Lenka Vaňková je malířka a své olejomalby prodává na Karlově mostě. Když ráno slyšela, že Praze hrozí teroristický útok, přemýšlela, jestli se na nejnavštěvovanější pražskou památku vůbec vydat.
"Říkala jsem manželovi, jestli mi to stojí za to," říká Vaňková. Nakonec se na Karlův most vypravila.
"Jsem tady už hodinu a zatím tady byla jenom naše ochranka, kterou si platíme. Žádné policisty jsem neviděla," říká malířka. Dodává, že turistů dnes rozhodně neubylo, není poznat ani žádná nervozita nebo neklid.
"Je tu turistů jako jindy a chovají se stejně jako jindy," říká Vaňková.
V centru Prahy je klid
Podobně to vypadá i na jiných místech ve středu Prahy. Všude je klid, ulice jsou plné turistů, do centra vyrazili ve slunečném počasí i rodiny s dětmi.
Infobox
JAK SE CHOVAT V PRAZE?
- Na některých místech se Pražané a návštěvníci hlavního města mohou setkat s větším množstvím ozbrojených policistů. Hromadná doprava funguje normálně dál, neruší se ani víkendové akce typu Vinohradské vinobraní. Se zvýšenými kontrolami je potřeba počítat na letišti.
- "Nebudeme nějak zbytečně obtěžovat našimi opatřeními občany Prahy a nějak narušovat běžné fungování města. Cílem opatření totiž není zneklidňovat veřejnost, pouze ji informovat a připravit na větší počet ozbrojených policistů na některých místech hlavního města," uvedl policejní prezident Vladislav Husák.
- Policisté také žádají občany, aby nezkoušeli, zda je policie skutečně bdělá. "Určitě víte, co mám na mysli. Mohlo by být nebezpečné zkoušet, zda policie provede zákrok," řekl Husák.
Občas se mezi ovšem objeví dvojice policistů v černých kombinézách, neprůstřelných vestách a se samopaly.
"My jsme tady normálně každý den, ale tamti jsou tady ode dneška," říká jeden z dvojice "normálních" policistů před Staronovou synagogou a ukazuje na své kolegy v černém.
Samopalníci procházejí po Václavském náměstí, v okolí Obecního domu nebo na Hlavním nádraží.
Viditelná i neviditelná opatřená
"Policisté? Ještě jsem je neviděl," říká ale například mladý turista z Irska na pražském Můstku v dolní částí Václavského náměstí. "Budeme se lépe dívat," usmívá se jeho přítelkyně. Oba pak zamíří směrem k soše svatého Václava.
"Opatření jsou trojí: Viditelná, méně viditelná a neviditelná," vysvětluje ministr vnitra Ivan Langer (ODS), proč na některých místech nejsou vidět policejní uniformy. Například ve stanicích metra v centru Prahy nebyl po poledni jediný policista.
Vlaky metra jsou na první pohled zaplněné stejně jako v jiné dny. "Ne, ne, ne, terorismu se nebojíme," kroutí hlavnou mladý muž, který jede se svou ženou a malým dítětem na Vinohradské vinobraní.
Magistrát zatím kvůli zvýšenému nebezpečí terorismu neplánuje, že by zrušil zábavné víkendové akce.
Okolo půl druhé se ovšem vlaky na lince C zastavily. Anonym totiž nahlásil, že v Nuselském mostě, jehož trupem linka vede, je bomba. Policisté museli trať prohledat. Nic nenašli.
"Tato nepříjemná situace by v žádném případě neměla vést k tomu, aby jednotlivci se pokoušeli ve svých fantaziích a představách stylizovat do nejrůznějších akčních filmů a oznamovat na číslech pro to zřízených uložení nejrůznějších anonymních bomb," apeloval vzápětí pražský primátor Pavel Bém.
Policisté na vytipovaných místech
"Nasadili jsme na natipovaná riziková místa naše policisty a městské strážníky. Z taktických důvodů neřeknu počet těchto objektů, ale můžeme mluvit o desítkách," uvedl policejní prezident Vladislav Husák.
Právě na policejním prezídiu se po nočním jednání vlády sešel řídící štáb a rozhodoval o tom, kde a jak policejní ochranu posílit. Opatření se zavedla po čtvrté hodině ranní.
Více policistů je například v blízkosti židovských synagog. Fotoreportér Aktuálně.cz byl dokonce legitimován."Celé to proběhlo velmi slušně. Policisté byli zdvořilí a slušně mě požádali o doklady. Ostraha podle nich souvisí se začínajícím židovským Novým rokem," popisuje fotoreportér.
Jinde nabízejí toto vysvětlení: "Máme monitorovat všechno, co není normální ruch," řekl zpravodajce ČTK policista na Václavském náměstí. Jeho kolegové právě kontrolovali doklady hlasitě vykřikujícímu, zhruba třicetiletému cizinci.
Chtěli znát jeho jméno, bydliště i místo, kde nocoval. Po kontrole jeho pasu si jeden z policistů ověřoval údaje vysílačkou. "Ano," odpověděl policista ve voze ČTK na dotaz, zda se mají hlídky ve službě zaměřovat i na podezřelé cizince.