezident Miloš Zeman z humanitárních důvodů udělil milost matce pěti nezletilých dětí. Prominul jí celkem pět trestů za méně závažnou trestnou činnost. ČTK to v úterý sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Omilostněná nesplňuje podmínku závažného zdravotního stavu, které Zeman v jiných případech pro udělení milosti vyžaduje.

Prezident se rozhodl pro milost kvůli tomu, že se vzorně stará o pět nezletilých dětí, které by v případě jejího nástupu do výkonu trestu musely být umístěny do různých dětských domovů. Zohlednil také závažný duševní stav nejstarší dcery, které by odloučení od matky mohlo zhoršit její duševní stav.

Zdroj: ČTK
Další zprávy