Proč jsem ten Ještěd odepsal? Fakt nevím, říká Jandák

Martina Machová Martina Machová
5. 4. 2009 11:25
Rozhovor s bývalým ministrem kultury Vítězslavem Jandákem
Vítězslav Jandák na sjezdu ČSSD.
Vítězslav Jandák na sjezdu ČSSD. | Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

Liberec, Praha - To, o čem se mnoho let zpět v Liberci mluvilo, je tady. Obchodní dům Ještěd v centru Liberce nenávratně mizí a zůstane z něj zřejmě jen expozice v Technickém muzeu. Svému majiteli, společnosti Tesco store již nevyhovuje.

Poslední z ministrů kultury, který měl ještě reálnou šanci stavbu ze sedmdesátých let zachránit, byl sociální demokrat Vítězslav Jandák. Kdyby rozhodl, že oranžová struktura Karla Hubáčka a Miroslava Masáka v dolním centru Liberce je kulturní památkou, dům by nyní s největší pravděpodobností nerozebírala těžká technika.

"Upřímně, už si na to skoro nevzpomínám. Teď skutečně nevím," odpověděl bývalý ministr kultury z Paroubkovy vlády na otázku, co ho před třemi lety vedlo k podepsání ortelu nad stavbou známé architektonické dvojice.

Karel Hubáček se proslavil jako autor vysílače, horského hotelu Ještěd a Miroslav Masák jako autor obchodního domu Máj v Praze.

Obě stavby již kulturními památkami jsou. Liberecký obchodní dům nikoli. Ačkoli odborná komise ministerstva kultury a experti Národního památkového ústavu byli pro. 
 
A.cz: Proč jste jako ministr kultury rozhodl, že obchodní dům Ještěd nepatří na seznam kulturních památek?
 
Upřímně, už si na to skoro nevzpomínám. Asi na to byla expertíza nebo více expertíz, z nichž většina říkala, že to památka není.

Většinou jsem se řídil jimi, protože sám nejsem památkář. A myslím, že právě toto byl jeden z momentů, kdy jsem dal na podklady, které jsem dostal.

A myslím, že to vycházelo z toho, že se to tam skutečně dvakrát moc nehodilo.

A.cz: Ale odborná komise ministerstva doporučila, aby byl Ještěd jako památka uznán…

A proč jsem to tedy podepsal?

A.cz: Na to se vás právě ptám…

Teď skutečně nevím. Myslím, že tyto věci dělal první náměstek Formánek. Ministr se nemůže zabývat přímo libereckým obchodním domem či soubore v Horní Dolní. Pakliže dostanete materiály s výkladem prvního náměstka a odborníků, tak to potom podepíšete.

Konkrétně si opravdu na ten případ nevzpomínám.

Holt ten ministr má pod sebou sedm tisíc zaměstnanců a sedm tisíc problémů. Některé takové věci vám uniknou nebo si na ně nepamatujete. To se nevymlouvám.

A zpátky se vrátit k původnímu rázu? Ten Ještěd mi nepřipadal, že je zrovna nejhezčí. Když jsem jel do Liberce, každý na to nadával.

 

Právě se děje

Další zprávy