Prezident Pavel jmenoval nového ministra pro vědu. Stal se jím poslanec Ženíšek

ČTK ČTK
16. 5. 2024 12:59
Prezident Petr Pavel ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval členem vlády poslance Marka Ženíška (TOP 09). Pětačtyřicetiletý politik se ujme funkce ministra pro vědu, výzkum a inovace po stranické kolegyni Heleně Langšádlové. Ženíšek nástupem do vlády končí ve funkci šéfa sněmovního zahraničního výboru a na dalších postech v dolní komoře parlamentu.
Prezident Petr Pavel na Pražském hradě jmenoval členem vlády poslance Marka Ženíška (TOP 09).
Prezident Petr Pavel na Pražském hradě jmenoval členem vlády poslance Marka Ženíška (TOP 09). | Foto: ČTK

Langšádlovou prezident odvolal k neděli 5. května, rezignaci předtím oznámila kvůli nespokojenosti mateřské strany s prezentací výsledků veřejnosti. Nahradit ji měl ekonom Pavel Tuleja. Kandidatury se ale vzdal kvůli informacím o tom, že publikoval v takzvaných predátorských časopisech, a kvůli kritice kvality své odborné práce. Vedení TOP 09 následně minulý týden navrhlo na post Ženíška.

Prezident při ceremoniálu ocenil, že funkce nezůstala prázdná dlouho. "Jsem přesvědčen, že Marek Ženíšek se s touto náročnou agendou dokáže poprat," uvedl Pavel. Připustil, že vzhledem k blížícímu se konci volebního období a personální kapacitě, kterou bude mít Ženíšek na úřadu vlády k dispozici, ho nečeká lehký úkol. "Věda, výzkum, inovace a vzdělání jsou prioritami vlády a jsou mimořádně důležité pro to, aby naše ekonomika uspěla ve výrazně konkurenčním prostředí," dodal Pavel.

Ženíšek se má podle Pavla soustředit i na strategickou komunikaci a boj s dezinformacemi. "Jsem přesvědčen, že události, ke kterým dochází v našem okolí, svědčí o tom, jak zhoubnou moc mohou mít dezinformace na veřejné mínění i nálady ve společnosti," uvedl prezident. Narážel pravděpodobně mimo jiné na středeční atentát na slovenského premiéra Roberta Fica.

Výměna ministra pro vědu je osmou změnou ve vládě. Ženíšek za svou prioritu dříve označil navýšení rozpočtu vědy pro příští rok. Plánuje také prezentovat výsledky české vědy ve světě, k čemuž hodlá využít i kontakty nabyté ve sněmovně. Dalšími cíli jsou dokončení návrhu zákona o vědě, vývoji a inovacích či reformy přenesení poznatků z vědy do praxe.

Jmenováním do vlády skončil Ženíšek ve sněmovním branném i zahraničním výboru, který vedl. O zástupci v zahraničním výboru bude klub TOP 09 podle předsedy Jana Jakoba teprve jednat. "Nevylučuji, že finální rozhodnutí padne až po evropských volbách. Lze totiž předpokládat, že dojde k dalším změnám," sdělil Jakob.

Za koalici Spolu kandiduje do Evropského parlamentu ze šestého místa poslanec TOP 09 Ondřej Kolář. Pokud by uspěl, ve sněmovně by ho měl vystřídat vysokoškolský učitel Martin Dlouhý.

 

Právě se děje

Další zprávy