Povodňový stav je na 15 místech. Situace na českých řekách se dál uklidňuje

ČTK ČTK
30. 12. 2023 8:04
Už jen 15 míst v Česku hlásí povodňový stav. Třetí povodňový stupeň ohrožení platil po 07:00 na Vltavě v Českém Krumlově, je za tím ale řízený odtok vody z lipenské přehrady. Druhý stupeň pohotovosti byl na dolním Labi v Ústí nad Labem a Děčíně, v Litoměřicích dnes ráno hladina klesla na první stupeň bdělosti. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu.
Zvýšená hladina Labe pod mostem Dr. Edvarda Beneše, Ústí nad Labem.
Zvýšená hladina Labe pod mostem Dr. Edvarda Beneše, Ústí nad Labem. | Foto: ČTK

Hladiny toků v Česku začaly stoupat před Štědrým dnem kvůli dešťům a výraznému oteplení, které způsobilo tání sněhu. Ještě v úterý ráno bylo míst s některým z povodňových stupňů téměř 140, ve středu brzy ráno téměř 100 a o den později skoro 50. V pátek ráno se počet míst s povodňovým stavem dále snížil na 24. Meteorologové také postupně zužují oblast s výstrahou před rozvodněním toků, dnes ráno varování nadále platilo v Ústeckém kraji v oblastech kolem Labe, nižší stupeň výstrahy trval v Praze.

Řízený vyšší odtok vody z lipenské nádrže potrvá do 1. ledna. Situace v Českém Krumlově je stabilní, oznámila radnice na facebooku. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na síti X uvedl, že odpouštění vody z Lipna je nastavené tak, aby nevznikly škody níže po toku řeky včetně Krumlova. Kvůli zvýšenému odtoku z Lipna je také na Českokrumlovsku druhý povodňový stupeň ve Vyšším Brodě a první stupeň v Zátoni.

Na normální stav ráno klesla Ohře v Lounech, bdělost zůstává na Labi vedle Litoměřic také v Mělníku. Platí také na dvou místech na dolní Sázavě, na jednom na Želivce a dvou na dolní Dyji. První stupeň po 07:00 hlásil ještě Flájský potok v Českém Jiřetíně na Mostecku.

Voda z rozvodněných toků se někde dostala do budov, další objekty jejich majitelé preventivně vyklidili. Komplikace voda způsobuje v dopravě, zaplavila některé silnice, podjezdy nebo cyklostezky. Počet takzvaných technických zásahů hasičů se ve dnech nejvyššího vzestupu hladin zvýšil na několikanásobek obvyklého množství.

 

Právě se děje

Další zprávy