Poslední zpráva o počasí na Vánoce: Sníh přijde všude

Dagmar Honsová, Meteopress
20. 12. 2012 10:18
Výhled počasí na dalších 30 dnů slibuje průměrné teploty a nadprůměrně srážek
A woman walk her dog on a snow covered street in central Stockholm November 29, 2012. REUTERS/Jessica Gow/Scanpix (SWEDEN - Tags: ENVIRONMENT SOCIETY ANIMALS TPX IMAGES OF THE DAY) THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS. SWEDEN OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN SWEDEN Published: Lis. 29, 2012, 12:45 odp.
A woman walk her dog on a snow covered street in central Stockholm November 29, 2012. REUTERS/Jessica Gow/Scanpix (SWEDEN - Tags: ENVIRONMENT SOCIETY ANIMALS TPX IMAGES OF THE DAY) THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS. SWEDEN OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN SWEDEN Published: Lis. 29, 2012, 12:45 odp. | Foto: Reuters

Praha - Podle výhledu počasí na dalších 30 dnů to vypadá, že sněhu se na Vánoce přece jen dočkáme, jen v nižších polohách se bude převážně mísit s deštěm.

Teploty se budou převážně držet kolem nuly a podobné počasí očekáváme i po Novém roce.

Oproti první polovině tohoto týdne přinese jeho závěr ochlazení a ojediněle se opět může vyskytnout mrznoucí déšť, a tvořit se tak může ledovka.

Ve večerních a nočních hodinách není vyloučené ani náledí.

V pátek 21. prosince začíná astronomická zima. Ve 12:11 hodin Slunce vstoupí do znamení Kozoroha a čeká nás nejdelší noc roku.

Jinak bude zataženo až oblačno, v jihozápadní polovině území bude občas sněžit, v polohách pod 400 metrů půjde postupně o déšť se sněhem.

Ojediněle se mohou vyskytnout i srážky mrznoucí, a tvořit se tak může ledovka, a to hlavně v Plzeňském kraji, na jihu Čech a na Vysočině.

V sobotu bude oblačno až zataženo a místy bude sněžit, v Čechách v polohách pod 500 metrů očekáváme déšť se sněhem a ojediněle srážky mrznoucí.

Noční teploty budou klesat k -2 až -6 °C, na severovýchodě území až kolem -8 °C. Denní teploty budou vystupovat k -2 až 2 °C, na severovýchodě kolem -4 °C.

V neděli bude oblačno až zataženo, místy očekáváme sněžení, v nížinách i déšť se sněhem, ojediněle srážky mrznoucí. Noční teploty se zastaví mezi 0 až -4 °C, na severovýchodě bude až -6 °C. Denní teploty se budou pohybovat mezi -3 až +1 °C. Na jihozápadě bude ojediněle tepleji.

Výhled počasí na 30 dnů

Prvních třicet dnů astronomické zimy bude podle výhledu počasí teplotně průměrných a srážkově nadprůměrných.

Období od 21. do 31. prosince

V období vánočních svátků bude převážně oblačno až zataženo, očekáváme i občasné sněžení. V nižších polohách půjde převážně o déšť se sněhem, ojediněle se objeví srážky mrznoucí. Ranní teploty klesnou na -2 až -10 °C, denní se pak budou pohybovat mezi -6 až +4 °C.

Období od 1. do 10. ledna

Po Novém roce očekáváme převážně velkou oblačnost, tedy zataženo až oblačno. Na většině území bude občas sněžit, v nižších polohách půjde přechodně o déšť se sněhem nebo o mrznoucí srážky. Polojasno bude jen přechodně. Ojediněle se mohou objevit mlhy. Ranní teploty budou mezi -2 až -8 °C a denní vystoupí na -4 až 3 °C.

Podívejte se na fotografie zimy v Evropě

Období od 11. do 20. ledna

V tomto období bude oblačno až polojasno s občasným sněžením, v nížinách očekáváme spíše déšť nebo déšť se sněhem. Po ránu se ojediněle objeví mrznoucí mlhy. Koncem období bude oblačno až zataženo a srážky budou četnější. Ranní teploty se budou pohybovat mezi -2 a -7 °C, při zmenšené oblačnosti až kolem -10 °C. Denní teploty očekáváme mezi -3 a 3 °C.

Období jako celek očekáváme teplotně: průměrné (průměrná teplota pro toto období -1,8 °C)
Období jako celek očekáváme srážkově: nadprůměrné (průměrný úhrn srážek pro toto období 46 mm)

 

Právě se děje

Další zprávy