Proč jsem ten Ještěd odepsal? Fakt nevím, říká Jandák

Martina Machová Martina Machová
5. 4. 2009 11:25
Rozhovor s bývalým ministrem kultury Vítězslavem Jandákem
Vítězslav Jandák na sjezdu ČSSD.
Vítězslav Jandák na sjezdu ČSSD. | Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

Liberec, Praha - To, o čem se mnoho let zpět v Liberci mluvilo, je tady. Obchodní dům Ještěd v centru Liberce nenávratně mizí a zůstane z něj zřejmě jen expozice v Technickém muzeu. Svému majiteli, společnosti Tesco store již nevyhovuje.

Poslední z ministrů kultury, který měl ještě reálnou šanci stavbu ze sedmdesátých let zachránit, byl sociální demokrat Vítězslav Jandák. Kdyby rozhodl, že oranžová struktura Karla Hubáčka a Miroslava Masáka v dolním centru Liberce je kulturní památkou, dům by nyní s největší pravděpodobností nerozebírala těžká technika.

"Upřímně, už si na to skoro nevzpomínám. Teď skutečně nevím," odpověděl bývalý ministr kultury z Paroubkovy vlády na otázku, co ho před třemi lety vedlo k podepsání ortelu nad stavbou známé architektonické dvojice.

Karel Hubáček se proslavil jako autor vysílače, horského hotelu Ještěd a Miroslav Masák jako autor obchodního domu Máj v Praze.

Obě stavby již kulturními památkami jsou. Liberecký obchodní dům nikoli. Ačkoli odborná komise ministerstva kultury a experti Národního památkového ústavu byli pro. 
 
A.cz: Proč jste jako ministr kultury rozhodl, že obchodní dům Ještěd nepatří na seznam kulturních památek?
 
Upřímně, už si na to skoro nevzpomínám. Asi na to byla expertíza nebo více expertíz, z nichž většina říkala, že to památka není.

Většinou jsem se řídil jimi, protože sám nejsem památkář. A myslím, že právě toto byl jeden z momentů, kdy jsem dal na podklady, které jsem dostal.

A myslím, že to vycházelo z toho, že se to tam skutečně dvakrát moc nehodilo.

A.cz: Ale odborná komise ministerstva doporučila, aby byl Ještěd jako památka uznán…

A proč jsem to tedy podepsal?

A.cz: Na to se vás právě ptám…

Teď skutečně nevím. Myslím, že tyto věci dělal první náměstek Formánek. Ministr se nemůže zabývat přímo libereckým obchodním domem či soubore v Horní Dolní. Pakliže dostanete materiály s výkladem prvního náměstka a odborníků, tak to potom podepíšete.

Konkrétně si opravdu na ten případ nevzpomínám.

Holt ten ministr má pod sebou sedm tisíc zaměstnanců a sedm tisíc problémů. Některé takové věci vám uniknou nebo si na ně nepamatujete. To se nevymlouvám.

A zpátky se vrátit k původnímu rázu? Ten Ještěd mi nepřipadal, že je zrovna nejhezčí. Když jsem jel do Liberce, každý na to nadával.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy