Zeman se setká s krajany v Bělehradě, doprovází ho podnikatelská delegace

ČTK ČTK
10. 9. 2019 8:00
Miloš Zeman v úterý zahájí státní návštěvu Srbska. Do Bělehradu ho doprovodí čtyři čeští ministři, zároveň na Balkán míří asi padesátičlenná podnikatelská delegace. Český prezident v Bělehradě zůstane do čtvrtka.
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: ČTK

Se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem se Zeman setká hned po příletu, kdy spolu položí věnce u památníku věnovanému obráncům Bělehradu z první světové války. Večer se pak setká s českými krajany, kteří v Srbsku žijí především v Bělehradě a na území srbské části Banátu.

Ve středu Vučić přivítá Zemana oficiálně v Srbském paláci. Po asi půlhodinovém soukromém rozhovoru se k prezidentům přidají národní delegace. V české budou mimo jiné ministři vnitra Jan Hamáček, obrany Lubomír Metnar, průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dopravy Vladimír Kremlík.

Jedním z hlavních témat společných jednání by měla být ekonomika. O ekonomické spolupráci budou Zeman s Vučićem mluvit i na česko-srbském hospodářském fóru, které se bude konat ve středu odpoledne.

Ve funkci prezidenta navštíví Zeman srbskou metropoli podruhé, poprvé to bylo v roce 2014. V příštích týdnech budou se srbskými politiky jednat i další představitelé České republiky. Srbská premiérka Ana Brnabičová se ve čtvrtek v Praze zúčastní zasedání zemí visegrádské čtyřky, kam kromě členských zemí (Česka, Slovenska, Polska a Maďarska) byly pozvány i západobalkánské státy.

Vučić se pak začátkem října zúčastní podobného setkání prezidentů v Lánech. Do Srbska také v říjnu zamíří předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy