Holokaust nespadl z nebe, předcházely mu signály nenávisti, řekl Babiš v Osvětimi

27. 1. 2020 19:59
Nejdůležitějším poselstvím z připomínek 75. výročí osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi je připomínka, že holokaust nespadl náhle z nebe a že jeho hrůzám předcházela řada signálů nenávisti. Českým novinářům to po vzpomínkovém ceremoniálu řekl český premiér Andrej Babiš.
Premiér a předseda ANO Andrej Babiš
Premiér a předseda ANO Andrej Babiš | Foto: Václav Vašků

Vyzdvihl přitom projev jednoho z řečníků z řad přeživších, který mluvil o nutnosti nestavět se k projevům nenávisti lhostejně.

"Pro mě nejdůležitější projev byl o tom, že to, co se tady stalo, nepřišlo z nebe," řekl Babiš. Připomněl, že v Osvětimi se dnes mluvilo o řadě varovných znamení před holokaustem - hanlivé nápisy na židovských obchodech, štvavé články v tisku nebo násilí v ulicích měst. "Potom to skončilo tady - likvidací těch lidí," řekl Babiš.

Premiér už před odletem do Osvětimi hovořil o tom, že celý svět se potýká nejen s novou vlnou antisemitismu, ale obecně s projevy nenávisti. Česko však podle něj na rozdíl od některých západoevropských zemí nemá tak zásadní problémy.

Babiš připomněl, že se minulý týden zúčastnil v Jeruzalémě jiné z akcí připomínajících holokaust. "Tady to bylo hlavně o přeživších. Je to samozřejmě úplně jiný zážitek tady v tom táboře, protože tady jsou velké emoce," řekl.

Vzpomínky v Osvětimi se zúčastnilo mimo jiné přibližně 200 přeživších vězňů tábora, ve kterém za druhé světové války zemřelo přes 1,1 milionu lidí, většinou Židů.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 55 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy