Přes tisíc zkušených policistů dává výpověď kvůli rentě

Domácí Markéta Chaloupská, Domácí
30. 10. 2009 18:50
V sobotu končí lhůta, která jim umožňuje odejít podle starého služebního zákona
Foto: Policie ČR

Praha - Policisté odhadují, že jejich řady kvůli výhodné rentě opustí na tisíc osm set lidí. Odchody se týkají zejména zkušených policistů, kteří mají odslouženo více jak deset let.

Většina těchto strážců zákona totiž využila možnosti odejít do civilu podle starého služebního zákona, který jim umožňuje svléknout uniformu po deseti letech s měsíční rentou v řádech několika tisíců korun. Čas podat výpověď a odejít tak za "starých" podmínek mají do konce října, tedy zítřejší soboty.

Podle nového služební zákona přijatého za exministra Ivana Langera mají policisté nárok na příspěvek až po 15 letech služby. Tedy musí zůstat minimálně o pět let déle.

Přesná čísla, kolik lidí uniformu svlékne, budou policisté znát příští úterý.

"Lhůta končí zítra a musíme mít nějakou dobu na zpracování," řekl mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej. Podle něj policisté mají k dispozici pouze statistiku, podle které k 1. říjnu podalo výpověď 1003 lidí.

Policie se s nedostatkem lidí potýká i přes masivní kampaň už několik let. V současnosti jim chybí přes tři tisíce lidí.

Největší exodus policisté pamatují v roce 2007, kdy nový služební zákon začal platit. Tehdy policii opustilo přes pět tisíc lidí.

Letos do civilu například odešel někdejší náměstek policejního prezidenta Jiří Houba, který měl pod sebou celou kriminálku včetně elitních celostátních útvarů nebo šéf pátračů Ladislav Kadeřábek, který mimo jiné pátral po uprchlém podnikateli Tomáši Pitrovi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Pavel bude konzultovat důchodovou reformu, daně nebo témata pro mladé s Nerudovou

Prezident Petr Pavel vyjádřil zájem o konzultace mimo jiné o důchodové reformě nebo daňové politice, uvedla v pátek po setkání na Pražském hradě Pavlova protikandidátka z prezidentských voleb, ekonomka Danuše Nerudová. Bude mít roli externí expertky, komunikovat spolu budou ad hoc. Probírali také témata zaměřená na mladé lidi.

"Vyjádřil zájem, jestli by mohl konzultovat věci kolem důchodové reformy. S tím mu samozřejmě ráda poradím, respektive ráda mu dám svoje stanovisko a svůj názor," řekla novinářům Nerudová, která dříve působila jako předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody. S prezidentem se dohodla také na konceptu další spolupráce v prosazování témat, na která se zaměřují mladí lidé. K tomu se opět setkají koncem května.

Jednání o důchodové reformě je podle Nerudové důležité uchopit velmi citlivě. "Je potřeba konsenzus napříč politickým spektrem," poznamenala. Jde podle ní o jednu z posledních příležitostí, jak udělat takové změny, aby generace, jež půjde kolem roku 2050 do důchodu, měla penzi zajištěnou.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Podvodníci opět porušují zákaz podomního prodeje energií, varuje ERÚ a obce

Nepoctiví prodejci či zprostředkovatelé energií, tzv. energošmejdi, začali znovu častěji porušovat zákaz podomního prodeje. Úřady a obce tak evidují nárůst počtu stížností. Upozornil na to dnes v tiskové zprávě Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten společně s energetickými firmami varoval i před dalšími postupy podvodníků. Ti v posledních týdnech zintenzivnili své aktivity.

"Na obcích opět řešíme stížnosti na podomní prodej. Za mnohými z nich se přitom schovávají tzv. energošmejdi, kteří v posledních měsících znovu obnovili své aktivity. Vydávají se za zaměstnance dodavatelů nebo distributorů energií, schovávají se za nejrůznější úřady, zkrátka z lidí mámí podpisy pod smlouvy pod nejrůznějšími lživými záminkami," uvedla výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.

Porušování zákazu podomního prodeje musí řešit zejména obce. Dozor nad zprostředkovateli energií sice vykonává od loňska ERÚ, ten ovšem pokutovat porušování zákazu podomního prodeje nemůže. "ERÚ může postihnout například zprostředkovatele, který by nabízel energie bez potřebné registrace. Jestliže ale poruší zákaz podomního prodeje, který je dán obecním předpisem, je potřeba primárně volat městskou policii. Pokutu na energošmejda totiž v takovém případě může uvalit jen samotná obec," vysvětlila členka rady ERÚ Markéta Zemanová. Zdůraznila, že v podobných případech je kontaktování městské policie vhodnější i kvůli rychlosti, s jakou mohou strážníci zasáhnout a která je zásadní také kvůli zajištění důkazů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy