Požár v závodě Juty způsobil škodu 160 milionů, obnova bude podle majitele trvat rok a půl

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 10. 2023 12:50
Požár v závodě Juty způsobil škodu 160 milionů, obnova bude podle majitele trvat rok a půl

Noční požár v závodě textilky Juta v Turnově na Semilsku, který zasáhl dvě haly, podle prvního odhadu způsobil škodu 160 milionů korun. Obešel se bez zranění. V okolí požáru by lidé podle doporučení hasičů neměli větrat. Hasiči snížili stupeň poplachu z nejvyššího na třetí. Příčinu požáru vyšetřovatelé zjišťují, požárem se zabývají i kriminalisté pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. Informovala o tom regionální mluvčí policie Dagmar Sochorová.

"Předmětem tohoto šetření je samozřejmě zjištění příčiny vzniku požáru," dodala. Zásah hasičů stále neskončil. Krajský ředitel hasičů Jan Hadrbolec předpokládá, že dohašování požáru potrvá zřejmě do čtvrtka. Kvůli požáru byl vyhlášen zvláštní, tedy nejvyšší stupeň požárního poplachu. Ve středu dopoledne ho snížili na třetí a zároveň klesl i počet jednotek. "Na místě události aktuálně zasahuje 13 jednotek požární ochrany," uvedla po poledni zastupující krajská mluvčí hasičů Petra Knížková. Zásah podle ní bude trvat ještě několik hodin. Na místě je i specializovaná technika ze základny v Hlučíně na Opavsku.

Obnova požárem zničené výrobní haly Juty v Turnově potrvá podle majitele firmy Jiřího Hlavatého minimálně rok či rok a půl. Nikoho propouštět nehodlá. "Nepočítám s tím, že bychom snižovali stavy lidí. V žádném případě. Lidé, co tam jsou, budou dál zaměstnaní a převedení na jinou práci," řekl Hlavatý. Přímo v turnovském závodě mají podle něj ještě jednu výrobní halu, která nebyla požárem zasažená.

Co požár způsobilo, Hlavatý zatím neví. "Je to špatné, hrozné, člověk je vyvedený z míry. Nikdy se nám nic takového nestalo v takovém rozsahu. Občas se něco stane, ale takový rozsah nikdo z nás nepamatuje," řekl. "Ale rozhodující je, že se nikomu nic nestalo," zdůraznil.

 

Právě se děje

Další zprávy