Za studenty FAMU, kteří vyvěsili tibetskou vlajku, plně stojíme, říkají zástupci vysokých škol

ČTK Lukáš Prchal ČTK, Lukáš Prchal
Aktualizováno 4. 4. 2016 16:06
Snahu o vysvětlení incidentu s vyvěšením tibetské vlajky na FAMU plně podpořilo předsednictvo Studentské komory Rady vysokých škol. Komora také podpořila názor senátu FAMU, který pokládá tuto událost za bezprecedentní narušení práva na svobodu vyjadřování. Předsednictvo Rady vysokých škol tato událost znepokojila a stejně jako FAMU žádá příslušné orgány o řádné prošetření a veřejné vysvětlení celého incidentu. Tibetská vlajka byla na FAMU vyvěšena během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na konci března.
Tibetské vlajky na FAMU.
Tibetské vlajky na FAMU. | Foto: Kristýna Bartošová

Praha - Předsednictvo Studentské komory Rady vysokých škol, která zastupuje všechny studenty vysokých škol v Česku, podpořilo Akademický senát FAMU ve snaze o vysvětlení incidentu s tibetskou vlajkou při nedávné návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Studentská komora Rady VŠ také plně podpořila usnesení Akademického senátu FAMU, který pokládá tuto událost za bezprecedentní narušení práva na svobodu vyjadřování.

Fakulta se během návštěvy čínského prezidenta ve dnech 28. až 30. března připojila k iniciativě veřejného vyvěšení tibetské vlajky coby symbolu vyjadřujícího podporu všem osobám a skupinám, jejichž lidská práva jsou porušována perzekucí ze strany čínského režimu. Přímo v budově se o ni zajímali dva muži, kteří se představili jako příslušníci kriminální policie. Podle České televize policie incident popřela.

Předsednictvo Rady vysokých škol tato událost znepokojila a stejně jako FAMU žádá příslušné orgány o řádné prošetření a veřejné vysvětlení celého incidentu. "Zdůrazňujeme, že svoboda projevu a akademická práva, jakožto základní principy demokracie, jsou nedílnou součástí naší společnosti a nesmějí být za žádných okolností kýmkoliv ohýbány či oklešťovány," uvedla ve svém usnesení.

Svoboda vyjadřování je hodnotou nezbytnou nejen pro zdravou funkci akademického prostředí, ale rovněž pro fungování celé demokratické společnosti, uvedla místopředsedkyně studentské komory Barbora Stuhlová. "Ať už je názor na situaci kolem návštěvy čínského prezidenta v ČR jakýkoliv, stojím plně za právy studentů, kteří se ho rozhodli manifestovat vyvěšením tibetské vlajky, a také Akademickým senátem FAMU, jenž ji na své budově ponechá jako symbol svobody slova," doplnila v tiskové zprávě.

Předseda Studentské komory Rady vysokých škol Hynek Roubík věří tomu, že policie tuto záležitost dostatečně vysvětlí. "V opačném případě by bylo namístě, aby uznala pochybení a vyvodila z něj patřičné důsledky," dodal.

Školu zatím policie neoslovila

Policie zatím uměleckou školu nekontaktovala a žádným způsobem si ani nevyžádala kamerové záběry, které škola jako důkaz nabídla. "Ze strany policie nás zatím nikdo nekontaktoval. Celou záležitost ale chceme důkladně prošetřit," řekl na dotaz Aktuálně.cz děkan FAMU Pavel Jech.

A policie se v rámci vyšetřování k případu nevyjadřuje. Neodpověděla tedy ani na otázky, zda nebo kdy vysokou školu kvůli případu osloví. "Z pochopitelných důvodů však jednotlivé dílčí kroky vnitřní kontroly nemůžeme blíže komentovat," řekl mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán s tím, že výsledky kontroly údajných excesů budou známé během několika týdnů.

Podobně jako vlajka na FAMU policistům vadily tibetské vlajky v kancelářích v blízkosti hotelu Hilton, jak Aktuálně.cz informovalo ve středu. Policisté zaměstnance kanceláří vyzvali, aby vlajku sundali. Vysvětlili to tím, že vadí odstřelovačům, kteří tak nevidí, co se za vlajkou skrývá.

 

Právě se děje

Další zprávy