Policie žádá o vydání Babiše a Faltýnka kvůli kauze Čapí hnízdo. Chtějí mě zlikvidovat, říká šéf ANO

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 10. 8. 2017 23:18
Kriminální policie ve čtvrtek požádala Poslaneckou sněmovnu o vydání dvou nejvlivnějších mužů hnutí ANO: Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Informaci serveru Forum24 deníku Aktuálně.cz potvrdil předseda sněmovny Jan Hamáček s tím, že žádost přišla od odboru hospodářské kriminality pražské kriminálky. "Tu žádost jsem neprodleně postoupil mandátovému a imunitnímu výboru Poslanecké sněmovny," řekl bez dalších podrobností šéf sněmovny. Žádost se týká dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo.
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš a místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek.
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš a místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek. | Foto: ČTK

Praha - Hospodářská kriminálka chce obvinit šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravou ruku Jaroslava Faltýnka. Pražští policisté požádali sněmovnu o vydání obou poslanců ke stíhání, řekl Aktuálně.cz šéf dolní komory Jan Hamáček. Pražské státní zastupitelství potvrdilo, že žádost poslalo v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo.

Babiš označil žádost policie za snahu politického systému zlikvidovat ho.

"Po Praze jsem od ledna 2016 slýchal, že se to na mě připravuje. Je to dlouhodobě promyšlená akce. Napřed přišlo anonymní trestní oznámení a slyšel jsem, že zadání bylo, aby mě trestně stíhali nejpozději v dubnu 2017. Dokonce o tom mluvili poslanci ve Sněmovně. Dostal to na starost ten "správný" policajt, pan Nevtípil, který figuroval v kauze ukradené firmy Neograph kmotry podnikateli Sittovi. 23. 7. 2017 jsem byl na výslechu a na můj dotaz ohledně mého postavení mi policista odpověděl, že jsem v teto pseudokauze svědek!" uvedl Babiš, který je momentálně na dovolené v Itálii.

"Čapí hnízdo je projekt z roku 2008! Proč to nikdo nezkoumal téměř 10 let a najednou, když jsem v politice, se na to podávají účelová trestní oznámení a policie to šetří? Ten projekt byl x-krát kontrován, za hejtmanů Bendla a Ratha i za ministra financí Kalouska. Nikdy nebylo kontrolními orgány konstatováno pochybení v udělení dotace!

Jde jenom o politický boj, nikoli o korupční skandál, jak se z toho někdo snaží dělat. Je to poslední zoufalý pokus zkorumpovaného systému mě zlikvidovat a dlouhodobě plánovanou akcí mě kriminalizovat a zabránit mi kandidovat ve volbách v říjnu 2017," dodal bývalý ministr financí.

Faltýnek řekl serveru Seznam Zprávy, že o žádosti, aby ho Sněmovna vydala, ví a nebude se jí bránit. Později v České televizi řekl, že své trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo považuje za šikanu ze strany policie. Tvrdí, že s žádostí o dotaci neměl nic společného. Na poslanecký mandát Faltýnek rezignovat nehodlá, a rozhodnutí chce nechat na voličích.

Zaorálek: Řádné vyšetření je i v Babišově zájmu

Žádost přišla ve čtvrtek, Hamáček ji rovnou předal odpovědnému orgánu sněmovny. Bližší informace o tom, z jakého důvodu chtějí policisté Babiše a Faltýnka stíhat, předseda nesdělil. "Tu žádost jsem neprodleně postoupil mandátovému a imunitnímu výboru Poslanecké sněmovny," řekl bez dalších podrobností šéf sněmovny.

Sněmovní mandátový a imunitní výbor se má žádostí zabývat 18. srpna, vyplývá z pozvánky na jednání. Sněmovna by se pak vydáním poslanců měla zabývat na nejbližší schůzi 5. září.

Mluvčí Městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová potvrdila, že jde o kauzu Čapí hnízdo. "Konkrétní jména nebudeme komentovat, ale mohu potvrdit, že policie podala do Poslanecké sněmovny žádost o vydání dvou poslanců k trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo," sdělila Aktuálně.cz Zenklová.

