reklama
 
 

Čeho se bojíte? Opozice kritizuje členy vlády za neúčast na interpelacích

Aktualizováno 6. 12. 2018 10:22
Poslanci si ve čtvrtek ráno stěžovali na sociálních sítích, že k interpelacím ve sněmovně nedorazil ani jediný člen vlády. Neměli tak komu klást otázky a schůzi proto přerušili. Až po patnácti minutách obsadil vládní lavice alespoň ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Opozice členy kabinetu opakovaně kritizuje za neúčast na interpelacích, ale také za neochotu odpovídat na předložené dotazy.

"Jak ‚makají‘ ministři naší vlády. Dnes jsou v plánu interpelace, tak jako vždy ve čtvrtek, když jedná sněmovna. V ministerských lavicích ani noha. O to zajímavější to je, že někteří ministři jsou zároveň i poslanci," uvedl na Twitteru například poslanec Vlastimil Válek (ODS). Pirát Ondřej Profant dokonce členy vlády označil za "tragédy".

Interpelace jsou jedním z mála způsobů, jak se poslanci mohou obracet s dotazy na členy vlády a kontrolovat tak její činnost. Své otázky mohou pokládat buď písemně, nebo ústně. Na interpelace jsou vyhrazeny čtvrtky, pokud jsou jednacími dny. Člen vlády má povinnost na dotazy odpovědět a to v maximální lhůtě třiceti dnů.

Opoziční poslanci si však dlouhodobě stěžují, že členové vlády na jejich otázky neodpovídají a odbíhají od tématu. Předseda pirátské frakce Jakub Michálek dnes podotkl, že jeho interpelace na premiéra Andreje Babiše (ANO) o elektronickém spisu leží ve Sněmovně od října a ministerský předseda od té doby na písemné dotazy na členy vlády nedorazil. "Mně to nepřijde už normální," uvedl Michálek.

Babiš se z dnešního dopoledního jednání dolní komory omluvil. Omluvu z části nebo z celého jednacího dne doručila i další desítka ministrů. Stejně postupovalo šest desítek poslanců. "Kdyby se ministři hodnotili podle účasti, obávám se, že by splakali nad výdělkem," podotkl Michálek.

Kritiku ODS pak vyvolalo hlasování Sněmovny o návrhu dalšího interpelujícího Vojtěcha Munzara (ODS) na přerušení projednávání jeho interpelace pro nepřítomnost ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO), na níž mířila. Dotaz se týkal postupu finanční správy vůči novomanželům, od nichž chtěla zjistit údaje k jejich svatebním hostinám. Sněmovna návrh na přerušení diskuse odmítla.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura na to reagoval slovy, že navrhne vyřazení písemných interpelací jako takových ze sněmovního jednacího řádu. "Hnutí ANO si z nás dělá legraci. Čeho se bojíte?" tázal se. Dolní komora nakonec většinou hlasů písemnou odpověď Schillerové odmítla, a ministryně tedy bude muset Munzarovi zaslat odpověď novou. Projednávání některých dalších interpelací Sněmovna přerušila.

Předseda klubu KSČM Pavel Kováčik zdůraznil, že nepřítomné členy vlády neobhajuje, ovšem podotkl, že na interpelace nechodili ani v minulých volebních obdobích, i za vlád ODS. "Nic nového pod sluncem," konstatoval.

Ve sněmovně se našla náušnice, vyzval Radek Vondráček poslankyně a ukončil schůzi | Video: Poslanecká sněmovna |  01:06

autoři: hel, ČTK | 6. 12. 2018 10:10

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama