Příští šéf vnitra nepočítá s Červíčkem, ani s Lessym

Radek Nohl Radek Nohl
7. 1. 2014 12:55
Milan Chovanec, který by měl usednout do křesla ministra, si chce vybrat sám
Kandidát ČSSD na ministra vnitra Milan Chovanec.
Kandidát ČSSD na ministra vnitra Milan Chovanec. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Milan Chovanec, kandidát sociální demokracie na post ministra vnitra, počítá s tím, že by si po svém jmenování mohl vybrat zcela nového policejního prezidenta.

Z těch informací, které Chovanec získal po úterní schůzce se současným šéfem resortu Martinem Pecinou, je podle jeho slov pravděpodobné, že šéf policie nebude ani Martin Červíček, ani Petr Lessy.

Ale někdo jiný a možná jen dočasně.

V případě Červíčka má Pecina již v úterý odpoledne říct, zda zruší jeho jmenování. A Lessy by podle Chovance měl v brzké době vydat velmi zásadní prohlášení. Lessy v rozhovoru s Aktuálně.cz řekl, že v současné době počítá s více variantami.

Chovanec ale poté, co se již dříve sešel také s Lessym, bere jeho konec v čele prezidia za skoro hotovou věc.

"Nový ministr vnitra bude mít možnost si podle zákona vybrat nového policejního prezidenta," prohlásil pro Aktuálně.cz Chovanec poté, co se dneska dopoledne sešel s Pecinou.

Kritika ministra Peciny

Podle Chovance však bude muset být výběr nového šéfa policie v případě, že se Červíček obrátí na soud, velmi obezřetný. To totiž znovu hrozí, že za pár měsíců budou v čele prezidia dva šéfové.

Současný ministr vnitra Martin Pecina.
Současný ministr vnitra Martin Pecina. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Pokud jsou ty dokumenty a informace, které jsem měl možnost vidět, pravdivé, tak se může pan Červíček v řádu několika měsíců vrátit zpět do čela policie," podotkl Chovanec.

Pecinu navíc Chovanec za jeho kroky kritizuje.

"Jsou unáhlené a měl by s rozhodnutím čekat na vládu," řekl Chovanec v reakci na to, že Pecina hodlá dneska oznámit, zda zruší jmenování Červíčka do čela policie tak, jak mu to doporučila jeho poradní komise. Pecina se však brání tím, že rozhoduje podle zákona. To Chovancovi také sdělil při jejich osobních schůzce.

Červíček se obrátí na soud

Když Pecina jmenování Červíčka zruší, bude jediným policejním prezidentem Petr Lessy. Ten přitom nevyloučil, že se ještě dneska s Pecinou sejde. "Já to mám v hlavě srovnané," prohlásil Lessy na otázku, zda má jasno o své budoucnosti.

Na další dotaz, zda počká na jmenování nového ministra vnitra a poté se rozhodne, zda funkci opustí, odpověděl vyhýbavě. "Já bych vám to rád řekl, ale zatím nevím, protože neznám rozhodnutí ministra vnitra," podotkl Lessy.

Rychlost, s jakou rozhodla Pecinova poradní komise, však kritizují také policejní odbory a Červíčkův advokát Josef Kopřiva. "Považuji to řízení za šaškárnu," prohlásil Aktuálně.cz Kopřiva.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

před 1 hodinou

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy