Přestupky nově: O kolik se "zdraží" krádež nebo výtržnictví?

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 21. 1. 2015 15:00
Poslanci schválili v prvním čtení novelu zákona o přestupcích. Zavádí přísnější tresty, zvláště pro recidivisty.

Praha - Poslanci schválili v prvním čtení novelu zákona o přestupcích z pera ministra vnitra Milana Chovance. Zákon zpřísňuje některé tresty za běžné přestupky, jako je neuposlechnutí úřední osoby nebo rušení nočního klidu.

Chovanec také chystá registr přestupků, který umožní policii a obcím odhalit recidivisty a udělit jim přísnější tresty. Za opakovanou drobnou krádež by tak zloděj místo pokuty do 15 tisíc korun musel zaplatit až 30 tisíc. Za opakované založení černé skládky bude místo 50 tisíc hrozit až 75 tisíc korun.

Silvestrovské oslavy na Václavském náměstí v Praze.
Silvestrovské oslavy na Václavském náměstí v Praze. | Foto: ČTK

Rušení nočního klidu

Poprvé: až 10 tisíc

Opakovaně: až 15 tisíc

V některých případech může být udělen i zákaz pobytu. Podle platných zákonů můžete dostat pokutu maximálně ve výši 5 tisíc korun.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Zemřel herec Derek Fowlds, tajemník ze série Jistě, pane ministře

Ve věku 82 let zemřel dnes britský herec Derek Fowlds, jehož v Čechách znali diváci zejména z televizních sitcomů Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére. Podle serveru BBC zemřel dnes ráno v nemocnici v jihoanglickém městě Bath na zápal plic.

"Dnes odešel drahý kolega… Derek Fowlds byl opravdu milý člověk a fantastický herec… soustrast jeho rodině i přátelům, byl skutečná legenda," komentoval úmrtí na twitteru herec Larry Lamb.

Fowlds se narodil 2. září 1937 v Londýně. Hercem podle svých slov ani být nechtěl. "Chtěl jsem být fotbalista," vzpomněl ve své autobiografii z roku 2015. Když ale v jedné školní hře z jeviště uslyšel smích publika, rozhodl se pro herectví.

Fowlds začínal na divadle ve West Endu, od 60. let se objevil i v několika filmech, ale více se proslavil až rolí ministerského tajemníka Bernarda Woolleyho z kultovní satiry z osmdesátých let nazvané Jistě, pane ministře a další série Jistě, pane premiére.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americký soud zamítl žalobu mládeže na vládu kvůli klimatické politice

Federální odvolací soud ve Spojených státech v pátek zamítl žalobu proti klimatické politice vlády, kterou vznesla skupina dětí a dospívající mládeže. Informovala o tom agentura Reuters, podle které je to tvrdá rána tomuto významnému případu, kdy mladí lidé viní vládu, že ohrožuje jejich budoucnost.

Odvolací soud se v poměru dva ku jednomu shodl na tom, že žalující, kterým bylo v době podání žaloby osm až 19 let, neměli v případu odpovídající právní postavení. Soud rovněž konstatoval, že problémy vznesené v žalobě by měly řešit jednotlivé složky federální vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy