Žádost o vydání výsledky ANO neohrozí. Hlavně žádné "sorry jako", vzkazují Babišovi politologové

Jan Menšík Michael Švec Jan Menšík, Michael Švec
11. 8. 2017 5:30
Podle sociologů a politologů trestní stíhání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka nebude mít na výsledek voleb vliv. Žádost o vydání poslanců k trestnímu stíhání zaslala předsedovi Poslanecké sněmovny Janu Hamáčkovi (ČSSD) kriminální policie ve čtvrtek. "Zatím vždycky voliči stáli na straně Andreje Babiše, ale doposud do toho nikdy nezasáhla policie, že by si vyžádala trestní stíhání," popsal politolog Kamil Švec. Avšak on i další odborníci se shodují na tom, že vedoucí pozici hnutí ANO v nadcházející volbách kauza neovlivní.
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: ČTK

Praha - Kriminální policie ve čtvrtek požádala Poslaneckou sněmovnu o vydání dvou nejvlivnějších mužů hnutí ANO: Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Žádost se týká dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo. Otázkou ovšem zůstává, zda nový vývoj kauzy nějak ovlivní voličské preference hnutí ANO.

Sociolog Jan Herzmann míní, že dopad na voličskou podporu hnutí ANO bude mít kauza minimální. Upozorňuje, že Babišovo hnutí má nejsilnější tvrdé voličské jádro, které zprávy o vydání šéfa hnutí neovlivní. Podle předvolebních aktuálních průzkumů má hnutí ANO volební potenciál 33 procent, z čehož je 20 procent voličů právě tvrdé jádro.

"S tím se dají volby za současné situace vyhrát, i kdyby nikdo jiný hnutí ANO nevolil. Žádná jiná strana totiž nemá 20 procent ani v modelu - natož pak v tvrdém jádru," vysvětlil sociolog, podle nějž ANO ve volebních modelech krátkodobě přijde o dvě až tři procenta.

"Třináct procent voličů ANO zvažuje, ale ještě není rozhodnuto," uvedl analytik výzkumné agentury Median Daniel Prokop. Jak těchto přibližně 13 procent voličů celá kauza ovlivní, nechtěl Prokop odhadovat.

Politolog Lukáš Jelínek si myslí, že kauza může mít na volby dopad, pokud budou přicházet nové a závažnější informace. "Ze sociologických průzkumů vyplývá, že voliči ANO jsou tolerantnější a kauzy se jich tolik nedotýkají. Druhá věc je, jak na ně může působit tato trestněprávní linie příběhu. Dokud je to jen běžná součást předvolebního boje, vždy se to dá nějakým způsobem shodit nebo bagatelizovat. V okamžiku, kdy už koná policie a státní zástupci, může to té kauze před voliči dodat na závažnosti," uvedl Jelínek.

Podle politologa Kamila Švece může postup policie v kauze Čapího hnízda určitou část Babišových voličů odradit. "Zatím vždycky voliči stáli na straně Andreje Babiše, ale doposud nikdy do toho nezasáhla policie, že by si vyžádala trestní stíhání. A to může ovlivnit volby," soudí Švec.

Důležité podle něj bude také to, jak se zachovají politici a pak samotní aktéři. "Nemělo by se to zvrhnout v klasické sorry jako, nebudu nic vysvětlovat a je to kampaň," připomněl Babišovy výroky k nákupu dluhopisů Švec. Také podle Jelínka je důležité, jak se k situaci Babiš a další politici postaví, zda kauzu nebudou politizovat.

Další politolog Pavel Šaradín soudí, že nevyhnutelným krokem, aby hnutí ANO ztratilo co nejméně voličů, je vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání. "Když se podíváme na Babišovy a Faltýnkovy výroky za uplynulé čtyři roky, jinou možnost nemají," říká. "V opačném případě se může ukázat, že Andrej Babiš nemá tu auru bojovníka proti korupci, ale že se do toho nějakým způsobem sám zaplétá," doplnil.

Již dříve byl Babiš nařčen z podvodů týkajících se nákupu dluhopisů, celá záležitost vyvrcholila květnovou vládní krizí a odchodem Babiše z postu vicepremiéra a ministra financí. Nejasnosti v případu se však na voličských preferencích hnutí ANO negativně neprojevily. Rozdíl mezi těmito dvěma kauzami je podle expertů v tom, že Čapí hnízdo je pro voliče srozumitelnější než korunové dluhopisy.

"Určitě je to hmatatelnější. Už když byla první vlna diskuse o kauze Čapí hnízdo, tak to hnutí ANO krátkodobě pocítilo v preferencích, což podle mě nastane zase. Ale byl to mírný pokles," prohlásil Herzmann.

"Překvapilo mě to, že Babišovi konkurenti tak silně hráli příběh o korunových dluhopisech, které se skutečně špatně vysvětlovaly, zatímco Čapí hnízdo se dá celkem srozumitelně vysvětlit v pěti větách. To může být pro Babišovy voliče stravitelnější včetně té omáčky, kterou k tomu dodal sám Babiš, když mluvil o své rodině," popsal Jelínek.

Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek již avizoval, že se vydání bránit nebude. Andrej Babiš to označil za další předvolební snahu oslabit jeho pozici a hnutí ANO.

Babiš čelí v souvislosti s Čapím hnízdem od sklonku roku 2015 trestnímu oznámení. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš na mimořádné schůzi sněmovny svolané z popudu opozice řekl, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 50 minutami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy