Povodeň jim vzala vše. Teď čekají na peníze na domy

Petra Sasínová
14. 8. 2009 21:05
Obce chtějí rychle postavit lidem, kteří přišli při záplavách o bydlení, nové domky. Stát slíbil dotace
Červnové bleskové záplavy nepřežilo v Česku 14 lidí. Největší ztráty a škody byly na Novojičínsku v Moravskoslezském kraji.
Červnové bleskové záplavy nepřežilo v Česku 14 lidí. Největší ztráty a škody byly na Novojičínsku v Moravskoslezském kraji. | Foto: Reuters

Kunín - Ještě dvacet let mají manželé Randusovi z Kunína na Novojičínsku splácet úvěr na dům, který už neexistuje. Po červnové bleskové povodni ho strhla demoliční četa.

Rodina se třemi malými dětmi zpočátku žila ve školní šatně. Teď má pronajatý jednopokojový byt v rodinném domku v Novém Jičíně. "Přišli jsme o vše, zůstaly nám dluhy," shrnula situaci rodiny Martina Randusová.

Zdeněk Kuběna žil čtrnáct dnů v dojmu, že jeho dům povodeň přečkal. Pracoval ze všech sil, uklízel, sušil, sehnal a zprovoznil novou kuchyň. "Pak se přišel podruhé na dům podívat statik a vydal demoliční výměr," popisoval traktorista z Kunína. Pojištěný nebyl. Zůstal mu úvěr, který si předtím vzal na rekonstrukci domu, ze kterého však nezůstalo nic.

"Měli jsme štěstí. Šéfka mé manželky nám dočasně pronajala malý domek," popisoval Kuběna, jak rodina se dvěmi potomky žije.

Podobných případů je řada. Jen ve třech nejpostiženějších obcích Moravskoslezského kraje proběhlo asi čtyřicet demolic obytných domů.

Lidem, kteří přišli o bydlení a žijí v provizorních podmínkách, by měla pomoci výstavba takzvaných povodňových domků. Vláda bude o dotacích na rychlou výstavbu domů rozhodovat v pondělí.

"Čekáme na konečné stanovisko vlády, ale už jsme dostali k programu výstavby obecních povodňových domů souhlasné stanovisko ministerstva financí," informoval mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Martin Ayrer.

Jeseník nad Odrou, Kunín a Životice u Nového Jičína jsou obce, které chtějí dotace na rychlou výstavbu pro lidi, kteří přišli o dům.
Jeseník nad Odrou, Kunín a Životice u Nového Jičína jsou obce, které chtějí dotace na rychlou výstavbu pro lidi, kteří přišli o dům. | Foto: Jan Langer

Milion na domek

Podle návrhu ministerstva by měly obce dostat od státu milion korun na jeden nový domek či bytovou jednotku. Podmínkou je stihnout domy postavit do šesti měsíců od povodně. Jinak by se dotace ztenčila na šest set tisíc.

"Dotace by měly sloužit k rychlému řešení tíživé situace lidí, kteří přišli o bydlení," shrnul ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

Další peníze slibuje také moravskoslezské hejtmanství. Některé obce totiž v současné době nemají finance ani na vybudování inženýrských sítí.

"Počítáme s tím, že kraj projekt podpoří z vlastních zdrojů. Prověřujeme rovněž možnost pomoci z regionálního operačního programu," uvedla mluvčí moravskoslezského hejtmanství Šárka Vlčková.

O dotovanou výstavbu již projevily zájem tři obce Moravskoslezského kraje - Jeseník nad Odrou, Kunín a Životice u Nového Jičína, ve kterých muselo být strženo asi čtyřicet domů.

Novojičínsko bylo během několika hodin pod vodou.
Novojičínsko bylo během několika hodin pod vodou. | Foto: HZSMSK

Potřebujeme dvanáct bytů

"Chybí nám dvanáct bytových jednotek. Povodňové domky jsou pro nás jediná naděje. Nechceme dopustit, aby se rodiny s dětmi, pro které teď nemáme bydlení, odstěhovaly jinam," řekla starostka Kunína Dagmar Novosadová.

Pokud vláda dotace odklepne, mohli by lidé bydlet v novém do Vánoc. Prvních dvacet let by však domy byly obecní, takže by lidé platili nájem. Až poté by si mohli domy koupit.

"Zájem máme, ale ještě nevíme, jak to všechno bude. Nevím, jestli bychom byli schopni splácet úvěr a ještě nájem. Nevíme, kolik to bude," řekla Martina Randusová.

Voda zaplavila v Kuníně asi dvě stě šedesát objektů. Třináct domů je po demolici. Škody na obecním majetku přesáhly sto deset milionů. Nefunkční jsou dvě čističky odpadních vod. Voda vzala dvě lávky, poškodila dva mosty, poničila tamní zámek.

Máme pozemky, jinak nic

"Obec má navíc třicet milionů dluhů. Před povodní jsme se pustili do několika velkých akcí," vysvětlovala Novosadová.

Příští týden začne v Kuníně výstavba inženýrských sítí na obecních pozemcích, které jsou určeny pro rychlou výstavbu. Jsou mimo povodňovou zónu, což by měla být jedna z podmínek pro získání dotace.

"Máme jeden pozemek pro stavbu osmi domků, na druhém pozemku chceme postavit dům se čtyři bytovkami," dodala Novosadová. I s budováním inženýrských sítí však obec potřebuje pomoci. "Nemáme ani na to," řekla starostka.

Starosta Jeseníku nad Odrou tvrdí, že zájem lidí o povodňovou výstavbu je obrovský. "Mnozí lidé přišli o všechno a nebyli ani pojištěni. Žijí v provizoriu, u příbuzných, v nájmech. Nechceme, aby se stěhovali pryč. Věříme, že vláda dotace schválí, máme vhodné pozemky na kopci," uvedl starosta Jeseníku nad Odrou Tomáš Machýček.

Jeseník nad Odrou zasáhly záplavy nejdrtivěji. Čtyři lidé zemřeli. Do července statici vydali čtrnáct demoličních výměrů a čtyři částečné.

Také v Životice u Nového Jičína chtějí dotace na výstavbu pro lidi, kteří přišli o domy. Zatím devět obytných domů bylo strženo. "Předběžně počítáme s výstavbou asi deseti domků, ale ještě nevíme, jak to všechno bude. Pozemek máme, děláme tam skrývku pro komunikaci," informoval starosta Pavel Hasalík.

Vláda se má na nejbližším zasedání rovněž zabývat dotacemi na obnovu záplavmi zničeného veřejného majetku. Jen Moravskoslezské hejtmanství tyto škody vyčíslilo na více než tři miliardy.

 

Právě se děje

Další zprávy