Podle volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka je kauza Čapí hnízdo důležitá a je třeba, aby byla řádně vyšetřena. "Měli bychom usilovat o to, aby se to řádně vyšetřilo. Domnívám se, že je v zájmu nejen sněmovny, ale i pana Babiše a Faltýnka," řekl Zaorálek v ČT. "Andrej Babiš už není členem vlády, proto nevidím důvod, proč bych měl záležitost v této chvíli komentovat," dodal premiér Bohuslav Sobotka.

Jak se jednotlivé strany postaví k hlasování o vydání špiček ANO, není zatím jasné. "Se žádostí se musíme nejprve seznámit," odpověděl na dotaz Aktuálně.cz šéf lidovců Pavel Bělobrádek. ODS chce svůj postup oznámit na podvečerní tiskové konferenci.

Rozhodnutá není ani TOP 09, která patří k nejhlasitějším Babišovým kritikům. "Zatím jsme tu žádost nikdo neviděli. A záležet také bude na postoji mandátového výboru. Co se týká mě osobně, pokud se to vydání týká skutečně kauzy Čapí hnízdo, tak by to podle mého stíháno být mělo," řekl šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

"V tuto chvíli mám příliš málo informací k žádosti o vydání. Nicméně kauza Čapí hnízdo vyžaduje vyšetření a je v zájmu všech zúčastněných, aby řádně vyšetřena byla. Byli jsme vždy pro vydávání poslanců, pokud nešlo o zjevnou šikanu, což, myslím, není tento případ. Proto bych patrně pro vydání ruku zvedl," doplnil šéf Starostů Petr Gazdík.

Šéf ODS navrhl Babišovi i Faltýnkovi, aby se sami vzdali mandátů, a zabránili tak politizaci situace.

Hrad nechal žádost bez komentáře. "V tuto chvíli nebudeme záležitost komentovat," napsal Aktuálně.cz mluvčí Jiří Ovčáček.

Vlevo původní morální kodex hnutí ANO, vpravo morální kodex přijatý v březnu 2017.
Vlevo původní morální kodex hnutí ANO, vpravo morální kodex přijatý v březnu 2017. | Foto: Economia

Babiš s Faltýnkem mají štěstí, že hnutí ANO letos v březnu "změkčilo" svůj etický kodex. Podle původního textu z roku 2014 měli obvinění členové neprodleně složit veřejnou funkci a rezignovat na členství v hnutí. V novém znění kodexu však tato tvrdá formulace chybí, nově musí členové odstoupit jen tehdy, když je proti nim podána obžaloba. Strana to tehdy vysvětlovala tak, že původní ustanovení bylo příliš přísné.

Babiš čelí v souvislosti s Čapím hnízdem od sklonku roku 2015 trestnímu oznámení. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš na mimořádné schůzi sněmovny svolané z popudu opozice řekl, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

V centru Bagdádu došlo ke dvěma útokům. Během výbuchů zemřelo nejméně 28 lidí

Při dvou sebevražedných útocích na rušném bagdádském tržišti přišlo ve čtvrtek o život nejméně 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. V minulosti za podobnými atentáty ale stáli radikálové z teroristické organizace Islámský stát (IS). S odkazem na irácké úřady o tom informovala agentura AP.

Útoky zasáhly obchodní čtvrť Báb aš-Šarkí v době, kdy se země potýká se zvýšeným politickým napětím kvůli ekonomické krizi a předčasným volbám plánovaným na říjen. Irácká armáda uvedla, že zahynulo 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno, někteří vážně. Nemocnice v Bagdádu po útoku aktivovaly tzv. traumaplán. Podle mluvčího armády příslušníci bezpečnostních složek před útokem pronásledovali dva sebevražedné atentátníky. Ti se poté odpálili na náměstí Tajaran.

Jde o první útoky v rušné bagdádské obchodní čtvrti za poslední tři roky. Naposledy se na místě odpálil sebevražedný atentátník v roce 2018 krátce poté, co tehdejší premiér Hajdar Abádí oznámil, že teroristická organizace Islámský stát byla v Iráku poražena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy