Zeman se setká s krajany v Bělehradě, doprovází ho podnikatelská delegace

ČTK ČTK
10. 9. 2019 8:00
Miloš Zeman v úterý zahájí státní návštěvu Srbska. Do Bělehradu ho doprovodí čtyři čeští ministři, zároveň na Balkán míří asi padesátičlenná podnikatelská delegace. Český prezident v Bělehradě zůstane do čtvrtka.
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: ČTK

Se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem se Zeman setká hned po příletu, kdy spolu položí věnce u památníku věnovanému obráncům Bělehradu z první světové války. Večer se pak setká s českými krajany, kteří v Srbsku žijí především v Bělehradě a na území srbské části Banátu.

Ve středu Vučić přivítá Zemana oficiálně v Srbském paláci. Po asi půlhodinovém soukromém rozhovoru se k prezidentům přidají národní delegace. V české budou mimo jiné ministři vnitra Jan Hamáček, obrany Lubomír Metnar, průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dopravy Vladimír Kremlík.

Jedním z hlavních témat společných jednání by měla být ekonomika. O ekonomické spolupráci budou Zeman s Vučićem mluvit i na česko-srbském hospodářském fóru, které se bude konat ve středu odpoledne.

Ve funkci prezidenta navštíví Zeman srbskou metropoli podruhé, poprvé to bylo v roce 2014. V příštích týdnech budou se srbskými politiky jednat i další představitelé České republiky. Srbská premiérka Ana Brnabičová se ve čtvrtek v Praze zúčastní zasedání zemí visegrádské čtyřky, kam kromě členských zemí (Česka, Slovenska, Polska a Maďarska) byly pozvány i západobalkánské státy.

Vučić se pak začátkem října zúčastní podobného setkání prezidentů v Lánech. Do Srbska také v říjnu zamíří předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Vlak u Nymburka srazil člověka. Železniční provoz je omezen

Osobní vlak ve čtvrtek ráno srazil na železniční trati mezi Nymburkem a Poděbrady člověka. Provoz dálkových i regionálních vlaků byl v uvedeném úseku zastaven. Na webu to uvedly České dráhy. Omezení kvůli nehodě, která se stala před 05:30, by podle jejich předběžného odhadu mělo trvat zhruba do 07:00.

Další zprávy